Kameralny dialog – Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji

Data: 2022-09-19 17:24:33 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji to cykl dzięki któremu możemy obcować z najciekawszymi widowiskami teatralnymi ostatnich lat. Dziś na kanale TVP1 będziemy mogli zobaczyć kameralną i intymną sztukę o dwóch osobach. 

Obrazek w treści Kameralny dialog – Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji [jpg]
fot. fotografia ilustracyjna / Pixabay

Sztuka konwersacji to przedstawienie teatralne autorstwa polskiego prozaika, eseisty i scenarzysty – Kazimierza Brandysa. Spektakl został wyreżyserowany przez Andrzeja Łapickiego, który zagrał także jedną z głównych ról. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – opis 

Sztuka konwersacji to przedstawienie, którego akcja toczy się w latach 80, w Paryżu. Jej głównymi bohaterami są urodzeni w pokoleniu Kolumbów, bezimienni On i Ona. Spotykają się w małym, ciasnym pokoiku, by porozmawiać o swoich, przesiąkniętych polskością, losach. Ostatni raz widzieli się ponad trzydzieści lat temu. Dziś czeka ich spowiedź pełna żali, wspomnień i trudnej przeszłości. 

Czytaj także: Po 77 latach zwrócił do biblioteki biografię Adolfa Hitlera

Ona jest adwokatką, czyli pełni ten sam zawód, co przed wojną jej ojciec. On ukrywał się w jej mieszkaniu, w czasie okupacji. To właśnie wtedy obdarzyli się uczuciem. Po wojnie Ona zaczęła bronić AK-owców. Niejednokrotnie nakłaniała ich, by przyznawali się do winy, licząc, że otrzymają mniejszą karę. Brała udział też w Jego procesie. Dziś mierzy się z poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Żałuje tego, co robiła. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – obsada

Obsada sztuki tym razem jest naprawdę niewielka. Przedstawienie to dialog dwójki bezimiennych bohaterów. Nie ma tam nikogo poza nimi. Jako Ona wystąpiła Anna Seniuk. Polska aktorka filmowa i teatralna znana z roli Magdy Karwowskiej w kultowym serialu z PRL-u Czterdziestolatek. Ostatnio pojawiła się w nowym serialu kryminalnym TVN-u Herkules. Publikacja Nietypowa baba jestem to wywiad rzeka z aktorką. 

Czytaj także: Powstał film o „Ulissesie” Joyce’a. Można go zobaczyć za darmo

W roli Jego pojawił się Andrzej Łapicki, który także wyreżyserował sztukę. Aktor zmarł w 2012 roku, jednak pozostawił po sobie wiele genialnych ról i kreacji aktorskich. Zagrał w filmach takich jak: Ziemia obiecana, Pan Tadeusz, czy Lekarstwo na miłość. W 2018 roku na rynku ukazała się książka Jutro będzie zemsta, czyli nigdy nieopublikowane wcześniej dzienniki aktora z 1984-2005 roku. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – gdzie zobaczyć? 

Spektakl właśnie dziś – 19 września 2022 roku – będzie można zobaczyć w Telewizji. Widowisko zostanie wyemitowane o 21:00 na antenie stacji TVP1

Czytaj także: Ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda nagrodzona na Festiwalu w Gdyni!

Póki co nie zostały zaplanowane żadne telewizyjne powtórki Sztuki konwersacji. Spektakl jednak cały czas można oglądać na platformie streamingowej TVP VOD. 

Teatr Telewizji: Sztuka konwersacji – książka 

Sztuka konwersacji to spektakl, którego bohaterowie pochodzą z pokolenia Kolumbów. Dziś więc chcielibyśmy Wam polecić zbiór wierszy, który został napisany właśnie przez poetę tego pokolenia – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ten czas to publikacja kompletna, która zawiera większość ważnych utworów autora. 

Zbiór wierszy Ten czas możecie zakupić w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: teatr tv, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje