„Zeszyty Literackie” to wydawane od 1982 roku czasopismo kulturalne, do 1990 roku ukazujące się w Paryżu, później zaś – w Polsce. Po zmianach ustrojowych stopniowo sytuacja czasopisma zaczęła się pogarszać i w tym roku ukaże się ostatni już numer „Zeszytów…”.
Założycielką magazynu była Barbara Toruńczyk, polska publicystka, eseistka, historyk literatury, która w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej aktywnie działała w opozycji. W jej piśmie swe dzieła zamieszczali twórcy objęci zakazem publikacji w PRL, publikowano w nim również zagranicznych autorów czy oryginalne, nieocenzurowane wersje prozy i poezji wydanej w PRL. W „Zeszytach Literackich" mogliśmy czytać teksty noblistów – Miłosza, Naipaula, Szymborskiej.
W „Zeszytach Literacki" swoje teksty publikowali także między innymi Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz czy Zbigniew Herbert. Od 2005 roku za pulikację „Zeszytów...” odpowiedzialna była fundacja finansowana przez Agorę.
W ubiegłym roku Fundacja zdecydowała się jednak przestać wspierać finansowo wydawanie pisma. Od tamtego momentu redakcja magazynu zmaga się z problemami finansowymi na wielką skalę i nie da się ich rozwiązać bez sponsora. Pomimo otrzymanej pomocy ze strony Ministerstwa Kultury, Barbara Toruńczyk podczas wywiadu dla magazynu „Press" wyjaśniła, że otrzymane dotacje nie pozwolą na dalsze wydawanie kwartalnika.
Ostatni, zimowy numer magazynu pojawi się w grudniu bieżącego roku. Nie wiadomo na razie, czy redakcja pisma podejmie się przygotowywania do druku innego tytułu.