Pojawił się kolejny projekt ustawy o stałej cenie książki

Data: 2021-06-05 08:48:23 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Polskie Towarzystwo Gospodarcze przygotowało odrębny projekt ustawy, która ustanawia stałą cenę książki w Polsce – donosi Gazeta.pl. Szef organizacji w tej sprawie skontaktować miał już się nawet z europosłem. 

Obrazek w treści Pojawił się kolejny projekt ustawy o stałej cenie książki [jpg]
  • Polskie Towarzystwo Gospodarcze przygotowało własny projekt jednolitej ceny książki.
  • Nieznana jest dokładna treść nowego projektu stałej ceny książki.
  • Poprzedni projekt przygotowany został przez Polską Izbę Książki i spotkał się z protestami wydawców i czytelników

Ustawa o jednolitej cenie książki od wielu lat wzbudza sporo kontrowersji i posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Temat projektu ustawy, która zamrażałaby cenę książki na rok, jest popularnym tematem debat internetowych. Teraz drugi projekt ustawy przygotowała kolejna organizacja. 

Stała cena książki – kolejna organizacja za 

Jak donosi Jacek Gądek, dziennikarz serwisu Gazeta.pl, już nie tylko Polska Izba Książki prowadzi prace nad projektem, który ustanowiłby w Polsce stałą cenę książek. Oprócz znanego już projektu przygotowanego przez PIK, swoją propozycję wysuwa też inna organizacja – Polskie Towarzystwo Gospodarcze. 

Czytaj także:  Stała cena książki tylko przez pół roku? Zmiany w projekcie

PTG zostało powołane do życia w 2016 roku. Celem towarzystwa jest „wzajemne wspieranie się polskich przedsiębiorców w pracy zawodowej oraz przyczynianie się do powiększenia dobrobytu Rzeczypospolitej Polskiej i wszechstronnego rozwoju Narodu Polskiego”. 

Polskie Towarzystwo Gospodarcze powstało z inicjatywy 30 przedsiębiorstw. Wśród firm założycielskich znalazły się m.in. Decco S.A. (produkcja systemów okiennych), Samasz Sp. z o.o. (maszyny rolnicze), Chaber S.A. (producent pieczywa chrupkiego), SuperDrob S.A. (producent drobiu), Libet S.A. (producent kostki brukowej) czy Drukarnia Dimograf (produkcja książek i kalendarzy, a także wydawnictw reklamowych). 

Czytaj także:  Co dalej z ceną książki? Stała cena książki – za i przeciw

Według informacji udostępnionych przez Gazetę.pl, PTG miało przygotować własny projekt ustawy o stałej cenie książki. Niestety, treść projektu nie została publicznie przedstawiona – informacji o projekcie ustawy nie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej organizacji czy na social mediach organizacji. 

Prezes PTG w kontakcie z europosłem 

Prezes organizacji Tomasz Janik skontaktować miał się z jednym z europosłów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – Adamem Bielanem, politykiem pracującym w Parlamencie Europejskim w Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej. 

Prezes PTG wystosować miał do europosła pismo, w którym prosi o zajęcie się sprawą polskich księgarń i stałej ceny książki.

Uważamy, że teraz - po wejściu do Polski spółki Amazon - sytuacja zmieniła się i jest to ostatni moment na działania, które mogą ochronić polskie, lokalne księgarnie przed upadkiem

– cytuje fragment pisma PTG do Adama Bielana Gazeta.pl. 

Wśród argumentów PTG pojawiła się m.in. zbyt mała konkurencyjność księgarń stacjonarnych wobec internetowych. Kolejny raz zauważono, że część klientów sprawdza książki w stacjonarnych księgarniach, by następnie dokonać zakupów przez sieć. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, ustanowienie stałej ceny książki „umożliwi powstanie nowych wydawnictw, a co za tym idzie, rozwinie się branża wydawnicza i powstaną nowe miejsca pracy - drukarze, specjaliści od redakcji, korekty i składu książki, graficy czy tłumacze”. 

Stała cena książki – na razie bez debaty w sejmie 

Obecnie mamy zatem przygotowane już dwa projekty związane z ustanowieniem stałej ceny książki w Polsce. Treść projektu Polskiej Izby Książki znana jest już od kilku tygodni.  Pomimo tego nad żadną z ustaw nie pracuje obecnie sejmowa komisja.

Czytaj także:  Protest czytelników w sprawie stałej ceny książki

Nie wiadomo, czy którykolwiek z projektów ustawy trafi do sejmowego czytania. Na ten moment resort kultury jedynie „przygląda się” sytuacjom zachodzącym na rynku książki. Gazeta.pl. sugeruje, że temat stałej ceny książki może jednak powrócić – podczas odwiedzin polityków PiS poszczególnych części kraju w ramach promocji programu „Polski Ład”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy