Już od kilku tygodni rynek książki informuje o problemach związanych ze wzrostem cen papieru. Teraz Polska Izba Druku przygotowała wyliczenia, z których wynika, że w ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty druku i w najbliższym czasie sytuacja ta nie ulegnie zmianie.
- W 2021 roku wzrosły ceny druku książki.
- Polska Izba Książki alarmuje, że ceny te prawdopodobnie nie ulegną zmianie w przyszłym roku.
- Więcej wiadomości ze świata literatury przeczytać możecie na łamach Granice.pl.
Wzrost cen surowców, w tym tektury oraz kosztów logistycznych znacznie podniósł koszt druku książek – wynika z analiz Polskiej Izby Druku. Organizacja wystosowała w tej sprawie pismo do Ministra Edukacji i Nauki.
Wzrasta cena druku książki
15 grudnia do Ministerstwa Edukacji i Nauki trafiło pismo Polskiej Izby Druku w sprawie dotacji celowej. Chociaż pismo dotyczyło dotacji w sprawie kosztu zakupów podręczników szkolnych, to wyliczenia PID wskazują na ogólny problem w branży poligraficznej związanej z rosnącymi kosztami.
W liście przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na „miarodajnej grupie drukarń oraz ich dostawców i kooperantów”. Jak się okazuje, o około 50% wzrosły ceny materiałów eksploatacyjnych oraz surowców (np. papieru), a cena tektury introligatorskiej miała podrożeć aż o 100% w stosunku do cen z roku ubiegłego.
Może zainteresować cię także...
- Coraz mniej księgarń w Polsce! Tego roku zamknięto ich niemal 60!
- Grzegorz Kasdepke zarzuca cenzurę „Małym Charakterom"
- Najciekawsze premiery książkowe w grudniu 2021
Wzrosły także koszty związane z usługami logistycznymi (o ok. 25%), kosztami pracy (ok. 20%) oraz cenami energii i gazu. W przypadku dwóch ostatnich wzrost cen jest dla drukarń naprawdę wysoki. Ceny prądu wzrosły aż o 250%, z kolei gaz podrożał o 350% w stosunku do minionego roku.
Jak wskazuje Polska Izba Druku, wzrost cen surowców oraz usług powoduje również wyższą kwotę produkcji książek. W ciągu minionego roku cena produkcji książki miała zdrożeć o średnio 25 do 37% i – jak wskazuje PID – nic nie zapowiada tendencji spadkowej.
Polska Izba Druku apeluje do ministra
W tej sytuacji organizacja drukarzy zaapelowała do szefa resortu edukacji, ministra Przemysława Czarnka. W swoim liście zaalarmowano o wzroście kosztów i zarekomendowano, by ministerstwo rozważyło zmiany w kwocie dotacji celowej na zakup podręczników oraz innych materiałów edukacyjnych, które finansowane są przez szkoły podstawowe oraz artystyczne.
Taki stan rzeczy powoduje, że w imieniu samorządu gospodarczego branży poligraficznej muszę rekomendować pilne podjęcie decyzji o korekcie wysokości przedmiotowej dotacji, by w roku 2022 zagwarantować dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom dostęp do nowych podręczników oraz materiałów edukacyjnych i ćwiczebnych
– czytamy w liście podpisanym przez prezesa PID, Jacka Kuśmierczyka.
List trafić miał także do wiadomości Dariusza Pionkowskiego, byłego szefa MEN, a obecnie Sekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Czy ceny książek wzrosną w 2022 roku?
Wzrost cen druku książek może mieć ogromny wpływ na kształtowanie się ceny ostatecznej książki w nadchodzącym roku. Zmiany w cenach gazu, prądu oraz kosztach logistycznych (transportu, magazynowania książek) odbija się na klientach – bezpośrednio na wydawcach, a pośrednio na czytelniku, kupującym książki w księgarni.
Może zainteresować cię także...
- Polska walczy o zerowy VAT na książki
- Bez podatku na książki? Polska proponuje elastyczne regulacje stawek VAT
- Stała cena książki powraca? Rabaty mają sięgać maksymalnie kilku złotych!
Jednocześnie 7 grudnia 2021 roku Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE jednomyślnie przyjęła wniosek Komisji Europejskiej związany ze zmianami dyrektywy 2006/112/WE w zakresie stawek VAT. Dzięki temu istnieje szansa, że w przyszłym roku Polska będzie mogła zastosować zerową stawkę podatku VAT na książki i czasopisma, o co zabiegało Ministerstwo Kultury.