Powolna śmierć księgarń. 300 księgarń zamknięto w tym roku 

Data: 2020-12-02 10:25:30 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

2020 rok nie był dobrym czasem dla wielu przedsiębiorstw. Zamknięcie sklepów i lockdown stał się ogromnym ciosem dla znajdujących się w trudnej sytuacji księgarń. Niemal 300 sklepów zostało zamkniętych w tym roku. 

Obrazek w treści Powolna śmierć księgarń. 300 księgarń zamknięto w tym roku  [jpg]

Czas pandemii sprawił, że wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Część przedsiębiorstw zmuszona została do zredukowania etatów lub zamknięcia swoich filii. Najmniejsi, lokalni sprzedawcy z kolei – do całkowitej rezygnacji ze swoich biznesów. Podobny los spotkał część polskich księgarń, u których obroty zaczęły gwałtownie spadać. Znaczna część dotychczasowych klientów, w obawie o swoje zdrowie, zdecydowała się bowiem na zakupy książek w księgarniach internetowych. 

Czytaj także: Lokalne księgarnie na skraju bankructwa

Jak donosi Ogólnopolska Baza Księgarń, spis prowadzony przez Polską Izbę Książki, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy w Polsce zamknięto kolejne księgarnie. Spadł również wskaźnik liczby księgarń na 10 tysięcy mieszkańców. 

Obecnie wskaźnik wynosi 0,45 – jest to średnia dla całego kraju. Podobne obliczenia wykonywane są w innych krajach europejskich. Chociaż – w porównaniu z pomiarem dokonanym w kwietniu br. – spadek jest nieznaczny, bo zaledwie o 0,02, to jednak warto zauważyć, że obecnie w Niemczech średnia krajowa wynosi 0,73, a we Francji – 0,76

Czytaj także: Prawie 200 księgarń zamkniętych w czasie pandemii

Obecnie w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń zarejestrowanych jest 1823 księgarń. Pod koniec września w OBK widniało 1975 księgarń, zatem w ciągu zaledwie dwóch miesięcy zamkniętych zostało 152 sklepów! Z kolei od stycznia do września 2020 r. zamkniętych zostało niemal 120 księgarń. Łącznie – niemal 270 książnic! 

W mijającym roku zamknięta została marka księgarń Mole Mole prowadzonych przez sieć Empik. Sam Empik, po wiosennym lockdownie, czasowo zamknął niemal 80 swoich sklepów, w tym tak zwane megastore’y – warszawski Empik Junior oraz Empik Silesia w Katowicach. Doszło także do likwidacji części sklepów pod szyldami marki BookBook. Ze swoimi księgarniami pożegnało się również część niezależnych księgarzy. 

Czytaj także: Polska Izba Książki apeluje do rządu o otwarcie księgarń i bibliotek w pierwszej kolejności! 

Od wiosny dystrybutor OSDW Azymut prowadzi akcję „Książka na telefon”, której celem jest zachęcenie czytelników do korzystania z oferty księgarń niezależnych. Do akcji dołączają się mniejsze i większe książnice, które oferują zamówienia i sprzedaż książek przez telefon, mailowo czy za pomocą mediów społecznościowych. W listopadzie doszło do kolejnego zamknięcia centrów handlowych. Z zakazu handlu wyłączone zostały wówczas m.in. księgarnie. Z kolei od końca listopada rząd zezwolił na otwarcie bibliotek – pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje