Sąd odrzucił wniosek o umorzenie sprawy Jakuba Żulczyka

Data: 2021-08-10 09:18:36 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek Jakuba Żulczyka o umorzenie postępowania w sprawie znieważenia prezydenta RP. To ciąg dalszy sprawy internetowego wpisu, w którym pisarz skrytykował Andrzeja Dudę.

Obrazek w treści Sąd odrzucił wniosek o umorzenie sprawy Jakuba Żulczyka [jpg]
Fot. materiały prasowe Wydawnictwa Świat Książki

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek złożony przez pełnomocnika reprezentującego Jakuba Żulczyka. Chodziło o umorzenie sprawy o znieważenie głowy państwa RP.

Jakub Żulczyk jednak stanie przed sądem?

Przypomnijmy, że przeciwko popularnemu pisarzowi proces postanowiła wytoczyć warszawska prokuratura po tym, gdy ten w kontrowersyjny sposób skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę w sieci.

Jakub Żulczyk nazwał prezydenta „debilem”, gdy Andrzej Duda skomentował na Twitterze wynik wyborów prezydenckich w USA. Polski prezydent we wpisie sugerować miał, że Joe Biden musi oczekiwać na nominację „Kolegium Elektorów”. Żulczyk, z wykształcenia amerykanista, zauważył: „nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak »nominacja przez Kolegium Elektorskie« ”.

Czytaj także:  Prezydent nie zgadza się na usunięcie książki Sienkiewicza z listy lektur

Reprezentujący pisarza przed sądem mecenas Krzysztof Nowiński złożył w imieniu swojego klienta wniosek o umorzenie postępowania. W sądzie prawnik argumentował wniosek, mówiąc, że zarzucany Żulczykowi czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego lub jego szkodliwość społeczna jest znikoma.

Owszem, moja wypowiedź była ostra i nacechowana językiem potocznym (…), ale była to krytyka uzasadniona, krytyka, co do której mam też kompetencje wynikające z wykształcenia

– cytuje Żulczyka Polska Agencja Prasowa.

Sąd nie przychylił się do wniosku, a pierwsza rozprawa w sprawie znieważenia głowy państwa odbyć ma się pod koniec roku.

Pisarz w niełasce

Postępowanie wobec pisarza prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ. Pierwsze informacje o sprawie przeciwko autorowi pojawiły się w marcu 2021 roku. Od tego momentu media śledzą kolejne doniesienia w sprawie znieważenia prezydenta.

Z okazji dnia książki z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiał Piotr Witwicki, redaktor naczelny Polsat News. W czasie rozmowy prezydent uznał, że w swojej krytyce Żulczyk przekroczył granice „jakiejkolwiek przyzwoitości”.

Czytaj także: Więźniowie najchętniej czytają Mroza, Bondę i Żulczyka

W lipcu z kolei głośno zrobiło się po tym, gdy tłumaczka pisarza dostała odmowną odpowiedź na wniosek o grant z Instytutu Książki na tłumaczenie nowej powieści Jakuba Żulczyka. W odpowiedzi ze strony pracowniczki IK tłumaczka dowiedziała się, że Żulczyk jest autorem pozostającym „w niełasce”. Instytut Książki przeprosił za sytuację oraz podkreślił, że żaden autor nie jest w łasce lub niełasce.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje