We wrześniu na ścianach wrocławskich kamienic powstaną ruchome murale – nietypowe instalacje artystyczne realizowane przez artystów z całego świata. To kolejna odsłona akcji „Kinomural”, w tym roku poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi.
- We Wrocławiu pojawią się animowane murale.
- Część z nich poświęcona będzie Tadeuszowi Różewiczowi.
- Różewicz mieszkał we Wrocławiu od 1968 roku.
Od 25 września kamienice wrocławskiego Nadodrza staną się miejscem pracy artystów z całego świata. Ponownie rusza inicjatywa „Kinomural”. Tego roku na ścianach kamienic pojawią się dzieła dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi.
Kinomurale o Różewiczu
To już trzecia edycja projektu Kinomural, który organizowany jest we Wrocławiu przez właścicieli studia filmowego Manifiesta.
Czytaj także: „Domowość” i uniwersalizm w twórczości Tadeusza Różewicza
Inicjatorzy projektu mówią o kinomuralach, że jest to „audiowizualny spektakl”, bowiem nie ogranicza się on jedynie do obrazów, ale również animacji, projekcji 3d czy instalacji wykorzystujących nowe technologie.
Zabierzemy widzów w futurystyczną podróż po Wrocławiu – mieście ruchomych murali
– mówi Bartek Bartos, współtwórca wydarzenia.
Tegoroczna edycja inicjatywy poświęcona będzie Tadeuszowi Różewiczowi, polskiemu poecie i dramaturgowi, autorowi tomów wierzy Niepokój (1947), Srebrny kłos (1955) czy Formy (1958). Różewicz od 1968 roku aż do śmierci w 2014 roku mieszkał we Wrocławiu.
Oprócz dzieł poświęconych Różewiczowi, w czasie festiwalu zobaczyć będzie można także nowatorskie projekty audiowizualne – m.in. projekt Treshold Tomka Tryzyny, autora Panny Nikt oraz twórców z Francji, Rosji, Egiptu, Macedonii czy USA.