Niemal osiemdziesi±t nowo¶ci wydawniczych walczy³o o uznanie jurorów i internautów w plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na jesieñ", organizowanym przez redakcjê serwisu Granice.pl. W g³osowaniu oddano ponad 70 tysiêcy g³osów. Przy jakich ksi±¿kach spêdzimy w tym roku d³ugie, jesienne wieczory?
– Ju¿ po raz dwunasty w kwartalnych konkursach serwisu Granice.pl wybieramy najciekawsze premiery wydawnicze kolejnych kwarta³ów – mówi S³awomir Krempa, redaktor naczelny serwisu. – Laureatów naszego konkursu wskazuje grono profesjonalistów zajmuj±cych siê rynkiem ksi±¿ki oraz – równolegle – czytelnicy, g³osuj±cy za po¶rednictwem strony internetowej www.ksiazkanajesien.pl. Sprawia to, ¿e mo¿emy wyró¿niaæ zarówno bestsellery, które dotar³y do szerokiego grona czytelników, jak i tytu³y mniej znane, lecz godne szczególnej uwagi. Dziêki temu w naszych plebiscytach odbija siê jak w zwierciadle polski rynek ksi±¿ki, panuj±ce na nim mody i trendy.
Najlepsze ksi±¿ki na jesieñ 2021
Najwa¿niejsz± spo¶ród nagród – nagrod± g³ówn± jury – uhonorowana zosta³a powie¶æ Marianne Cronin Sto lat Lenni i Margot (HarperCollins Polska). To historia niezwyk³ej przyja¼ni, która zawi±zuje siê pomiêdzy nastolatk± i staruszk±.
Sto lat Lenni i Margot to powie¶æ pe³na empatii. To historia, która d³ugo by³a szlifowana, to opowie¶æ przemy¶lana, drobiazgowa i bardzo staranna. Nie ma w ksi±¿ce miejsca na przypadek, na przegadane frazy, na brak wiarygodno¶ci. Historia wci±ga od pierwszej strony i choæ od pocz±tku spodziewamy siê konkretnego zakoñczenia, wzrusza ono bez reszty. Ksi±¿ka Marianne Cronin sk³ania do refleksji, do tego, by spróbowaæ przewarto¶ciowaæ swoje ¿ycie, doceniæ jego blaski i cieszyæ siê ka¿d± dobr±, niezwykle ulotn± chwil±.
Najwiêcej g³osów czytelników w tegorocznym plebiscycie otrzyma³a ksi±¿ka Moniki B. Janowskiej Diabli wziêli ¶wiêty spokój (Wydawnictwo Lucky), bêd±ca pe³n± tajemnic powie¶ci± obyczajow±.
Choæ najnowsza ksi±¿ka autorki Selfie z Toskani± to powie¶æ obyczajowa, nie przypomina jednak wielu innych historii nale¿±cych do tego gatunku z uwagi na wyra¼ny w±tek kryminalny. Autorka balansuje pomiêdzy klasycznymi schematami znanymi z obyczajówek a tymi, które znacznie czê¶ciej znale¼æ mo¿na w komediach kryminalnych.
Diabli wziêli ¶wiêty spokój to lekka i zabawna historia obyczajowa z zagadk± quasi-kryminaln±. Autorka czasem opiera siê na schematach, innym razem ³amie stereotypy i je wy¶miewa. Jedno jest jednak pewne – przy lekturze tej ksi±¿ki trudno bêdzie siê nudziæ.
Najlepsze ksi±¿ki na jesieñ 2021 – proza polska i zagraniczna
Nagrodê jury w kategorii prozy polskiej otrzyma³a ksi±¿ka Iwony S³abuszewskiej-Krauze Lalka z Lizbony (Wydawnictwo Lira). To historia, w której tajemnice po latach wychodz± na ¶wiat³o dzienne. To spacer po starych uliczkach, to wizyty w ciasnych sklepikach i bezsenne noce na poddaszach kamienic. Wreszcie: to opowie¶æ o ludziach, którzy poznaj± prawdê.
