W weekend odbyło się coroczne wydarzenie literackie w ramach Narodowego Czytania. Para Prezydencka w Ogrodzie Saskim w Warszawie ogłosiła także lekturę na przyszły rok: to utwory Jana Kochanowskiego.
fot. Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego z udziałem Pary Prezydenckiej / fot. Marek Borawski / KPRPNarodowe Czytanie to wyjątkowa akcja, która trwa już od trzynastu lat! Wydarzenie zachęca do sięgania po najbardziej znaczące dzieła polskiej literatury. Zeszłoroczną lekturą było Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej. Dwa lata temu czytano natomiast Ballady i romanse autorstwa Adama Mickiewicza. W tym roku padło na dzieło Juliusza Słowackiego. Podczas kolejnej edycji akcji czytana będzie renesansowa poezja!
Narodowe Czytanie 2024 za nami
W tym roku w warszawskim Ogrodzie Saskim odbyła się trzynasta już edycja akcji Narodowe Czytanie. Para Prezydencka wspólnie czytała Kordiana, czyli jeden z najważniejszych polskich dramatów, który został stworzony przez Juliusza Słowackiego na emigracji w 1833 roku. Prezydent podczas swojego wystąpienia podkreślił, że utwór ten pokazuje nieustraszone i pełne odwagi czyny niepodległościowe. Andrzej Duda kontynuował:
Słowacki wzywa niejako Polaków, by aktywnie walczyli o wolność. To już nie jest mesjanizm. Wzywa do walki czynnej, nie tyle poświęcenia, co do tego, by walczyć do samego końca, do zwycięstwa, by dla odbudowania Rzeczpospolitej poświęcić wszystko – powiedział Andrzej Duda.
Agata Kornhauser–Duda zauważyła natomiast, że utwór ten został opublikowany na emigracji, co nie przekreśla jego arcypolskości. Jest on przesiąknięty patriotyzmem. Pierwsza Dama dodaje:
Słowacki pisał Kordiana, gdy Polska była pod zaborami. Towarzyszy mu duch wolności i narodowej niezawisłości. O takiej Polsce marzył i taką przepowiadał – dodała.
Dramat ten od wielu lat stanowi lekturę szkolną i jest czytany od pokoleń. Sporo osób wychowało się na tym utworze. Dzieło to skupia się na losach tytułowego Kordiana, czyli bohatera romantycznego, w którym dokonuje się ogromna przemiana. Równocześnie jest on targany wieloma rozterkami wewnętrznymi.
W tym roku akcja obywała się w ponad pięciu tysiącach miejsce w Polce i na całym świecie. Pierwsza Dama mocno podkreślała, jak istotne jest zaangażowanie wielu osób w akcje. Równocześnie pokazuje to, że klasyka wciąż jest żywa i nas porusza. Wraz z Parą Prezydencką dzieło było czytane przez wielu popularnych aktorów. Wśród nich: Przemysław Wyszyński, Jędrzej Hycnar, Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Sadowa, Jarosław Gajewski, Vanessa Aleksander, Szymon Kuśmider, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Marcin Przybylski i Andrzej Ferenc.
Poniżej możecie zobaczyć jak przebiegało Narodowe Czytanie 2024 roku:
Jan Kochanowski na Narodowym Czytaniu 2024
Narodowe Czytanie jest wydarzeniem, które łączy pokolenia. Do akcji przyłączyły się nawet przedszkola, ale też kluby seniora! Tegoroczna edycja dobyła się w 60 krajach na całym świecie. Prezydent dodał również:
Uważam Narodowe Czytanie za jeden z najlepszych pomysłów kulturotwórczych i z przyjemnością kontynuowaliśmy tę inicjatywę. Mamy nadzieję, że kolejna Para Prezydencka będzie kultywowała tę akcję
Zdecydował się on również podziękować za wspólne dziesięć edycji. Ogłosił również, co będzie lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania. Okazuje się, że podczas 14. edycji wydarzenia wspólnie będziemy czytać utwory Jana Kochanowskiego! Będą to zarówno jego pieśni, fraszki, jak i treny!
źródło: mat. prasowe KPRP
Tagi: literatura, aktualności literackie,