Nie od dziś programy typu reality show dają szansę zaprezentowania swojego talentu całemu światu. Oglądaliśmy już zmagania uczestników w modelingu, gotowaniu, śpiewaniu, tańczeniu, a nawet makijażu. Przyszedł czas na pisanie książek.
Project Runway, X-Factor, Masterchef czy America’s Got Talent – formaty typu reality show dają szansę amatorom na pokazanie swojego ukrytego talentu. Dzięki współpracy z mentorami mogą także rozwijać swoje umiejętności. Jednak zawsze odbywa się to w pełnym napięcia konkursie. Czy taki format zadziała również w przypadku pisarzy? Okazuje się, że Amerykanie postanowili to wypróbować!
Reality show tylko dla pisarzy
Producenci najnowszego programu zapowiadają go hasłem: „Przełomowy reality show dla pisarzy” i uważają, że nietypowy telewizyjny format pomóc ma debiutującym twórcom literackim. Co więcej, będzie to pierwszy reality show dla pisarzy produkowany przez pisarzy. Program poprowadzi Kwame Alexander – amerykański autor poezji i literatury dziecięcej. Jego powieść The Crossover zdobyła w 2015 roku Medal Newbery’ego. Alexander zachęca wszystkich, marzących o pisarskiej karierze autorów, do wzięcia udziału w programie.
Może zainteresować cię także...
- „Heartstopper” i nie tylko. Jakie książki wybierają nastolatkowie?
- Czy widzowie uciekają od Netflixa? Według statystyk wciąż jest najpopularniejszy
- „Ballada ptaków i węży”: Do obsady prequela „Igrzysk Śmierci” dołącza Peter Dinklage
Podczas jednominutowego wystąpienia kandydaci do pisarskiego show będą musieli przedstawić swój pomysł na fabułę powieści. Prace kandydatów oceni zaś profesjonalne jury, w którym nie zabraknie zarówno dziennikarzy, osobowości telewizyjnych, jak i pisarzy. W program zaangażowane zostaną m.in. prezenterka telewizyjna kanału Fox5 Angie Goff, scenarzystka oraz komiczka Marga Gomez oraz pisarz Jason Reynolds. Zwycięzca pierwszego odcinka otrzyma 2,5 tysiąca dolarów za prezentację pomysłu, a następnie przejdzie do następnego etapu w odcinku drugim.
Program garściami czerpie ze znanych nam schematów rodem z Big Brothera. Uczestnicy zostaną zamknięci w Domu Pisarzy i w ciągu 30 dni będą musieli ukończyć książkę. Podobno bestsellery z każdym rokiem stają się coraz krótsze. Może więc zadanie postawione przed uczestnikami programu nie będzie aż tak trudne. Z drugiej strony w książkach liczy się przede wszystkim jakość, a stworzenie przełomowej, świeżej powieści wymaga czasu i spokoju, co pod okiem kamer może być stresujące. Pisarze dodatkowo będą musieli zmierzyć się z wieloma zadania z zakresu storytellingu. Widzowie na żywo będą mogli obserwować proces twórczy przyszłych pisarzy.
America’s Next Great Author – czy wkrótce zobaczymy polską wersję?
Twórcy informują, że są gotowi do nakręcenia pilota, który, jak mają nadzieję, doprowadzi do pełnej produkcji programu, skierowanego do publiczności lubującej się w dramatach zarówno na kartkach powieści, jak i ekranach. Obserwowanie sfrustrowanych pisarzy zmagających się z blokadą twórczą może przynieść sporo emocji. Pierwszy sezon America’s Next Great Author skupiać się będzie na powieściach (zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych) oraz wspomnieniach. Nie jest jeszcze jasne, co będzie ostateczną nagrodą, choć Alexander w swoich wypowiedziach wspominał o umowie wydawniczej. Obecnie producenci przyjmują zgłoszenia do udziału w kręceniu pilotażowego odcinka w San Francisco.
Czytaj także: Literatura nie dla idiotów? Jak wygląda czytelnictwo w Polsce?
Niestety wciąż nie można powiedzieć, że Polska książkami stoi. Mimo że pandemia spowodowała chwilowy wzrost czytelnictwa, wyniki badań Biblioteki Narodowej są bezlitosne – w 2021 roku jedynie 38% Polaków sięgnęło po książkę. Wciąż większą popularnością cieszą się filmy i seriale. Zatem czy nowa propozycja amerykańskiego reality show byłaby chętnie oglądana przez Polaków? Trudno jednoznacznie twierdzić. Z jednej strony mamy obecnie duży wybór programów, w których na żywo oglądamy zmagania uczestników w przeróżnych sytuacjach. Z drugiej, mimo że show formatem przypominałby uwielbiane programy typu Big Brother, nie można zagwarantować, że oglądanie procesu tworzenia powieści porwie tłumy polskich widzów. Nie da się ukryć, że w reality show najbardziej pociąga skandal, kontrowersja. Czy można to osiągnąć zamykając pisarzy w jednym domu?