Chocia¿ Lalka z Lizbony jest powie¶ci± obyczajow±, nie brak w niej intryg. Autorka pokazuje, ¿e w ludzkim ¿yciu wiele jest tajemnic, a prawdê ukrywamy nawet – a mo¿e raczej: przede wszystkim – przed najbli¿szymi. S³abuszewska-Krauze konfrontuje te¿ dzisiejsz± Portugaliê z krajem tym za czasów panowania dyktatora Salzara. Nie poddaje dawnej Portugalii jedynie krytyce, a raczej – za spraw± swoich bohaterów – przygl±da siê zmianom, jakie nast±pi³y na przestrzeni lat.
Internauci najczê¶ciej g³osowali na powie¶æ Nataszy Sochy Dom marionetek (Wydawnictwo Literackie). Autorka pisze w niej o toksycznych relacjach, manipulacji i zem¶cie.
Natasza Socha tworzy przera¿aj±cy obraz rodziny, której cz³onkowie uwiêzieni s± w jednym domu, a ³±cz± ich toksyczne relacje. Nowa ksi±¿ka popularnej autorki skonstruowana jest zgodnie z zasad± Hitchcocka: wszystko zaczyna siê od trzêsienia ziemi, a potem napiêcie stopniowo narasta i z ka¿d± stron± czytelnik staje siê coraz bardziej przera¿ony. Dom marionetek nie jest kolejn± obyczajow± histori± o poszukiwaniu mi³o¶ci na prowincji, ale wielow±tkow± opowie¶ci± o przemocy domowej.
Najlepsza powie¶æ zagraniczna tej jesieni? Na to miano – zdaniem jurorów – najbardziej zas³uguje ksi±¿ka Sue Monk Kidd Ksiêga têsknot (Wydawnictwo Literackie). To epicka powie¶æ, osadzona w realiach Palestyny pocz±tku pierwszego tysi±clecia naszej ery. W trzydziestotysiêcznym Seforis, mie¶cie Heroda Antypasa, czternastoletnia Ana rozpoczyna swoj± opowie¶æ. Opowie¶æ o ¶wiecie, który j± otacza, który przemija i który j± przera¿a.
Sue Monk Kidd tworzy barwn± mozaikê zdarzeñ, ³±cz±c fakty, historiê i fikcjê literack±. Wiedzie czytelnika przez Palestynê czasów Chrystusa, jednak wplata w jej realia warto¶ci uniwersalne. Mówi o piêknie i opresyjno¶ci tradycji, o mi³o¶ci i wielkich namiêtno¶ciach, o chciwo¶ci i o marzeniach, których nic nie mo¿e pokonaæ. Buduj±c ¶wiat bohaterów Ksiêgi têsknot, u¶wiadamia nam, ¿e wszystko przemija, jedynie idee s± wieczne. £±cz± w jedno pragnienia setek ludzi i scalaj± têsknoty, o których ¶nimy i za które jeste¶my gotowi umrzeæ.
Najwiêcej g³osów w tej kategorii przypad³o nowej powie¶ci Jess Ryder, zatytu³owanej Tylko jedna noc (S³owne Mroczne). To mocny, budz±cy wiele emocji thriller o tajemnicach z przesz³o¶ci, o których bardzo czêsto woleliby¶my zapomnieæ.
Autorka znakomitej powie¶ci Wszystkie moje k³amstwa serwuje tym razem czytelnikom opowie¶æ o ma³¿eñstwie, które niedawno doczeka³o siê dziecka. I choæ Amber bardzo tego pragnê³a, macierzyñstwo szybko zaczê³o j± przyt³aczaæ. M³odzi rodzice tylko na jedn± noc pozostawili siedmiomiesiêczne dziecko siostrze Amber. Gdy wrócili, okaza³o siê, ¿e dziewczynka zniknê³a.
Nowa powie¶æ Jess Ryder mówi o niszcz±cej sile zazdro¶ci i nienawi¶ci. O tajemnicach, które najg³êbiej skrywamy. I przekonuje, ¿e nikomu nie wolno ufaæ. Nawet samym sobie.
Najlepsza ksi±¿ka na jesieñ – komedie kryminalne, krymina³y i thrillery
W¶ród komedii kryminalnych czytelnicy zwrócili uwagê na powie¶æ Diabli wziêli ¶wiêty spokój, która otrzyma³a równie¿ nagrodê g³ówn± w tegorocznym plebiscycie.
