Shehan Karunatilaka laureatem The Booker Prize 2022

Data: 2022-10-19 14:49:53 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej Nagrody Bookera 2022! Dyrektor Fundacji Booker Prize, Gaby Wood, ogłosiła, że laureatem nagrody za powieść The Seven Moons of Maali został Shehan Karunatilaka. Co warto wiedzieć o zwycięskiej książce?

Obrazek w treści Shehan Karunatilaka laureatem The Booker Prize 2022 [jpg]
  • W poniedziałek, 17 października 2022 roku, ogłoszono tegorocznego laureata Nagrody Bookera.
  • Nagroda wręczona została podczas uroczystej gali, w której uczestniczyła Camilla, królowa małżonka.
  • Wcześniej w październiku ogłoszono także tegoroczną laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Jak co roku, po ogłoszeniu listy nominowanych, a następnie poznaniu wąskiego grona finalistów aspirujących do zdobycia tegorocznego Nagrody Bookera, w końcu mamy zwycięzcę. Literackie wyróżnienie oraz nagrodę 50 tysięcy funtów otrzymał Shehan Karunatilaka. Jurorzy docenili przede wszystkim skalę ambicji autora oraz jego przezabawną zuchwałość technik narracyjnych.

Shehan Karunatilaka laureatem Nagrody Bookera 2021 

W tym roku sędziowie mieli przed sobą nie lada wyzwanie, ponieważ w pierwszym etapie mieli do przeczytania aż 169 tytułów! Jednak zwycięzca może być tylko jeden: tegoroczny laureat Nagrody Bookera uhonorowany został za swoją ostatnią powieść The Seven Moons of Maali. Jest to dopiero druga książka w dorobku literackim Karunatilaka. Autor zadebiutował w 2010 roku z powieścią Chinaman. W książce istotną rolę odegrał krykiet, który wykorzystany został jako narzędzie do pisania o społeczeństwie Sri Lanki, z której pochodzi Karunatilaka. Książka bardzo szybko została doceniona, a pisarz otrzymał za nią Commonwealth Short Story Prize. W The Seven Moons of Maali, burzliwa historia Sri Lanki również odrywa istotną rolę.

Siedem księżyców Maali Almeidy to noir z życia pozagrobowego, ukazujący głębokie człowieczeństwo – tak zwycięską książkę opisali sędziowie.

Najnowsza powieść Shehana Karunatilaki, The Seven Moons of Maali, zabiera nas do 1989 roku do Sri Lanki, na której trwa wówczas wojna domowa. Głównym bohaterem książki jest hazardzista oraz fotograf wojenny Maali Almeida, który pewnego dnia... budzi się martwy. Jego rozczłonkowane ciało tonie w spokojnym jeziorze Beira, a on sam nie ma pojęcia, kto go zabił. Okazuje się, że nawet w życiu pozagrobowym Maali ma coraz mniej czasu. W ciągu tytułowych siedmiu księżyców musi odnaleźć przyjaciół, a następnie zaprowadzić ich do zdjęć swojego autorstwa, które zdemaskować mają okrutność wojny na wyspie. Choć tematyka książki niekoniecznie na to wskazuje, znaleźć mamy w niej czułość, piękno, miłość, lojalność, a także dążenie do ideału.

Ceremonia wręczenia Nagrody Bookera 2022 

Na oficjalnym kanale The Booker Price na platformie YouTube możemy obejrzeć moment wręczenia Nagrody oraz przemowę laureata – Shehana Karunatilaka. Ceremonia wręczenie nagród odbyła się Roundhouse w Londynie. Była to pierwsza ceremonia od 2019 roku, która odbyła się fizycznie. Dwie poprzednie edycje z powodu pandemii COVID-19 przeprowadzone były zdalnie. Nagrodę wręczyła królowa Camilla, małżonka króla Karola III, który objął tron w Wielkiej Brytanii po śmierci swojej matki, Elżbiety II.

Podczas przemówienia Shehan Karunatilaka powiedział: Mam nadzieję, że powieść będzie drukowana również za 10 lat. Jeśli tak, mam nadzieję, że będzie to na Sri Lance, która uczy się ze swoich historii, i że powieść Seven Moons będzie w dziale fantasy w księgarni… obok smoków i jednorożców oraz że nie będzie mylona z realizmem ani satyrą polityczną.

Poniżej możecie zobaczyć oraz posłuchać wypowiedzi tegorocznego laureata:

Shehan Karunatilaka – kim jest tegoroczny zwycięzca Bookera?

Shehan Karunatilaka to 48-letni pisarz. Urodził się w 1975 roku w Galle na południu Sri Lanki. Dzieciństwo spędził w Kolombo, studiował w Nowej Zelandii, a z czasem mieszkał i pracował w takich miastach, jak: Londyn, Amsterdam i Singapur. Obecnie mieszka na Sri Lance. Jego teksty były publikowane między innymi w: „The Guardian”, „Rolling Stone”, „GQ” czy „National Geographic”. Pracował jako copywriter reklamowy i grał na gitarze w zespole Independent Square. Oprócz dwóch powieści skierowanych do starszych czytelników, a także rockowych piosenek, scenariuszy oraz historii podróżniczych, w dorobku pisarza znajdziemy również ciekawą książkę dla dzieci – Please Don't Put That In Your Mouth. Autor początkowo napisał ją z myślą o swoich dzieciach, które niejednokrotnie przeraziły go, wkładając do ust niebezpieczne przedmioty czy owady.

Czytaj również: Bliscy. Nowa książka Annie Ernaux w Polsce już w przyszłym miesiącu

W 2013 roku w wywiadzie z „The Nation” Karunatilaka opisał pisarzy, którzy wpłynęli na jego twórczość. Wśród inspiracji Karunatilaki znaleźli się między innymi Kurt Vonnegut, William Goldman, Salman Rushdie, Michael Ondaatje, Agatha Christie, Stephen King, Neil Gaiman czy Tom Robbins. Wspomniał również o swojej ogromnej obsesji na temat zespołu The Police. Obecnie autor pracuje nad kolejnymi książkami dla dzieci. Karunatilaka ma również w planach kolejną powieść, mając nadzieję, że tym razem nie zajmie mu to aż 10 lat.

Zwycięska książka nie jest na razie dostępna w Polsce. Mamy jednak nadzieję, że przyznanie jej autorowi najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego w Wielkiej Brytanii, wkrótce to zmieni, a polscy czytelnicy wkrótce będą mogli zapoznać się z powieścią również w języku polskim. Na ten moment nie ma jeszcze informacji, czy któreś z wydawnictw planuje wydanie The Seven Moons of Maali

W czerwcu tego roku na polskim rynku ukazała się natomiast powieść autorstwa zeszłorocznego zwycięzcy Nagrody Bookera. Jeśli jeszcze nie znacie Obietnicy autorstwa Damona Galguta, zachęcamy do lektury. Książkę, wydaną nakładem Wydawnictwa Czarne, znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: Booker Prize, Nagroda literacka,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje