Winnetou nie ma obecnie najlepszego czasu. Wycofywanie powieści z księgarń i bibliotek, znikające z półek artykuły takie, jak układanki czy książeczki z naklejkami, a także krytyka nowego produkcji – Młody Winnetou – to tylko niektóre problemy, z którymi muszą mierzyć się wydawcy i producenci. To jednak nie wszystko. Telewizja ARD poinformowała, że nie będzie dłużej emitować filmów o dzielnym wodzu Apaczów. Jaki jest powód?
fot. Wikipedia.orgW ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że niemieckie wydawnictwo Ravensburger Verlag postanowiło wycofać się z publikacji dwóch nowych powieści o Winnetou. Powodem były oskarżenia o rasizm oraz przywłaszczenie kulturowe. Już wtedy pojawiły się wątpliwości co do tego, czy najnowszy film Młody Winnetou nie zostanie wycofany z kin. Na razie do tego nie doszło, lecz spór dalej trwa. Telewizja ARD poinformowała, że przestaje emitować produkcje o przygodach Winnetou.
Winnetou – filmy o wodzu nie pojawią się już w telewizji ARD
Na filmach o przyjaźni wodza Winnetou i Olda Shatterhanda wychowały się pokolenia. Podobnie, jak na jego książkowym pierwowzorze. Przypomnijmy, że filmy bazują na serii powieści osadzonych na Dzikim Zachodzie autorstwa Karola Maya. Według raportu gazety Bild, jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie – ARD, nie pokaże już filmów o przygodach Winnetou. Jaki jest powód?
Czytaj również:
- Premiery kinowe w dniach od do 26 sierpnia do 2 września 2022 roku. Na co warto wybrać się do kina?
- "Puls Seulu" - południowokoreańska wersja "Szybkich i wściekłych"? Dziś premiera na Netflix
Jak się okazuje, głównym powodem nie są – wbrew pozorom – obecne oskarżenia wobec twórczości Karola Maya. Książkom zarzuca się powielanie krzywdzących stereotypów, a także ukrywanie krzywd, jakie dotknęły rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej ze strony przybyszy z Europy. Niemiecka agencja prasowa Deutsche Presse-Agentur poinformowała, że ARD nie może dłużej nadawać filmów o Winnetou, ponieważ w 2020 roku wygasły jej prawa licencyjne. Rzeczniczka spółki Degato, odpowiedzialnej między innymi za zakup licencji dla ARD, podkreśla, że nie było żadnych innych powodów, dla których zrezygnowaliśmy z licencji, oprócz tych o charakterze ekonomicznym. Nie mogło jednak zabraknąć nawiązania do obecnej sytuacji. Bild w swoim raporcie zaznacza, że niektórzy dziennikarze telewizji publicznej uznają słowo Indianin za rasistowskie.
Czy filmy o Winnetou będą dostępne w Niemczech?
Choć filmów o przygodach Winnetou nie zobaczymy już na antenie ARD, nie oznacza to, że znikną one z pozostałych kanałów. W związku z toczącą się debatą głos zabrał ZDF – drugi program niemieckiej telewizji publicznej. ZDF ogłosił, że nie zrezygnuje z klasycznych filmów o Winnetou z Pierre'em Brice'em i Lexem Barkerem w rolach głównych i wkrótce pokaże jeden z nich. 3 października – w Dzień Jedności Niemiec – fani filmowych ekranizacji książek Maya będą mogli obejrzeć Winnetou i Apanaczi.
Czytaj również:
- Co nowego na Netflix? Premiery od 28 sierpnia do 4 września 2022 roku
- „Sherlock Holmes 3” powstanie! Robert Downey Jr. i Jude Law ponownie w głównych rolach?
Rzeczniczka Niemieckiej Agencji Prasowej dodała, że ZDF ma prawa do emisji różnych filmów opartych na twórczości Karola Maya, które będą wyświetlane na antenie w ciągu najbliższych kilku lat. ARD nie planuje przedłużenia koncesji. Ponadto to właśnie produkcje o Winnetou z lat 60. mają szczególne znaczenie w Niemczech. Nie zapominajmy również o wszelakich dostawcach VOD, dzięki którym Winnetou dalej będzie można oglądać nie zniknie.
Obecnie na platformach streamingowych w Polsce próżno szukać klasycznych filmów o Winnetou. Na platformie vod.tvp.pl obejrzeć można odcinki serialu o dzielnym wodzu Apaczów. W Polsce książki Karola Maya – na przykład powieść Winnetou – wciąż dostępne są w popularnych księgarniach internetowych:
Tagi: filmy niemieckie, indianie, filmy przygodowe,