Niedokończona opowieść autorki Małych Kobietek Louisy May Alcott została właśnie opublikowana po raz pierwszy.
Dziennik cioci Nellie, pochodzący z „sentymentalnego okresu” twórczości pisarki, opublikowano właśnie w magazynie „Strand" z zaproszeniem dla twórców do dopisania dalszego ciągu.
Czytaj także: Małe kobietki – film
Dziennik cioci Nellie opowiada o dwóch nastoletnich dziewczynach, które walczą o zainteresowanie ze strony przystojnego młodego mężczyzny.
Louisa May Alcott miała 17 lat w roku 1849, gdy napisała Dziennik... Narracja prowadzona jest z perspektywy czterdziestolatki, która wychowuje osieroconą siostrzenicę Annie. Kiedy przyjaciółka Annie, Isabel, zostaje w ich domu, Nellie jest zaniepokojona, że dziewczyna kryje w sobie „ciemność”. Boi się, że za jej radością i pogodą ducha kryje się serce egoistyczne, zimne, nieczułe.
Opowieść liczy 9 tysięcy słów. Wkrótce obie dziewczyny zakochują się we wrażliwym i czułym Edwardzie Cliffordzie. Alcott napisała ją niemal 20 lat przed wydaniem Małych Kobietek. Dziennik cioci Nellie pokazywać ma, jak dojrzałą i postępową osobą była Alcott, można ją uznać za prekursorkę feminizmu i abolicjonizmu. W dodatku proza zwiastuje wielki talent pisarski Alcott.
Czytaj także: Małe kobietki 2 – kontynuacja
Co ciekawe, w tym samym okresie Alcott napisała swoją pierwszą powieść, Dziedzictwo. To opowieść o włoskiej sierocie, której dziedziczy angielską posiadłość. Opublikowano ją po raz pierwszy w 1997 roku, w Polsce jak dotąd się nie ukazała. Wraz z Dziennikiem cioci Nellie to część okresu sentymentalnego, jak okresliła go sama Alcott. W Polsce ukazały się także inne książki Louisy May Alcott – Mali mężczyźni, Dobre żony oraz Długa i zgubna podróż miłosna, a także Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści.
Magazyn Strand zachęca pisarzy, aby dokończyli opowieść Alcott, która po 9 tysiącach słów zrezygnowała z pisania tej opowieści i pozostało wiele luk, które warto wypełnić. Podobny zabieg zastosował polski wydawca książek Alcott, Wydawnictwo MG, zapraszając pisarkę Dorotę Combrzyńską-Nogalę do dokończenia powieści Charlotte Bronte Chcę wszystko.