W przyszłym tygodniu ruszają Warszawskie Targi Książki 2021

Data: 2021-08-31 15:07:45 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Już w przyszłym tygodniu w stolicy odbędzie się kolejna edycja Warszawskich Targów Książki. Po rocznej przerwie wydarzenie powraca do dawnej lokalizacji.

Obrazek w treści W przyszłym tygodniu ruszają Warszawskie Targi Książki 2021 [jpg]
Warszawskie Targi Książki 2019 / fot. Granice.pl

Tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki – w wersji plenerowej – odbędzie się w dniach 9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Targom od lat towarzyszy rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. Na kilku scenach równolegle odbywać się będą spotkania z autorami, w strefie dziecięcej zajęcia dla najmłodszych, miłośnicy komiksów będą mogli skorzystać z oferty Festiwalu Komiksowa Warszawa, a dla tych, którzy lubią kryminały przygotowujemy spotkania w ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Warszawskie Targi Książki z zagranicznymi gośćmi

W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpią Czechy. Rada programowa, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w Targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha, który weźmie udział w Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 m2, obok którego na Scenie Czeskiej odbywać się będą spotkania z autorami. Ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami. Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej powierzyło organizację wystąpienia Czech w roli Gościa Honorowego WTK 2021 Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna v Brně), której działem jest Czeskie Centrum Literatury (České literární centrum – ČLC). Partnerami wystąpienia są: Czeskie Centrum w Warszawie, Polski Instytut w Pradze, Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Instytut Reportażu.

Warszawskie Targi Książki od lat cieszą się zainteresowaniem na arenie międzynarodowej. Biorą w nich udział liczni wydawcy, agenci literaccy, ludzie pióra, ale i przedstawiciele wielu dziedzin kultury. Cieszymy się, mogąc zapewnić, że tak będzie i w tym roku.

Hiszpanię podczas WTK reprezentować będą: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa oraz Turespaña. W tym roku przypada 30-lecie istnienia Instytutu Cervantesa a zatem i 30 rocznica doskonalenia hispanistów. Jest to również 100-lecie Dyplomacji Kulturalnej Hiszpanii (1921-2021).

Stoisko skandynawskie prezentować będzie w tym roku głównie literaturę duńską - od baśni H.Ch. Andersena po najnowszą duńską prozę, a także znakomitą poezję. Nie zabraknie również rodzynków literatury szwedzkiej, norweskiej, fińskiej i islandzkiej. Organizatorami stoiska są Goodbooks (www.literaturaskandynawska.pl), ksiegarniadunska.pl oraz wydawnictwo DRIADA. 

Miłośników literatury rosyjskiej zaprosi Rosyjski Instytut Przekładów Literackich, który pełnić będzie rolę przedstawiciela Rosji na 11. Warszawskich Targach Książki.

Literaturę rumuńską, w znakomitym wyborze, zaprezentuje na Warszawskich Targach Książki Rumuński Instytut Kultury. Rumunia wystąpiła w roli Gościa Honorowego ostatniej edycji WTK w 2019 roku.

Liczne atrakcje na Warszawskich Targach Książki

Na Warszawskich Targach Książki, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, planowane są ponadto spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. EUPL – European Union Prize for Literature to nagroda, która powstała w 2008 roku, a jej celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodne bogactwo współczesnej literatury europejskiej w dziedzinie literatury pięknej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zachęcanie do większego zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów. Polska Izba Książki jest współorganizatorem tego konkursu w Polsce, który obejmuje nasz kraj raz na trzy lata. Do dziś mamy czterech polskich laureatów tej nagrody: Jacek Dukaj, Piotr Paziński, Magdalena Parys oraz Marta Dzido. I m.in. z Piotrem Pazińskim i Magdaleną Parys oraz Matthiasem Nawratem (laureatem EUPL z Niemiec) spotkamy się na WTK. 

Stoiska wystawców 11. edycji Warszawskich Targów Książki zostaną zlokalizowane w niewielkich namiotach ustawionych na Placu Defilad przed PKiN, tak by zwiedzający mogli swobodnie przemieszczać się między nimi na świeżym powietrzu. W zadaszonych przestrzeniach (otwarte namioty) znajdzie się też miejsce na wydarzenia branżowe.

Plenerowa odsłona Warszawskich Targów Książki, obok oferty wydawniczej, zainteresuje odbiorców programem spotkań literackich dla dorosłych i dla dzieci. Poza sceną główną (Kanapą Literacką) pojawią się mniejsze sceny i strefy, m.in. Festiwalu Kryminalna Warszawa, fantastyki i dziecięca. Z publicznością na scenach spotkają się m.in. Rafał Kosik, Feliks W. Kres, Magdalena Salik, Michał Cetnarowski, Nina Majewska-Brown, Jack Fairweather, Nela Mała Podróżniczka, Jarosław Murawski, Urszula Młodnicka-Kornaś i Agnieszka Waligóra. Na stoiskach wydawców gościć będą m.in.: Natalia Thiel, Elżbieta Cherezińska, Jacek Galiński, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Mielech, Tomasz Żak, Małgorzata Oliwia Sobczak, Anna Ciarkowska, Magdalena Majcher, Małgorzata Starosta.

Odpowiadając na potrzeby miłośników literatury kryminalnej i wszystkich jej gatunków na 11. Warszawskich Targach Książki kontynuować będziemy Festiwal Kryminalna Warszawa – cykl spotkań z autorami cieszącej się dużym zainteresowaniem literatury kryminalnej. Na festiwalowej scenie zagoszczą m.in.: Remigiusz Mróz, Maciej Siembieda, Beata i Eugeniusz Dębscy, Igor Brejdygant, Joanna Opiat-Bojarska i Krzysztof Koziołek. W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Książki są również oceniane pod względem jakości poligraficznej i nagrodzeni zostaną także wydawcy i drukarnie. Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Równolegle z WTK odbędzie się także druga w tym roku odsłona festiwalu Komiksowa Warszawa: Meta. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację.

Ważnym elementem WTK jest od lat program warszawski „Zaczytana Warszawa”. W tym roku gośćmi Targów będą m.in. autorki nominowane w 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: Jessica Bruder, Eliane Brum, Jelena Kostiuczenko, Karolina Sulej i Matilda Voss Gustavsson oraz Zyta Rudzka laureatka 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza. Na WTK odbędzie się także spotkanie z laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Warszawskim Targom Książki 2021 towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. Sektor wydawców akademickich i naukowych już od lat stanowi ważny element Targów, podobnie jak Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, którego laureatów poznamy w piątek 10 września.

Warszawskie Targi Książki wraz z Targami ACADEMIA powracają po ponad rocznej nieobecności. W roli współorganizatorów występują spółka Targi Książki i – po raz pierwszy – Fundacja Historia i Kultura.

Wstęp na Warszawskie Targi Książki jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia:

  • 09.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
  • 10.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
  • 11.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
  • 12.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Więcej informacji: www.targiksiazki.com

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje