Drukarz z Wrocławia, Maciej Zarański, odtworzył jedną z najstarszych polskich książek drukowanych. W pracowni stworzono kopie dzieła Kaspra Eliana z 1475 roku.
Maciej Zarański prowadzacy niezależną drukarnię we Wrocławiu stworzył współczesne kopie publikacji Statuta synodalia Wratislaviensa – jednego z najstarszych dokumentów drukowanych w naszym kraju. Chodzi o książkę będącą zbiorem trzech modlitw, która w drugiej połowie XV w. została wydrukowana na Górnym Śląsku przez Kaspra Eliana.
Czytaj także: Od 75 lat oprawiają książki. Introligator z historią
Dzieło ma szczególne znaczenie dla polskiej kultury. Jako pierwsze bowiem rozpoczęło erę drukowanych książek. Pokazuj także, jak język polski ewoluował.
Ten druk pochodzi z czasów, kiedy gramatyka i ortografia języka polskiego nie była jeszcze tak skodyfikowana, to jest dopiero proces, który miał miejsce w 16 wieku i można zobaczyć, że drukarz nie miał odpowiednich czcionek dla wszystkich znaków czy dźwięków
– zauważa Diana Łańcucka z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu w rozmowie z dziennikarzami TVP 3 Wrocław.
Celem stworzenia kopii miało być uhonorowanie pierwszego polskiego drukarza. Maciej Zarański, który zajął się tym projektem, opracowywał go przez niemal pół roku. Finalnie udało mu się stworzyć niezwykłe kopie, które do złudzenia przypominają oryginalną publikację z 1475 roku. Twórca książek prowadzi swoją pracownię we Wrocławiu, w której to druki wykonuje tradycyjnymi metodami. Jak przyznał na antenie stacji TVN, jedna z jego maszyn ma 140 lat, większość z urządzeń pochodzi z kolei z okresu 20-lecia międzywojennego.
Za egzemplarz kopii Statuta synodalia Wratislaviensa należy zapłacić 123 złote. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostaną na kolejne projekty wrocławskiego drukarza.