W czwartek, 27 lutego 2020 r., Olga Tokarczuk podpisała dokumenty założycielskie swojej fundacji. Zarządzać nią będzie wraz z reżyserką Agnieszką Holland i wydawcą Ireneuszem Grinem.
O tym, że Olga Tokarczuk planuje powołać do życia fundację, wiemy od pewnego czasu. W ostatni czwartek lutego doszło do podpisania aktu założycielskiego, a fundacja Tokarczuk już niebawem rozpocznie swoją działalność.
Czytaj także: Olga Tokarczuk została okradziona? Włamanie do domu na wrocławskich Krzykach
W skład rady Fundacji Olgi Tokarczuk, oprócz noblistki, wchodzi także znana polska reżyserka Agnieszka Holland oraz Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Fundację powołano w nieprzypadkowym dniu – 27 lutego świętuje się Światowy Dzień NGO (Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych).
W skład zarządu reprezentującego fundację Tokarczuk wchodzić będą Izabella Kaluta, Zbyszko Fingas oraz Grzegorz Zygadło. Fundacja Olgi Tokarczuk zajmować się będzie nie tylko promocją literatury w Polsce i za granicą, ale także tematami społecznymi:
Będziemy wspierać artystów, ochronę środowiska, udział kobiet w życiu publicznym oraz, mam nadzieję, wiele wiele więcej
– napisała na swoim Facebooku Olga Tokarczuk.
Czytaj także: Olga Tokarczuk powołuje fundację. Będzie wspierać pisarzy i walczyć z ksenofobią i nacjonalizmem
Miejscem działalności Fundacji będzie Wrocław. Prezydent miasta Jacek Sutryk poinformował już, że miasto przekaże Fundacji willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów znajdującą się na wrocławskich Krzykach. Olga Tokarczuk także zasili konto swojej fundacji – wkładem w wysokości 350 tysięcy złotych.
Po podpisaniu przez radę fundacji aktu założycielskiego, twórcy Fundacji muszą dostarczyć dokumenty do wybranego sądu rejestracyjnego, który następnie rozpatrzy wniosek o rejestrację fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Czas rejestracji fundacji w sądach to zwykle około 1 miesiąc.