Recenzja książki: Cuda przyrody. Antarktyka

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Im bardziej odległe jest miejsce na kuli ziemskiej, tym dalece bardziej wydaje nam się ono egzotyczne. Dla wielu czytelników takimi osobliwymi terenami będzie puszcza amazońska lub pustynia Atakama. Dla innych jednak najciekawszym miejscem na ziemi okaże się Antarktyka, obszar znajdujący się na półkuli południowej, obejmujący Antarktydę i sąsiadujące z nią lądolody. Z myślą o tych właśnie czytelnikach nakładem Wydawnictwa Arkady ukazał się bogato ilustrowany, przepiękny album „Cuda przyrody. Antarktyka”.

Colin Monteath, reporter i zarazem autor albumu, prowadzi czytelnika po niezmierzonych, często dziewiczych, pięknych i niezwykle groźnych obszarach Antarktyki. Swoją podróż wraz z czytelnikiem rozpoczyna od poznania głównej części Antarktyki – lądolodu Antarktydy, wraz z jej pięknym ukształtowaniem terenu, Górami Transarktycznymi i Suchymi Dolinami. Dalej swoją wyprawę rozciąga na coraz to większe obszary. Poznaje otaczające Antarktydę wody: Morze Rossa, Morze Weddella oraz Ocean Lodowaty. Dużo uwagi poświęca autor wyspom otaczającym Antarktydę, wśród których warto wymienić Falklandy, Nowozelandzkie wyspy subarktyczne czy Wyspy Macquarie. Colin Monteath każde z przedstawionych przez siebie miejsc opisuje z reporterską dokładnością. Skupia się na historii, dając do zrozumienia czytelnikom, kiedy dany obszar został odkryty i zbadany, szczegółowo opisuje często trudne i nieprzyjazne warunki klimatyczne oraz zadziwiającą faunę i florę południowego krańca Ziemi.

Jak na ciekawy i rzetelny reportaż z podróży przystało, publikacja „Cuda przyrody. Antarktyka” opatrzona jest ogromną ilością zapierających dech w piersiach fotografii. Oprócz zdjęć ukazujących ogromne, majestatyczne lodowce w różnych porach dniach lub oblane blaskiem światła słonecznego, czy tonące w ciemnościach oraz wzburzone, mroźne wody okalające Antarktykę, autor prezentuje przepiękne zdjęcia zwierząt – fok, ptaków czy morskich ssaków zamieszkujących te nieprzyjazne tereny. Fotografie te, utrzymane w chłodnej, niebiesko-białej kolorystyce, ukazują z największą dokładnością charakter bieguna południowego, jego niezachwiany spokój, brak ingerencji człowieka i niespotykaną chyba nigdzie już na Ziemi aurę niedostępności. 

„Cuda przyrody. Antarktyka” to znakomity przewodnik po obszarze półkuli południowej, gdzie tylko nielicznym udało się postawić stopę. Ogromne, zajmujące jedną bądź sąsiadujące ze sobą dwie strony fotografie wzbudzą zachwyt i podziw nawet u czytelników będących amatorami równikowych klimatów. Surowość Antarktyki sprawia, że czytelnik bezwiednie zaczyna darzyć szacunkiem to jedno z najbardziej osobliwych miejsc na Ziemi.

Album Colina Monteatha to fantastyczna publikacja, która w wyczerpujący i niezwykle ciekawy sposób opisuje, ukazuje i przybliża czytelnikom miejsca, których najprawdopodobniej nigdy nie uda im się zobaczyć na własne oczy. „Cuda przyrody. Antarktyka” to wspaniała książka, po lekturze której czytelnik uświadamia sobie, w jak skrajnych temperaturach, wrogich warunkach i trudnych terenach mogło rozwinąć się i przetrwać życie, w zadziwiająco wielu fantastycznych i pięknych formach. „Cuda przyrody. Antarktyka” to lektura obowiązkowa dla wszystkich podróżników. 

Kup książkę Cuda przyrody. Antarktyka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Cuda przyrody. Antarktyka
Książka
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy