Zegarek bohatera „Ulissesa” został wystawiony na aukcję

Data: 2021-10-27 15:17:36 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na licytacje trafi zegarek, który należał do jednego z pierwowzorów bohaterów najsłynniejszego dzieła Jamesa Joyce’a – Ulissesa. Chodzi o zegarek na łańcuszku, który wykończony jest 18-karatowym złotem. 

Obrazek w treści Zegarek bohatera „Ulissesa” został wystawiony na aukcję [jpg]
Foto: dom aukcyjny Bonhams

Już za kilka dni rozpocznie się aukcja, w której do wylicytowania będzie pochodzący sprzed wieku zegarek należący do Johna O’Connella, cmentarnego nadzorcę, który opisany został przez Jamesa Joyce’a w Ulissesie

Zegarek z Ulissesa na sprzedaż 

Nietypowy przedmiot pojawi się na licytacji w jednym z najstarszych domów aukcyjnych na świecie Bonhams w przyszłym tygodniu, a dokładnie – 4 listopada. Kieszonkowy zegarek pochodzi z początku XX wieku i jest typowym zegarkiem kieszonkowym z łańcuszkiem z 18-karatowego złota. 

To, co wyróżnia ten przedmiot, to jego historia. Pierwszym właścicielem zegarka miał być opisywany w Ulissesie Jamesa Joyce nadzorca cmentarza w Glasnevin – John O’Connel. W książce mężczyzna zaprezentowany został jako „przyzwoity facet”, w samej książce pojawia się też wzmianka o zegarku, którym dozorca bawić miał się w czasie rozmów. 

Gratka dla fanów Joyce’a za 80 tys. euro

Zegarek może zainteresować przede wszystkim fanów twórczości Jamesa Joyce, ale również wszystkich tych, którzy pasjonują się kolekcjonowaniem zabytkowych przedmiotów. Trzeba jednak przyznać, że nowy właściciel zegarka będzie musiał sporo poświęcić dla jego zdobycia. 

Oferowanie namacalnego przedmiotu z jednej z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych powieści współczesnych czasów jest rzadkim przywilejem i czymś, czego nie spodziewam się, bym mógł kiedykolwiek zrobić ponownie

– przynał James Stratton odpowiedzialny za aukcję w informacji prasowej Bonhams. 

Już teraz szacuje się, że wartość zegarka wynosi 80 tys. euro, co w przeliczeniu daje blisko 370 tys. złotych. Cena ta podczas licytacji może jeszcze wzrosnąć. 

James Joyce i jego dzieła  

James Joyce nazywany jest jednym z najważniejszych twórców literackich ubiegłego wieku. Do najsłynniejszych powieści w dorobku autora należą wspomniany Ulisses, ale również Finneganów tren

Wcześniej pisarz wydał m.in. zbiór opowiadań Dublińczycy, przedstawiający losy mieszkańców stolicy Irlandii. Znaczna część bohaterów Dublińczyków pojawiła się później w Ulissesie. W tytule tym autor nowatorską zastosował technikę pisarską, jaką był strumień świadomości. 

Może zainteresować cię także...

W Polsce z dziełami Joyce kojarzyć można zwłaszcza Macieja Słomczyńskiego, który odpowiedzialny jest za przekład Ulissesa. Książka w polskim przekładzie ukazała się dopiero w latach 70., a Słomczyński pracował nad tłumaczeniem jedenaście lat. W 2021 roku na rynku ukazał się jednak całkiem nowy przekład Ulissesa – w wykonaniu Macieja Świerkockiego. Nowe tłumaczenie zajęło Świerkockiemu siedem lat. 

Zegarek Johna O’Connella będzie można kupić na aukcji za tydzień, tymczasem już teraz zachęcamy do zakupu książki Jamesa Joyce’a: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ulisses
James Joyce1
Okładka książki - Ulisses

Niemoralne arcydzieło w prestiżowej serii. Gdy Ulisses mimo przeszkód wreszcie ukazał się drukiem w 1922 roku, okrzyknięto go dziełem nieudanym...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje