Ekranizację jednego z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury — Pana Tadeusza — już niebawem zobaczyć będzie można na ekranach. Co warto wiedzieć o filmie na podstawie epopei Adama Mickiewicza?
Pan Tadeusz nie bez przyczyny uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł nie tylko polskiego romantyzmu, ale w całej naszej narodowej literaturze. Wybitny utwór Adama Mickiewicza niejednokrotnie bywał adaptowany, a już niebawem zobaczymy go ponownie w telewizji.
Pan Tadeusz — ekranizacja — film
Przypomnijmy, że fabuła Pana Tadeusza opowiada o splatających się losach poszczególnych mężczyzn z rodu Sopliców. Akcja epopei Mickiewicza zaczyna się przyjazdem młodziutkiego Tadeusza do rodzinnego Soplicowa.
Czytaj także: Jak napisać notatkę syntetyzującą?
Młody mężczyzna ponownie spotyka się ze swoim wujem, Sędzią Soplicą, a także poznaje księdza Robaka. Podczas wizyty Tadeusza w Soplicowie poznajemy zawiłe losy ojca Tadeusza, Jacka Soplicy i jego nieszczęśliwej miłości. Jednocześnie sam Tadeusz musi dokonać wyborów związanych ze swoim życiem uczuciowym.
W rolach głównych w filmie występują Michał Żebrowski, Bogusław Linda, Alicja Bachleda-Curuś oraz Andrzej Seweryn.
Pan Tadeusz — film — kiedy w TV?
Ekranizacja Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy wyemitowana zostanie już 2 maja 2023 r. o godz. 12:35 na antenie TVP 1. Kolejny raz film zobaczyć będzie można 3 maja na antenie TVP Historia oraz TVP Kultura.
Czytaj także: Jak napisać rozprawkę maturalną?
Emisja ekranizacji epopei narodowej zbiega się ze świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale również — z nadchodzącym egzaminem maturalnym. Kto wie, może to właśnie Pan Tadeusz pojawi się na maturze z polskiego w 2023 roku?
Pan Tadeusz — wielkie dzieło czy lektura obowiązkowa?
Pan Tadeusz to niewątpliwie jedno z najwybitniejszych dzieł polskich romantyków, o czym od pokoleń przekonują poloniści w czasie zajęć języka polskiego. Być może dlatego utwór Adama Mickiewicza tak często pojawia się na licznych egzaminach — zarówno ósmoklasistów, jak i na egzaminie maturalnym.
Pan Tadeusz obecnie znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych, co oznacza, że z dziełem Mickiewicza zaznajomić musi się w trakcie swojej edukacji każdy młody Polak. Co interesujące, coraz częściej dochodzi także do uwspółcześnienia tego wielkiego dzieła. W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Nowa Baśń ukazała się książka Adam Mickiewicz. Bryk bardzo niekonwencjonalny, która stanowiła powieściową adaptację trzynastozgłoskowca. O książce głośno zrobiło się zwłaszcza wśród edukatorów i popularyzatorów języka polskiego.
Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza przeczytać można nieodpłatnie w internecie — m.in. na platformie Wolne Lektury, z kolei współczesną adaptację epopei narodowej kupić można w popularnych księgarniach internetowych poniżej:
Tagi: matura 2023, lektury szkolne, lektury, matura, próbna matura 2023,