Dotknięci osobowością borderline (BPD) nie cieszą się swobodą, co spowodowane jest niestabilnością emocjonalną. Przejmując kontrolę nad człowiekiem, emocje utrudniają wzajemne relacje, niejednokrotnie niszcząc związki. Borderline czyli jedną nogą nad przepaścią jest przewodnikiem dla osób posiadających dolegliwości z pogranicza oraz tych wszystkich, którzy im w jakikolwiek sposób towarzyszą.
Lektura jest interesująca i szczegółowa, w zrozumiały sposób pokazuje złożoność omawianego zagadnienia. W czterech częściach autorka, łącząc teorię z praktyką, zmieściła przydatną wiedzę, która w połączeniu z prawdziwymi historiami zdiagnozowanych osób oraz sposobami postępowania tworzy obraz całości. Powołując się na specjalistów z dziedziny psychologii i psychiatrii, Monika Kotlarek zdefiniowała zaburzenie, oddzielając je równocześnie od choroby afektywnej dwubiegunowej (zaburzenie osobowości typu borderline). Szukając możliwych przyczyn występowania BPD u poszczególnych osób, wyliczyła rodzaje i objawy. Rozwiała też mity, przeciwstawiając im fakty.
Zwracając się bezpośrednio do czytelnika z osobowością borderline, autorka proponuje ćwiczenia ułatwiające zaakceptowanie trudnej rzeczywistości. Zachęca do działania świadomego i wolicjonalnego, a także do obserwowania, akceptowania oraz regulacji emocji (medytacja, ćwiczenia uważnego oddychania). Uczy radzenia sobie ze stresem i problemami, zaleca treningi relaksacyjne, skupia się na triggerach (wyzwalacze, odpowiedzialne za reakcje emocjonalne). Omawiając niektóre zachowania (autoagresja, samobójstwo), proponuje środki zaradcze oraz sposoby zmniejszania bólu emocjonalnego. Podaje również zalety psychoterapii. Zwracając się do bliskich osób dotkniętych BPD, prezentuje kluczowe strategie, ulepszające wzajemne relacje, a w kwestii leczenia podkreśla wagę realistycznych celów i planów.
Spostrzeżenia Moniki Kotlarek wiele wyjaśniają. Usystematyzowana treść przedstawiona została w sposób przejrzysty i całkowicie zrozumiały. Zestawienia, porównania, wyliczenia, wypunktowania, tabelki, kwestionariusze, instrukcje, ćwiczenia oraz materiały do pracy własnej ułatwiają zapamiętanie informacji. Pomocą służą również Pytania do psychiatry, Rozmowy (nie)kontrolowane – o tym, jak wygląda borderline od środka (pięć osób, kobiet i mężczyzn w różnym wieku opisuje swoje codzienne zmagania), BPD w kulturze i sztuce (wykaz filmów i książek), źródła (w większości obcojęzyczne) oraz materiały do pogłębienia wiedzy (wyłącznie obcojęzyczne). Wiele (a właściwie – wszystko) mówiąca grafika Moniki Tumińskiej na okładce jest doskonałym odzwierciedleniem odczuć zdiagnozowanych osób.
Publikacja Wydawnictwa Sensus – przewodnik po życiu „z” i „obok” borderline – zainteresuje tych, których bezpośrednio czy pośrednio dotyczy. Nie tylko wyjaśni nieścisłości, ale przede wszystkim pomoże zrozumieć, że dobra terapia jest w stanie poprawić jakość życia zdiagnozowanych osób, a także nauczyć odpowiednich schematów funkcjonowania.
Książka, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć charakter depresji. Przekonaj się, co powinieneś wiedzieć o tej chorobie i sprawdź, jak z nią walczyć."Depresja...
Obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć depresję? Przeczytaj koniecznie! Okres dojrzewania to w życiu młodego człowieka niezwykle trudny czas. Zmiany...