Awantura o Winnetou trwa. Koniec z filmami o dzielnym wodzu?

Data: 2022-08-31 15:10:17 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Winnetou nie ma obecnie najlepszego czasu. Wycofywanie powieści z księgarń i bibliotek, znikające z półek artykuły takie, jak układanki czy książeczki z naklejkami, a także krytyka nowego produkcji – Młody Winnetou – to tylko niektóre problemy, z którymi muszą mierzyć się wydawcy i producenci. To jednak nie wszystko. Telewizja ARD poinformowała, że nie będzie dłużej emitować filmów o dzielnym wodzu Apaczów. Jaki jest powód?

Obrazek w treści Awantura o Winnetou trwa. Koniec z filmami o dzielnym wodzu? [jpg]
fot. Wikipedia.org

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że niemieckie wydawnictwo Ravensburger Verlag postanowiło wycofać się z publikacji dwóch nowych powieści o Winnetou. Powodem były oskarżenia o rasizm oraz przywłaszczenie kulturowe. Już wtedy pojawiły się wątpliwości co do tego, czy najnowszy film Młody Winnetou nie zostanie wycofany z kin. Na razie do tego nie doszło, lecz spór dalej trwa. Telewizja ARD poinformowała, że przestaje emitować produkcje o przygodach Winnetou.

Winnetou – filmy o wodzu nie pojawią się już w telewizji ARD

Na filmach o przyjaźni wodza Winnetou i Olda Shatterhanda wychowały się pokolenia. Podobnie, jak na jego książkowym pierwowzorze. Przypomnijmy, że filmy bazują na serii powieści osadzonych na Dzikim Zachodzie autorstwa Karola Maya. Według raportu gazety Bild, jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie – ARD, nie pokaże już filmów o przygodach Winnetou. Jaki jest powód?

Czytaj również:

Jak się okazuje, głównym powodem nie są – wbrew pozorom – obecne oskarżenia wobec twórczości Karola Maya. Książkom zarzuca się powielanie krzywdzących stereotypów, a także ukrywanie krzywd, jakie dotknęły rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej ze strony przybyszy z Europy. Niemiecka agencja prasowa Deutsche Presse-Agentur poinformowała, że ARD nie może dłużej nadawać filmów o Winnetou, ponieważ w 2020 roku wygasły jej prawa licencyjne. Rzeczniczka spółki Degato, odpowiedzialnej między innymi za zakup licencji dla ARD, podkreśla, że nie było żadnych innych powodów, dla których zrezygnowaliśmy z licencji, oprócz tych o charakterze ekonomicznym. Nie mogło jednak zabraknąć nawiązania do obecnej sytuacji. Bild w swoim raporcie zaznacza, że niektórzy dziennikarze telewizji publicznej uznają słowo Indianin za rasistowskie. 

Czy filmy o Winnetou będą dostępne w Niemczech?

Choć filmów o przygodach Winnetou nie zobaczymy już na antenie ARD, nie oznacza to, że znikną one z pozostałych kanałów. W związku z toczącą się debatą głos zabrał ZDF – drugi program niemieckiej telewizji publicznej. ZDF ogłosił, że nie zrezygnuje z klasycznych filmów o Winnetou z Pierre'em Brice'em i Lexem Barkerem w rolach głównych i wkrótce pokaże jeden z nich. 3 października – w Dzień Jedności Niemiec – fani filmowych ekranizacji książek Maya będą mogli obejrzeć Winnetou i Apanaczi

Czytaj również:

Rzeczniczka Niemieckiej Agencji Prasowej dodała, że ZDF ma prawa do emisji różnych filmów opartych na twórczości Karola Maya, które będą wyświetlane na antenie w ciągu najbliższych kilku lat. ARD nie planuje przedłużenia koncesji. Ponadto to właśnie produkcje o Winnetou z lat 60. mają szczególne znaczenie w Niemczech. Nie zapominajmy również o wszelakich dostawcach VOD, dzięki którym Winnetou dalej będzie można oglądać nie zniknie.

Obecnie na platformach streamingowych w Polsce próżno szukać klasycznych filmów o Winnetou. Na platformie vod.tvp.pl obejrzeć można odcinki serialu o dzielnym wodzu Apaczów. W Polsce książki Karola Maya – na przykład powieść Winnetou – wciąż dostępne są w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: filmy niemieckie, indianie, filmy przygodowe,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje