Swietłana Aleksijewicz, Elfriede Jelinek, Herta Müller i Olga Tokarczuk udostępniły list otwarty skierowany do Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego. List dotyczy sytuacji uchodźców na polsko-białoruskiej granicy.
- Noblistki w dziedzinie literatury skierowały list do polityków.
- W swoich komunikatach pisarki apelują w sprawie uchodźców.
- Olga Tokarczuk kolejny raz pisze o sytuacji na wschodniej granicy.
Laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Olga Tokarczuk, Swietłana Aleksijewicz, Elfriede Jelinek i Herta Müller – opublikowały wspólny list otwarty, który skierowany jest do organizacji skupiających państwa Europy.
List otwarty noblistek w sprawie uchodźców
W poniedziałkowe popołudnie w mediach społecznościowych czterech noblistek z dziedziny literatury pojawił się apel do władz europejskich. W swoim liście noblistki poruszyły sytuację uchodźców, którzy od kilku tygodni przebywają na granicy polsko-białoruskiej.
Swój list otwarty noblistki skierowały na ręce Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Szef Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego oraz Parlamentarzystów Europejskich.
Jako obywatelki i mieszkanki Unii Europejskiej zwracamy się do demokratycznie wybranych reprezentantów Europy – nie odwracajmy oczu od tragedii
– piszą w swoim liście noblistki i wskazują na trudną sytuację uchodźców.
W liście otwartym na swojej oficjalnej stronie Olga Tokarczuk wskazuje, że ludzie przebywający na granicy „poddawani są tam bezlitosnej procedurze push-backu i skazani na wychłodzenie, głód i wycieńczenie w lasach i na bagnach”.
Noblistki proszą o dopuszczenie pomocy humanitarnej
Najważniejszym celem pisarek jest udostępnienie pomocy medycznej i prawnej ludziom, którzy obecnie znajdują się na polsko-białoruskiej granicy.
Czujemy się dziś boleśnie bezradni – wiedzieć znaczy być świadomym zła, które się dzieje. Za tą wiedzą powinno przyjść działanie
– czytamy w liście otwartym.
Wśród celów listu znajduje się także umożliwienie przybywania na tych terenach dziennikarzom. Za sprawą wprowadzonego stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych jest to teraz niemożliwe.
Może zainteresować cię także...
- Swietłana Aleksijewicz zatrzymana na lotnisku. Problem przed spotkaniem we Wrocławiu
- Pisarze z całego świata interweniują w sprawie sytuacji społeczność LGBT w Polsce
- Olga Tokarczuk — cytaty
Zdaniem pisarek, mimo niepełnych informacji, które docierają ze wschodniej części kraju, już teraz mówić można o „ogromie klęski humanitarnej”.
Kolejna interwencja Olgi Tokarczuk
Polska noblistka znana jest ze swojej aktywności społecznej. Jej list otwarty skierowany do władz instytucji europejskich nie jest pierwszym, w którym porusza ona problem uchodźców.
Może zainteresować cię także...
- Okaleczone książki Olgi Tokarczuk wylicytowano za 40 tys. złotych
- Olga Tokarczuk ma własną planetoidę. To decyzja naukowców
- Olga Tokarczuk ambasadorką Fundacji Równorodność
Na początku października Olga Tokarczuk umieściła w swoich mediach społecznościowych wpis, w którym umieściła tekst opowiadania Człowiek, który nie lubił swojej pracy. Obok utworu, noblistka opublikowała także komentarz: Jako obywatelka Polski i Europejka, obserwując to, co dzieje się dzisiaj na wschodniej granicy Polski, widzę cierpienie ludzi za nowym, następnym murem. Czuję się bezradna. Jest we mnie gniew i wstyd. Chciałabym, żeby słowa mogły działać i zmieniać świat na lepsze.
Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Pisarka uhonorowana została za dotychczasową twórczość – m.in. powieści Bieguni czy Księgi Jakubowe. Swoją przemowę noblowską Olga Tokarczuk zatytułowała Czuły narrator. Tym sformułowaniem nazwała także zbiór wykładów i esejów, który w 2020 wydany został nakładem Wydawnictwa Literackiego.