Pandemia i czas przymusowego lockdownu dał się we znaki wielu przedsiębiorcom. W pierwszym półroczu 2020 r. z rynku zniknęło ponad 190 księgarń.
2020 to z całą pewnością trudny rok dla księgarń. Tradycyjne sklepy stacjonarne nie tylko muszą konkurować z ofertami sklepów internetowych, ale także – zmagać się ze skutkami pandemii i przymusowego zamknięcia (tzw. lockdownu). Jak podała Ogólnopolska Baza Księgarń, w pierwszym półroczu zamknięto prawie 200 stacjonarnych książnic.
Czytaj także: Czy Bookszpan podzieli los Matrasa?
Ogólnopolska Baza Księgarń to rejestr księgarń, który prowadzony jest przez Polską Izbę Książki. W bazie wpisane są zarówno małe, prywatne księgarnie, jak i sklepy należące do znanych sieci księgarskich. Jak wynika z raportu OBK, od stycznia do lipca 2020 r. w Polsce zamknięto łącznie 191 księgarń wpisanych do bazy.
Najwięcej księgarń zniknęło w województwie mazowieckim. To właśnie na terenie tego województwa zamknięto łącznie 45 księgarń. Znacznie mniejsze, choć wciąż dwucyfrowe wyniki, zanotowano w województwie małopolskim (19), pomorskim (19), lubelskim (17), śląskim (17), wielkopolskim (16) oraz dolnośląskim (10). Najmniej księgarń wykreślono z województwa lubuskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i opolskiego. Jak dodaje OBK, ponad połowa likwidacji dotyczyła sklepów należących do sieci księgarskich. Zamknięto także 21 księgarń niezależnych.
Czytaj także: Kolejne księgarnie w Polsce zostają zamknięte. Zastępują je sklepy spożywcze
Przypomnijmy, że część sieci księgarskich zaczęła wycofywać swoje sklepy z dużych centrów handlowych. Likwidacja księgarń związana była z brakiem porozumienia dot. obniżenia stawek czynszu i kosztów lokalowych. Zamknięto ponad 80 sklepów Empik, część z nich zostało ponownie uruchomionych po renegocjacji umów najmu. Zlikwidowano jednak m.in. jeden z największych, reprezentacyjnych Empików – Empik Junior w Warszawie. Empik zrezygnował także z dalszego prowadzenia sieci księgarń Mole Mole.
W marcu OBK podało, że w ich bazie zarejestrowanych jest łącznie 1896 księgarń, w tym 1122 księgarnie niezależne.