W przyszłym tygodniu ruszają Warszawskie Targi Książki 2021

Data: 2021-08-31 15:07:45 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Już w przyszłym tygodniu w stolicy odbędzie się kolejna edycja Warszawskich Targów Książki. Po rocznej przerwie wydarzenie powraca do dawnej lokalizacji.

Obrazek w treści W przyszłym tygodniu ruszają Warszawskie Targi Książki 2021 [jpg]
Warszawskie Targi Książki 2019 / fot. Granice.pl

Tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki – w wersji plenerowej – odbędzie się w dniach 9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Targom od lat towarzyszy rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. Na kilku scenach równolegle odbywać się będą spotkania z autorami, w strefie dziecięcej zajęcia dla najmłodszych, miłośnicy komiksów będą mogli skorzystać z oferty Festiwalu Komiksowa Warszawa, a dla tych, którzy lubią kryminały przygotowujemy spotkania w ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Warszawskie Targi Książki z zagranicznymi gośćmi

W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpią Czechy. Rada programowa, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w Targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha, który weźmie udział w Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 m2, obok którego na Scenie Czeskiej odbywać się będą spotkania z autorami. Ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami. Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej powierzyło organizację wystąpienia Czech w roli Gościa Honorowego WTK 2021 Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna v Brně), której działem jest Czeskie Centrum Literatury (České literární centrum – ČLC). Partnerami wystąpienia są: Czeskie Centrum w Warszawie, Polski Instytut w Pradze, Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Instytut Reportażu.

Warszawskie Targi Książki od lat cieszą się zainteresowaniem na arenie międzynarodowej. Biorą w nich udział liczni wydawcy, agenci literaccy, ludzie pióra, ale i przedstawiciele wielu dziedzin kultury. Cieszymy się, mogąc zapewnić, że tak będzie i w tym roku.

Hiszpanię podczas WTK reprezentować będą: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa oraz Turespaña. W tym roku przypada 30-lecie istnienia Instytutu Cervantesa a zatem i 30 rocznica doskonalenia hispanistów. Jest to również 100-lecie Dyplomacji Kulturalnej Hiszpanii (1921-2021).

Stoisko skandynawskie prezentować będzie w tym roku głównie literaturę duńską - od baśni H.Ch. Andersena po najnowszą duńską prozę, a także znakomitą poezję. Nie zabraknie również rodzynków literatury szwedzkiej, norweskiej, fińskiej i islandzkiej. Organizatorami stoiska są Goodbooks (www.literaturaskandynawska.pl), ksiegarniadunska.pl oraz wydawnictwo DRIADA. 

Miłośników literatury rosyjskiej zaprosi Rosyjski Instytut Przekładów Literackich, który pełnić będzie rolę przedstawiciela Rosji na 11. Warszawskich Targach Książki.

Literaturę rumuńską, w znakomitym wyborze, zaprezentuje na Warszawskich Targach Książki Rumuński Instytut Kultury. Rumunia wystąpiła w roli Gościa Honorowego ostatniej edycji WTK w 2019 roku.

Liczne atrakcje na Warszawskich Targach Książki

Na Warszawskich Targach Książki, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, planowane są ponadto spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. EUPL – European Union Prize for Literature to nagroda, która powstała w 2008 roku, a jej celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodne bogactwo współczesnej literatury europejskiej w dziedzinie literatury pięknej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zachęcanie do większego zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów. Polska Izba Książki jest współorganizatorem tego konkursu w Polsce, który obejmuje nasz kraj raz na trzy lata. Do dziś mamy czterech polskich laureatów tej nagrody: Jacek Dukaj, Piotr Paziński, Magdalena Parys oraz Marta Dzido. I m.in. z Piotrem Pazińskim i Magdaleną Parys oraz Matthiasem Nawratem (laureatem EUPL z Niemiec) spotkamy się na WTK. 

Stoiska wystawców 11. edycji Warszawskich Targów Książki zostaną zlokalizowane w niewielkich namiotach ustawionych na Placu Defilad przed PKiN, tak by zwiedzający mogli swobodnie przemieszczać się między nimi na świeżym powietrzu. W zadaszonych przestrzeniach (otwarte namioty) znajdzie się też miejsce na wydarzenia branżowe.

Plenerowa odsłona Warszawskich Targów Książki, obok oferty wydawniczej, zainteresuje odbiorców programem spotkań literackich dla dorosłych i dla dzieci. Poza sceną główną (Kanapą Literacką) pojawią się mniejsze sceny i strefy, m.in. Festiwalu Kryminalna Warszawa, fantastyki i dziecięca. Z publicznością na scenach spotkają się m.in. Rafał Kosik, Feliks W. Kres, Magdalena Salik, Michał Cetnarowski, Nina Majewska-Brown, Jack Fairweather, Nela Mała Podróżniczka, Jarosław Murawski, Urszula Młodnicka-Kornaś i Agnieszka Waligóra. Na stoiskach wydawców gościć będą m.in.: Natalia Thiel, Elżbieta Cherezińska, Jacek Galiński, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Mielech, Tomasz Żak, Małgorzata Oliwia Sobczak, Anna Ciarkowska, Magdalena Majcher, Małgorzata Starosta.

Odpowiadając na potrzeby miłośników literatury kryminalnej i wszystkich jej gatunków na 11. Warszawskich Targach Książki kontynuować będziemy Festiwal Kryminalna Warszawa – cykl spotkań z autorami cieszącej się dużym zainteresowaniem literatury kryminalnej. Na festiwalowej scenie zagoszczą m.in.: Remigiusz Mróz, Maciej Siembieda, Beata i Eugeniusz Dębscy, Igor Brejdygant, Joanna Opiat-Bojarska i Krzysztof Koziołek. W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Książki są również oceniane pod względem jakości poligraficznej i nagrodzeni zostaną także wydawcy i drukarnie. Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Równolegle z WTK odbędzie się także druga w tym roku odsłona festiwalu Komiksowa Warszawa: Meta. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację.

Ważnym elementem WTK jest od lat program warszawski „Zaczytana Warszawa”. W tym roku gośćmi Targów będą m.in. autorki nominowane w 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: Jessica Bruder, Eliane Brum, Jelena Kostiuczenko, Karolina Sulej i Matilda Voss Gustavsson oraz Zyta Rudzka laureatka 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza. Na WTK odbędzie się także spotkanie z laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Warszawskim Targom Książki 2021 towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. Sektor wydawców akademickich i naukowych już od lat stanowi ważny element Targów, podobnie jak Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, którego laureatów poznamy w piątek 10 września.

Warszawskie Targi Książki wraz z Targami ACADEMIA powracają po ponad rocznej nieobecności. W roli współorganizatorów występują spółka Targi Książki i – po raz pierwszy – Fundacja Historia i Kultura.

Wstęp na Warszawskie Targi Książki jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia:

  • 09.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
  • 10.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
  • 11.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
  • 12.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Więcej informacji: www.targiksiazki.com

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje