Sanatorium pod Klepsydrą czy Sklepy cynamonowe – te dzieła natychmiast przychodzą na myśl, gdy słyszymy nazwisko Brunona Schulza. Sporo mówi się o jego twórczości plastycznej, ale o wiele mniej osób wie, że prozaik stworzył także dwa niezwykłe ekslibrisy. Władysław Panas pisał o nich:
Znaczenie tych ekslibrisów jest odwrotnie proporcjonalne wobec ich fizycznych rozmiarów. Bruno Schulz narysował i opowiedział na markach ochronnych Weingartena historię, której nie zobaczymy i nie przeczytamy w całym jego – znanym dotychczas – dziele plastycznym i literackim. (W. Panas, Księga blasku. Traktat o kabale w prozie Brunona Schulza).
Podsumowania i rozwinięcia dotychczasowych wniosków badaczy podjął się Ireneusz Piekarski w opublikowanym w książce Przed i po. Bruno Schulz artykule Księga Wejścia. Przyczynek do opisu dwóch Schulzowskich ekslibrisów i jednego rysunku. Dziś możecie zapoznać się z jego fragmentem, a także obejrzeć wykonane przez Schulza ekslibrisy:
A jeśli interesuje Was twórczość Brunona Schulza i wpływ, jaki wywarł na współczesnych prozaików, publikacja Wydawnictwa Pasaże Przed i po. Bruno Schulz to po prostu lektura obowiązkowa!