"OsieckY" – zespół De Mono zrealizował spektakl muzyczny

Data: 2020-08-24 11:03:49 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W ramach projektu „Kultura w sieci” popularny zespół De Mono zrealizował spektakl muzyczny pt. OsieckY, który oparty jest na twórczości Agnieszki Osieckiej.

Obrazek w treści "OsieckY" – zespół De Mono zrealizował spektakl muzyczny [jpg]
Fot. kadr z produkcji "Widowisko DE MONO OsieckY" / YouTube

OsieckY to najnowszy projekt zespołu De Mono, który powstał w ramach ministerialnego programu „Kultura w sieci”. Spektakl inspirowany jest twórczością Agnieszki Osieckiej, polskiej poetki, dziennikarki i autorki tekstów do znanych utworów muzycznych.

Czytaj także: Agnieszka Osiecka. Film i koncert piosenek

De Mono zrealizowało ciekawy multimedialny spektakl, który za darmo udostępniony został na platformie You Tube. W ponad 50-minutowym filmie przedstawione zostały teksty Agnieszki Osieckiej, które czytała Antonina Choroszy. Narrację lektorki przeplatają nowe aranżacje piosenek Osieckiej, w tym m.in. Nim wstanie dzień, Piosenka o okularnikach czy Kołysanka dla Okruszka. Całość dopełniały sceny filmowe nagrane na potrzeby widowiska. Celem muzycznego widowiska jest uhonorowanie pamięci poetki i rozpowszechnienie jej dorobku we współczesnych mediach.

Celem projektu jest szerokie upowszechnienie dorobku polskiej kultury i pokazanie w atrakcyjnej formie, że twórczość Agnieszki Osieckiej jest trwałym jej elementem

– czytamy w opisie filmu.

Spektakl De Mono to jednak niejedyne widowisko, które poświęcone będzie Agnieszce Osieckiej. W lipcu ubiegłego roku TVP zapowiedziało, że zrealizuje serial na temat słynnej artystki. Początkowo produkcja swoją premierę miała mieć na początku marca tego roku, jednak ostatecznie – serial przeniesiono do jesiennej ramówki TVP.

Czytaj także: Serial „Osiecka" w telewizji jesienią. Co wiadomo o produkcji?

Agnieszka Osiecka napisała ponad 2 tysiące piosenek, jest także autorką opowiadań, scenariuszy sztuk teatralnych czy książek, np. powieści Czarna wiewiórka oraz Salon gier. Od lat jednak wciąż inspiruje swoimi utworami. Artystka zmarła w 7 marca 1997 roku w Warszawie. Biografię Agnieszki Osieckiej możecie przeczytać w naszym artykule: Łatwopalna. Portret Agnieszki Osieckiej. .

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje