2024 ogłoszono Rokiem Czesława Miłosza

Data: 2024-01-02 10:22:42 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Senat ogłosił patrona 2024 roku. Będzie to wybitny poeta, prozaik, tłumacz i historyk literatury. Wydawnictwo już planuje specjalne wznowienia jego najważniejszych dzieł!

Czesław Miłosz - autor
fot. PAP / mat. prasowe Wydawnictwa Znak

Senat Rzeczpospolitej Polskiej we wrześniu uchwalił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza. Przypadło to na 20 rocznicę śmierci wybitnego pisarza i laureata nagrody Nobla. 

Czesław Miłosz – oto patron 2024 roku

Czesław Miłosz będzie patronem 2024 roku. Za tą decyzją głosowało 85 senatorów, a 4 wstrzymało się od głosu. Mężczyzna jest niezwykle ważną postacią, jeśli chodzi o polską kulturę i literaturę. Urodził się on w 1911 roku. Przeżył dwie wojny światowe i był świadkiem najważniejszych wydarzeń minionego stulecia. Jeszcze przed II wojną światową był uznawany za poetę katastroficznego. Po wojnie jego dzieła wiązały się z odbudowywaniem utraconych wartości. W 1980 roku zdobył literacką nagrodę Nobla, a jego teksty zostały przetłumaczone na 44 języki. W uchwale senatorów o dziełach Miłosza możemy przeczytać następująco: 

Jest to poezja zmysłów i intelektu, szczegółu obyczajowego i syntezy dziejowej, poezja metafizyczna, a zarazem silnie związana z biografią autora

Miłosz nie tylko tworzył, ale był też wybitnym tłumaczem. Jego przekłady Biblii czy wierszy poetów anglosaskich do dziś są uznawane za kanon. Międzynarodową rozpoznawalność przyniósł mu zbiór esejów zatytułowany Zniewolony umysł. Jest to studium świadomości człowieka skażonej przez totalitarne ideologie. Przez długi czas przebywał on na emigracji. Zmarł w 2004 roku, w Krakowie mając 93 lata. 

Wyjątkowa twórczość pisarza

Czesław Miłosz niewątpliwie był wyjątkowym człowiekiem oraz artystą, którego teksty do dziś pozostają aktualne i odpowiadają współczesnym problemom. Był buntownikiem, uchodźcą, potrafił walczyć w imieniu słabszych i umiał czarować słowem. W tomie Piesek przydrożny pojawia się wyjątkowy tekst zatytułowany Drzewo. Poniżej możecie się z nim zapoznać: 

Jestem maleńkim ptaszkiem w ogromnym, szczęśliwym drzewie.
A to drzewo nie rośnie w lesie, bo samo jest całym lasem.
W nim mój początek, pamięć i zaniemówienie,
Bo nie chce być nazwane żadnym wyrazem

W 2024 roku, jak zapowiada Wydawnictwo Znak, na półki księgarń trafią nowe wydania klasycznych dzieł Miłosza. Będą to kolekcjonerskie edycje! Wśród nich znajdzie się między innymi zbiór najważniejszych tekstów eseistycznych zawierających przedmowy Olgi Tokarczuk i Timothy'ego Snydera. Pojawi się również wybór poezji. Będzie to między innymi pierwsze od 1945 roku wznowienie Ocalenia, a także dwujęzyczny tomik zatytułowany Zmyślenie albo wielki sen / Fiction or a Long Dream.

 
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje