reklama

Recenzja książki: Być Babcią...

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Babcia jest kimś, bez kogo trudno żyć. Mimo zaznaczającego się na każdym kroku postępu, a także coraz bardziej urozmaiconej codzienności, brak babci czyni egzystencję rodziny niezwykle skomplikowaną. Autorzy książki, sięgając pamięcią do beztroskich chwil, spędzanych w towarzystwie babć – Marii i Feli – tęsknią za ich „inteligencją emocjonalną”, pełną ciepła, zrozumienia pragnień wnucząt, życiowego doświadczenia oraz mądrości, pozwalającej bezbłędnie dotrzeć tam, gdzie jest się najbardziej potrzebnym. Czyniąc z rodziny wartość nadrzędną, babcie zapominają o własnych przyjemnościach, nie troszcząc się wcale o to, by rozwijać osobiste „żagle zainteresowań i marzeń”.

Bracia Wareccy w humorystyczny sposób ukazują rolę babci, której ludzkość zawdzięcza cywilizacyjny postęp. Uaktywniający się w określonym czasie „gen babci” pozwala jej dobrze wykorzystać własne doświadczenie, co czyni ją rodzinnym doradcą, mającym zawsze czas na słuchanie i doradzanie. Stosując się do reguły „dwóch trzecich”, babcia staje się specjalistą od spraw międzypokoleniowej komunikacji, pełnym dystansu i rozwagi, zawsze stawiającym na wnuki. Dzięki temu nabiera kształtów pierwszy świat dziecka, budowany krok po kroku, bez pośpiechu i przymusu.

Książka „Być babcią” pełna jest również rad dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, przekazywanych przy okazji opowiadania bajek. Natomiast niezwykle piękne myśli dotyczące babci autorstwa polskiego poety, eseisty i dramatopisarza Zbigniewa Herberta, przeplatają się z równie ciekawymi wspomnieniami snutymi przez braci Wareckich.

Kolejne rozdziały zawierają pochwałę tradycji rodzinnych (łącznie z wiarą, kulturą i zasadami moralnymi); omawiają problematykę dobrego wychowania, nakazującego poszanowanie wolności nie tylko własnej, ale również drugiego człowieka; proponują szkołę „bezwarunkowej akceptacji”, ratunek widząc w Dyżurnej Babci Szybkiego Reagowania; podkreślają dobroczynny wpływ babcinych umiejętności mediatorskich, zapewniających rychły koniec rodzinnych nieporozumień, różnicy zdań, waśni i sporów.

Wszystkie sytuacje opisane powyżej wymagają ogromnego nakładu cierpliwości. W przypadku babci pozwalają na to doświadczenie przeżytych lat, dystans do siebie i świata, gotowość do poświęcenia oraz związane z wiekiem zrozumienie ludzkich spraw. Niemalże anielska cierpliwość tej, z którą chętnie przebywają wnuczęta, zapewnia osiągnięcie zamierzonych celów (spożycie znienawidzonej kaszki przez malucha i dokładne przygotowanie do matury przez wyrośniętego młodziana).

Dzięki roztropności i mądrości, z którymi nierozdzielnie związana jest cierpliwość, babcia staje się „instytucją odwoławczą”, na którą może liczyć młode pokolenie. Bracia Wareccy, doceniając babcine wspieranie rodziców w trudzie wychowywania, podkreślają konieczność istnienia nieprzekraczalnych granic. Podsumowaniem jest „przepis na «babcię» doskonałą”, co dowodzi, że jest „niewidzialna jak powietrze i jak ono niezbędna”.

Lektura książki, opublikowanej nakładem wydawnictwa Promic, może pomóc docenić to, co jest dziełem babci, z nią bowiem związane są beztroskie chwile dzieciństwa wnuków.

Kup książkę Być Babcią...

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Być Babcią...
Książka
Być Babcią...
Marek Warecki, Wojciech Warecki
Inne książki autora
Być zakochanym
Marek Warecki, Wojciech Warecki0
Okładka ksiązki - Być zakochanym

Powiadają, że z miłością jest jak ze spacerem w deszczu. Wystarczy chwila, by przemoknąć do suchej nitki. Bo też dopada niespodzianie, kryjąc się zwykle...

Jak być teściową?
Marek Warecki, Wojciech Warecki0
Okładka ksiązki - Jak być teściową?

\r\nTo rzeczywiście poradnik wyjątkowy. Choć dla teściowych i o nich głównie, to bez dowcipów. Tych, które w roli «szwarccharakteru» obsadzają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy