Trylogia „Hell” hitem wśród nastolatek. Pizgacz w trendach Twittera

Data: 2022-07-05 08:40:16 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Pizgacz czy P.S. Herytiera to pseudonimy, które niezbyt wiele muszą mówić starszym czytelnikom. Tymczasem młoda autorka, która zasłynęła swoją twórczością w internecie, stała się prawdziwym fenomenem wśród nastoletnich czytelników. W ostatnim czasie jeden z pseudonimów zaczął pojawiać się także w trendach popularnego serwisu Twitter.

Obrazek w treści Trylogia „Hell” hitem wśród nastolatek.  Pizgacz w trendach Twittera [jpg]

Katarzyna Barlińska, którą czytelnicy częściej kojarzą spod internetowych pseudonimów Pizgacz oraz P.S. Herytiera zadebiutowała w 2016 roku, publikując na platformie Wattpad. Internetowe opowiadania szybko zdobyły popularność, a teksty Pizgacza postanowiono wydać w formie tradycyjnych książek — jako część trylogii Hell. Dotychczas na rynku ukazały się dwie powieści Start a Fire. Runda pierwsza i Start a Fire. Runda druga, z kolei w ostatnich dniach do internetu trafiły ostatnie rozdziały trzeciego tomu młodzieżowej trylogii. To wzbudziło na tyle duże zainteresowanie, że pseudonim autorki trafił do trendów na popularnej platformie Twitter.

#pizgaczhell – Pizgacz wywołuje trend na Twitterze

W poniedziałkową noc Pizgacz umieściła na platformie Wattpad trzydziesty rozdział Extinguish The Heatczyli ostatniego tomu cyklu Hell. Zakończenie serii okazało się pełne zaskakujących i dramatycznych scen. Problem w tym, że wraz z ostatnimi rozdziałami, autorka nie ujawniła odpowiedzi na część z pytań, które postawione zostały we wcześniejszych wątkach trylogii. Twitter zalała więc fala przemyśleń, głosów krytycznych, cytatów z powieści i memów związanych z zakończeniem popularnej wśród młodzieży trylogii.

Co ciekawe, część czytelników zaczęła porównywać ostatnią część trylogii do chwytów fabularnych, jakie zastosować miał sam Szekspir w dramacie Romeo i Julia. Wcześniej autorka w wywiadzie podkreślała, że dramat ten istotny jest dla jej powieści:

Uważam, że Szekspir ma dużo lepszych dzieł, które bardziej do mnie przemawiają i wzbudzają we mnie większe emocje. Czytałam „Romea i Julię” wiele razy i poświęciłam sporo czasu na analizę, ponieważ w „Start a Fire” jest to istotna książka, której temat co jakiś czas pojawia się w fabule

– twierdzi Pizgacz w wywiadzie z Granice.pl.

W ciągu sześciu ostatnich lat Pizgacz na swoim profilu na Wattpadzie zgromadziła spore grono odbiorców. Obecnie na popularnej platformie śledzi ją ponad sto tysięcy osób, a powieści wydane nakładem Wydawnictwo Edito przez długi czas znajdywały się na liście bestsellerów m.in. księgarni Empik.

Popularność autorki „Start a Fire”. O Pizgaczu huczy w świecie literatury

Chociaż początkowo na temat autorki głośno było zwłaszcza w sieci, w tym na TikToku, za sprawą powieści wydanych nakładem gliwickiej oficyny szybko głośno zrobiło się w samym świecie literatury. Pizgacz zaproszona została m.in. na Targi Książki w Poznaniu, gdzie do młodej autorki ustawiła się spora kolejka — przypominająca tę, która na targach często ustawia się do innego bestsellerowego pisarza, Remigiusza Mroza.

Historia Victorii oraz Nathaniela to opowieść pełna skrajności, w której bohaterowie kochają się i nienawidzą

— można przeczytać w recenzji książki.

Zainteresowanie młodych czytelników podchwycił na targach reportażysta, Mariusz Szczygieł, który zdecydował się napisać o fenomenie pisarki. W swoim wpisie wspominał o rozmowach z fankami twórczości P.S. Herytiery oraz podkreślił, jak ważne jest wzbudzenie zainteresowania literaturą wśród nastoletnich czytelników.

Dotarłem do autorki i powiedziałem, że nie mam pojęcia o czym jest jej książka, ale jeśli za dwadzieścia lat dzisiejsi nastolatkowie będą czytać książki, to dzięki niej.

W marcu autorka wzięła udział także w spotkaniu autorskim online zorganizowanym przez Empik w ramach cyklu Premiery Online. Obecnie nagranie ze spotkania w serwisie Facebooku odnotowało 66 tysięcy wyświetleń. Tekst poświęcony młodej pisarce pojawił się także na łamach wakacyjnego wydania Książki. Magazyn do czytania. Tekst autorstwa Karoliny Kijek zatytułowany został Pizgaczary oraz hasłem Pół Polski czyta. Wypowiadająca się w artykule krytyczka Paulina Małochleb jest zdania, że za sukcesem Katarzyny Barlińskiej stoi z jednej strony zgromadzona w sieci rzesza czytelników, a z drugiej sprawnie zmiksowane dawno już wymyślone chwyty i struktury.

Pierwszą książkę z cyklu Hell, powieść Start a Fire, kupić można w popularnych księgarniach poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Start a Fire. Runda druga
Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera) 0
Okładka książki - Start a Fire. Runda druga

Victoria Clark pokochała chłopaka o pięknej twarzy i zepsutym wnętrzu. Coraz mocniej zakochiwała się w Nathanielu. Każda minuta bliżej niego przybliżała...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje