Znachor to jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii, który od dziesięcioleci zbiera Polaków przed ekranami. Co warto wiedzieć na temat produkcji? I gdzie ją zobaczyć?
Znachor to jedna z najważniejszych przedwojennych produkcji, która po dziś dzień chętnie oglądana jest przez wielu telewidzów. Powstała na podstawie książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza produkcja już wkrótce kolejny raz zostanie wyemitowana w telewizji.
Znachor – opis
O czym jest film Znachor? Produkcja przybliża losy znanego chirurga, profesora Wilczura. Po opuszczeniu przez żonę i córeczkę, mężczyzna popada w alkoholizm, a pewnego dnia zostaje dotkliwie pobity. Wskutek tego zdarzenia traci pamięć i zostaje włóczęgą.
Czytaj także:„Znachor” zekranizowany przez Netfliksa! Klasyka polskiej literatury w nowym wydaniu już w tym roku
Po wielu latach Wilczur – pod nowym nazwiskiem – staje się wioskowym znachorem, podświadomie korzystającym ze zdobytej w poprzednim życiu wiedzy. Nie spodziewa się, że pod wpływem przypadku do jego chaty trafi jego dorosła już córka.
Znachor – obsada
Kto wystąpił w filmie Znachor? W roli głównej w filmie Znachor zobaczyć będzie można Jerzego Bińczyckiego oraz Annę Dymną.
Czytaj także: "Welcome to the other Side" – Jean-Michel Jarre. Wyjątkowy koncert VR już dzisiaj w TVP2
Oprócz nich zobaczyć będzie można Tomasza Stockingera, Bernarda Ładysza, Bożenę Dykiel, Artura Barcisia, Andrzeja Kopiczyńskiego, Piotra Fronczewskiego, Piotra Grabowskiego oraz Jerzego Trelę.
Znachor – gdzie zobaczyć?
Produkcja Znachor często emitowana jest w telewizji przy okazji różnorakich świąt. Film wyemitowany zostanie m.in. w sobotę, 8 kwietnia o godzinie 10:20 na antenie TVP 1 oraz tego samego dnia o 18:55 na TVP Seriale.
Czytaj także: Borys Szyc w roli słynnego marszałka! – Piłsudski
Oprócz tego Znachora zobaczyć można także w Internecie – na platformie TVP VOD.
Znachor – książka
Produkcja Znachor powstała na podstawie niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Książka początkowo powstała z myślą o scenariuszu filmowym, kiedy jednak autorowi nie udało się sprzedać historii w tej formie, postanowił przerobić ją na powieść.
Książka opublikowana została w 1937 roku. Publikację kupić można w popularnych księgarniach internetowych:
Tagi: klasyka polskiego kina, ekranizacje, adaptacje,