Recenzja książki: Dziwniejsze brzegi. Eseje literackie 1986-1999

Recenzuje: Sabina Kwak

„Dziwniejsze brzegi” to zbiór esejów Johna Maxwella Coetzee –południowoafrykańskiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla z roku 2003. Coetzee w omawianej książce nie występuje w roli platońskiego demiurga - budowniczego świata, nadającego kształty wiecznej, bezkształtnej materii, według wzorców, jakie stanowią doskonałe idee; nie jest wreszcie siłą twórczą, która powołuje do istnienia byty nieznane – nowych bohaterów, sytuacje, sieci intryg. Zamiast tego kreśli dwadzieścia sześć precyzyjnych portretów, odwołując się do twórczości takich pisarzy jak Fiodor Dostojewski, Franz Kafka czy Doris Lessing.


Proza autora „Dziwniejszych brzegów” – zgodnie z opinią krytyków – zdaje się być przesiąknięta psychologizmem; często wyziera z niej na wskroś egzystencjalne stwierdzenie: „jestem skazany na wolność”. Wobec powyższego wcale nie dziwi fakt, iż jeden z pierwszych zawartych w tomie esejów, dotyczy chyba największego w historii literatury samotnika – indywidualisty: Robinsona Crusoe.



W szkicu tym, obok powszechnie znanego stwierdzenia jakoby „Robinson...” był nade wszystko przykładem jawnej propagandy na rzecz poszerzenia wpływów handlowych Wielkiej Brytanii w Nowym Świecie oraz zakładania kolejnych brytyjskich kolonii, pojawiają się dowody na mitotwórczą rolę książki. Oto bowiem, zdaniem Johna Maxwella Coetzee, bohater Defoe zyskuje na własność wartość najwyższą: życie. Zstępuje z kart powieści, zawracając w głowach tysięcy czytelników, niepotrafiących rozstrzygnąć co jest prawdą, a co fikcją literacką. Efekt ten osiągnął Daniel Defoe stosując dwa chwyty. Po pierwsze, wtłaczając losy tytułowej postaci w ramy powieści realistycznej. Po drugie – oddając Robinsonowi „władzę” nad narracją; czyniąc z niego zarówno uczestnika, jak i sprawozdawcę swojej historii. Wytwór pisarskiej wyobraźni zyskuje autonomię, staje się jednostką nadrzędną. Żywy człowiek – autor – odchodzi w cień.


Coetzee w tym ośmiostronicowym studium bada fenomen książek Defoe; wspomina o konfesyjnym poziomie znaczeniowym tekstu, nadaje postaci Crusoe rodowód biblijny. Słowem: rzuca świeże spojrzenie na od dawna znany tekst.

 



Również w innym zawartym w tomie szkicu poraża oryginalnością – porównując Thomasa Stearnsa Eliota, jednego z czołowych działaczy formalizmu amerykańskiego, do... Eneasza. Co ich łączy? Obaj są dosyć znużonymi, niemłodymi mężczyznami, którzy woleliby pozostać w ojczyźnie (Eliot – w USA, Eneasz – w Troi) , ale stają się wygnańcami. Eliot opuszcza Harvard, aby studiować w Niemczech. Duży wpływ na jego życie ma II wojna światowa – pisarz tuż po jej wybuchu przenosi się do Oksfordu i żeni z Angielką. Parokrotnie próbuje wrócić do Stanów, w pewnym momencie zaprzestaje jednak starań; uzyskuje angielskie obywatelstwo i na stałe wiąże swe losy z Wielką Brytanią.


Coetzee w szkicu „Co to jest dzieło klasyczne?” obnaża poezję człowieka, który za nadrzędny cel artysty uznał konieczność poświęcania samego siebie, a za zadanie literatury – wywoływanie bezosobistych wzruszeń. Oto bowiem sam Eliot nie potrafi zastosować się do własnych postulatów, mało tego – w swej twórczości szafuje nutą autobiograficzną.


Lektura „Dziwniejszych brzegów” powinna być obowiązkiem każdego humanisty – oprócz tego, że dostarcza wielu przydatnych informacji o światowych tuzach literatury, to dodatkowo stanowi dzieło przyjemne w odbiorze, poszerzające horyzonty i otwierające nowe płaszczyzny interpretacyjne.



Sabina Kwak

Kup książkę Dziwniejsze brzegi. Eseje literackie 1986-1999

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziwniejsze brzegi. Eseje literackie 1986-1999
Książka
Inne książki autora
Wiek żelaza
John Maxwell Coetzee0
Okładka ksiązki - Wiek żelaza

Umierająca kobieta pisze list do córki. Dokonuje w nim rozliczenia z własnym życiem oraz z rzeczywistością, w której nie ma miejsca dla ludzi starych i...

W sercu kraju
John Maxwell Coetzee0
Okładka ksiązki - W sercu kraju

John Maxwell Coetzee, W SERCU KRAJU Studium psychozy! Obsesyjny, momentami deliryczny monolog wewnętrzny pogrążającej się w szaleństwie kobiety, która...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy