Olga Tokarczuk z kolejną nagrodą! Tym razem prosto z Francji!

Data: 2019-07-08 16:58:22 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Polska pisarka – Olga Tokarczuk – zdobyła kolejną nagrodę! Tym razem jest to prestiżowa statuetka Laure-Bataillon przyznawana najlepszym utworom we francuskim przekładzie!

foto Borys Nieśpielak / DeFacto

O kolejnym nagrodzeniu Tokarczuk jako pierwsi donieśli dziennikarz Gazety Wyborczej. Jak dowiadujemy się z artykułu na Wyborcza.pl, Olga Tokarczuk oraz jej francuska tłumaczka – Maryla Laurent – otrzymały prestiżowe wyróżnienie Laure-Bataillon za Księgi Jakubowe.

Księgi Jakubowe przedstawiają losy ludzi w XVII wieku na ziemi podolskiej. Tokarczuk za pomocą charyzmatycznych bohaterów – Katarzyny Kossakowskiej, Elżbiety Drużbackiej czy Jakuba Lejbowicza Franka przedstawia współistniejące kultury: żydowską i chrześcijańską, przenikające się wzajemnie.

Czytaj także: Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award

To kolejny sukces polskiej autorki. Księgi Jakubowe to powieść historyczna, która wydana została w Polsce w 2014 roku. W 2015 roku za tę powieść Tokarczuk nagrodzona została Nagrodą NIKE, a także – przyznawaną w Szwajcarii Nagrodę im. Jana Michalskiego. W zeszłym roku książka ta nominowana była również do innej francuskiej nagrody, Prix Femina.

Nagroda Laure-Bataillon przyznawana jest od 1986 roku za książki zagraniczne we francuskim przekładzie. W każdej edycji wyłoniony zostaje tylko jeden laureat, którego książka w roku poprzednim wydana została we Francji. Pierwszym nagrodzonym był Hugo Claus, belgijski twórca za książkę Cały smutek Belgii. W 2016 tę samą nagrodę otrzymał tłumacz Alain Van Crugten za nowy przekład opowiadań Brunona Schulza.

Oldze Tokarczuk serdecznie gratulujemy!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Księgi Jakubowe

Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje