Ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup książek dla dzieci z Ukrainy

Data: 2022-02-28 14:58:59 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła internetową zbiórkę, na której zbiera fundusze na zakup książek dla dzieci z Ukrainy. Zbiórka książek w języku ukraińskim i rosyjskim uruchomiona została także w Warszawie. 

Obrazek w treści Ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup książek dla dzieci z Ukrainy [jpg]
Fotografia ilustracyjna / Pexels

Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła zbiórkę internetową za sprawą platformy Patronite, gdzie zbiera środki na zakup książek dla dzieci pochodzących z ogarniętej wojną Ukrainy. 

Zbierają na zakup książek dla młodych Ukrainek i Ukraińców 

– Książka to namiastka normalności, narzędzie obniżania stresu (są na to dowody!), chcemy jedno i drugie ofiarować tym niewinnym ofiarom – czytamy na stronie Patronite, na której Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła swoją zbiórkę. 

Organizacja planuje zakupić książki bezpośrednio od wydawnictw i zaprzyjaźnionych organizacji, dzięki czemu liczy na „efektowną i tanią metodę dostarczania książek”.  Jak zauważa organizacja, wiele dzieci uciekających z Ukrainy od września trafi do szkół, dlatego „tym bardziej będą potrzebować książek i podręczników”. 

Czytaj także:  Wojna oczami dzieci w literaturze. Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

W ramach systemu Patronite można zdeklarować się na wpłaty 5, 10, 30, 58, 82, 100 i 150 złotych miesięcznie. Patroni, którzy zdeklarują się na określone sumy, mogą otrzymać – w ramach podziękowania – m.in. e-booki przygotowane przez organizację czy zniżki do księgarń internetowych. 

Książki po ukraińsku można przesyłać paczkomatem 

Zbiórkę książek dla dzieci z Ukrainy, które przybędą do Warszawy, zbiera także lokalna grupa młodych ludzi, która na co dzień zajmuje się pomaganiem osobom w kryzysie bezdomności. W ramach inicjatywy grupy Ciepło zbierane będą książki dla dzieci i młodzieży w językach ukraińskim i rosyjskim, a także podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego. 

Jak zapewniają organizatorzy, publikacje będą rozdzielane pośród zainteresowanych oraz przysłużą się w trakcie zajęć z nauki języka polskiego. Inicjatywę na swoim profilu na Facebooku udostępniła także Aneta Korycińska, nauczycielka prowadząca w sieci profil „Baba od polskiego”. 

Książki, o które prosi grupa Ciepło, można przekazywać do lokalnego paczkomatu: Waw219ap, a jako dane teleadresowe można wpisać numer telefonu 53046900 oraz adres e-mail inicjatywacieplo@gmail.com. 

Pisarze i pisarki solidarnie z Ukrainą 

Środowisko literackie aktywnie wspiera obywatelki i obywateli Ukrainy i solidaryzuje się z nimi – nie tylko za sprawą nakładek na zdjęciach profilowych, ale także uczestnictwem w protestach oraz pomocą na granicy polsko-ukraińskiej.

Marcin Meller, dziennikarz, a w przeszłości dyrektor wydawniczy Grupy Wydawniczej Foksal, był wolontariuszem w Przemyślu. – Właśnie wróciłem z Przemyśla skąd zabrałem z dworca PKP matkę z dwójką dziewczynek, które po 17 godzinach podróży na stojaka dotarły z Tarnopola. Śpią teraz u moich przyjaciół w Warszawie, jutro lecą dalej połączyć się z bliskimi – pisał Meller.

Z kolei Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Lublinie rozpoczęło zbiórkę na rzecz Wojciecha Pestki, poety i prozaika, który przyjął pod swój dach dwunastu uchodźców z Ukrainy. Autor zapewni miejsca także dla kolejnych ośmiu osób.

Zaangażowana jest także Margaret Atwood. Mieszkająca w Kanadzie pisarka udostępniła zdjęcie, w którym – trzymając ukraińską flagę – uczestniczy w proteście zorganizowanym w Toronto przeciwko wojnie w Ukrainie.

Kolejne wydawnictwa angażują się w pomoc obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapowiedziało, że połowę przychodu ze sprzedanych książek w ich księgarni internetowej zostanie przekazane na rzecz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. 

Niezależnie od działań wydawców i pisarzy, każdy może pomóc obywatelom Ukrainy. Środki pieniężne można wpłacać na zbiórkach organizowanych m.in. przez Polską Akcję Humanitarną, organizację Unicef czy Caritas Polska. Punkty recepcyjne i informacje dla obywateli Ukrainy odnaleźć można na rządowej stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Uruchomiona została także nowa strona rządowa pomagamukrainie.gov.pl, na której można odnaleźć informację jak pomóc oraz jak uzyskać pomoc w związku z wojną w Ukrainie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje