Polscy czytelnicy zainteresowani są biografiami Władimira Putina oraz publikacjami dotyczącymi sytuacji geopolitycznej – wynika z informacji przygotowanych przez sieć Empik. Nielsen BookScan donosi natomiast o wzroście zainteresowania kolorowankami i publikacjami dziecięcymi po wybuchu wojny w Ukrainie.
Jak wynika z pierwszych danych sprzedażowych, wojna w Ukrainie nie pozostaje bez echa na rynku książki. Czytelnicy i klienci popularnych księgarń w ciągu ostatniego miesiąca najczęściej kupowali książki popularnonaukowe i biografie, a także kolorowanki i książki dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy.
Książki o geopolityce bestsellerami
Według najnowszych informacji zaprezentowanych przez sieć księgarń Empik, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do końca marca bieżącego roku pośród klientów Empiku znacznie wzrosło zainteresowanie pozycjami z zakresu polityki i geopolityki, a także biografiami Władimira Putina.
Czytaj także: Kultura pomaga Ukrainie. Bezpłatne e-booki i seanse kinowe
Jak wskazuje Empik, od 24 lutego do 31 marca w dziesiątce najlepiej sprzedających się książek znaleźć miały się aż 4 publikacje, które powiązane są z wojną w Ukrainie. Wśród bestsellerów znaleźć miała się biografia prezydenta Rosji Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich (Wydawnictwo W.A.B.). Publikacja na rynku ukazała się w 2016 roku i – jak wskazuje Empik – od momentu wybuchu wojny odnotowano czterdziestokrotny wzrost zainteresowania tytułem w porównaniu z miesiącem poprzedzającym.
Liczba odsłon wybranych tytułów wzrosła o nawet kilkaset procent w stosunku do miesiąca poprzedzającego wybuch wojny
– czytamy w komunikacie przygotowanym przez Empik.
Największą liczbę odsłon w sklepie internetowym Empiku zanotować miała z kolei pozycja Piotra Zychowicza oraz Jacka Bartosiaka Nadchodzi III wojna światowa (Dom Wydawniczy Rebis), wzmożonym zainteresowaniem miały cieszyć się także publikacje: Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi Catherine Belton, Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników Heidi Blake oraz zbiór esejów Planeta Piołun Oksany Zabużko.
Wojna i kolorowanki
Z kolei w zestawieniu przygotowanym przez panel Nielsen BookScan widać wyraźnie, że oprócz publikacji bezpośrednio związanych z wojną w Ukrainie oraz geopolityką, znaczną rolę w sprzedaży miały także publikacje dla najmłodszych.
W pierwszym zestawieniu sprzedaży tuż po wybuchu wojny w Ukrainie – od 27 lutego do 5 marca 2022 roku – na pierwszym miejscu w badaniu Nielsena była co prawda publikacja Zychowicza i Bartosiaka Nadchodzi III wojna światowa, ale już 2, 3 i 4 miejsce zajęły kolorowanki. Na miejscu piątym znalazły się wówczas Bajki ukraińskie.
Zdecydowanie przeważa zmiana struktury sprzedaży, gołym okiem widać, że kupujemy książeczki dla małych uchodźców
– tłumaczył wówczas Renek Mendruń z Nielsena.
W najnowszym komunikacie obrazującym 12 tydzień 2022 roku, który obejmuje dni od 20 do 26 marca, widać spadek zainteresowania kolorowankami.
Pierwsze miejsce zajmuje nowa powieść Remigiusza Mroza Skazanie, natomiast na pozycji 9 uplasowała się książka Kurczab-Redlich Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji. Na kolejnych pozycjach znalazły się książki Nadchodzi III wojna światowa, Ludzie Putina, Polski w 4 tygodnie dla Ukraińców oraz Bajki ukraińskie.
Książki o Putinie już nas tak nie interesują
– dodaje w komunikacie Mendruń.
Sytuacja w Ukrainie znajduje odbicie w planach wydawniczych wielu oficyn. Na rynku ukazuje się coraz więcej publikacji w języku ukraińskim, duża część wydawców zaangażowała się również w działania charytatywne.
Wydawnictwo Media Rodzina wraz z autorką cyklu Kicia Kocia Anitą Głowińską opublikowało charytatywną książkę-cegiełkę Kicia Kocia mówi Dzień dobry! w języku ukraińskim. Na rynku ukazało się także nakładem Wydawnictwa Literatura wznowienie książki Barbary Gawryluk Teraz tu jest nasz dom w wersji dwujęzycznej – polskiej i ukraińskiej. W języku ukraińskim nakładem Powergraph wydano także książkę Rafała Kosika z serii o Feliksie, Net i Nice, która dystrybuowana jest nieodpłatnie.
Od kilku tygodni wolontariusze pomagają potrzebującym przybywającym z Ukrainy. Swoją pomoc można wyrazić także poprzez zaangażowanie się w internetowe zbiórki – m.in. organizowane przez Polską Akcję Humanitarną czy Unicef Polska. Pomoc uzyskać lub zaoferować można także za pośrednictwem rządowej strony PomagamUkrainie.gov.pl.