Jurorzy w tej kategorii wyró¿nili powie¶æ Katarzyny Gacek ¦mieræ na Zanzibarze (Wydawnictwo Oficynka). To kolejna ods³ona ¶wietnie przyjêtego przez czytelników cyklu z detektywk±-amatork± Magd± w roli g³ównej. Seriê zapocz±tkowa³a zekranizowana niedawno powie¶æ W jak morderstwo.
Powie¶æ Katarzyny Gacek to – z jednej strony – opowie¶æ o odnajdywaniu swojego miejsca w ¿yciu po nie³atwym prze¿yciu, jakim zawsze jest rozwód. To historia o odkrywaniu przez g³ówn± bohaterkê samej siebie, w³asnej to¿samo¶ci, w³asnych pragnieñ i marzeñ. Ale to tak¿e opowie¶æ o Polsce i Polakach, z wszystkimi naszymi wadami i zaletami – nawet, je¶li akcja toczy siê na Zanzibarze i – na pewnym poziomie – to pyszna komedia charakterów, ale te¿ intryguj±ca historia kryminalna i opowie¶æ o ¶ledztwie prowadzonym przez nietypow± ¶ledcz±. W rozwi±zywaniu zagadki g³ównej bohaterce towarzyszy siê z ogromn± przyjemno¶ci±.
Najwiêcej g³osów czytelników w kategorii krymina³ów przypad³o powie¶ci Jacka Getnera Arszenik i stare obrazy (Wydawnictwo Lira). To pierwsza ods³ona znakomitej serii powie¶ci kryminalnych z przymru¿eniem oka.
Arszenik i stare obrazy to pocz±tek cyklu przezabawnych powie¶ci kryminalnych, okraszonych ogromem poczucia humoru autorstwa Jacka Getnera. I to pocz±tek i¶cie bombowy (wybuchy ¶miechu gwarantowane). Jest tu miejsce na humor s³owny i sytuacyjny, na sceny rodem ze slapstickowych komedii i nawi±zania do znanych powie¶ci kryminalnych. Jest genialny w swej pozornej nieporadno¶ci detektyw-amator, który skrywa autentyczny talent do rozwi±zywania zagadek. Jest te¿ sporo ironicznych, zabawnych, lecz do¶æ cierpkich w wymowie uwag kierowanych w stronê przedstawicieli organów ¶cigania. S± „suchary”, które wszyscy kochamy, ¿arty z nazwisk (niezbyt rozgarniêty komisarz nosi bowiem nazwisko £o¶, równie¿ nazwisko Jacka wyra¼nie wskazuje, ¿e detektywem sta³ siê w³a¶nie przez… przypadek), ale i ¿arty naprawdê ¶wie¿e. S± te¿ przepyszne postaci – od wspomnianych ju¿ £osia i Przypadka, po B³a¿eja, cz³owieka nie grzesz±cego wzrostem ani urod±, ale mimo to przekonanego, ¿e jest M³odym Bogiem Seksu i wszystkie kobiety tylko na niego czyhaj±. Co wa¿ne – Getner nie szydzi raczej ze swoich bohaterów, ale raczej stosunkowo delikatnie ob¶miewa ich, podchodz±c do nich w gruncie rzeczy z du¿± doz± ciep³a i tylko odrobin± ironii. Dziêki temu bohaterów jego powie¶ci nie da siê nie lubiæ i wprost chce siê spêdziæ w ich towarzystwie nieco wiêcej czasu.
Warto siêgn±æ po tê ksi±¿kê, bowiem kto raz w ¶wiecie Jacka Przypadka zago¶ci, z pewno¶ci± nie bêdzie chcia³ go szybko opu¶ciæ. A przecie¿ wydane zosta³y ju¿ kolejne opowie¶ci o perypetiach detektywa… z przypadku.
W¶ród krymina³ów jurorom szczególnie przypad³a do gustu powie¶æ Iwony Wilmowskiej Dobry ch³opak (Wydawnictwo Axis Mundi). To kolejna, pi±ta czê¶æ cyklu o detektywce-amatorce Agacie Brok. I – jak sugeruje zakoñczenie historii – prawdopodobnie nie ostatnia.
Dobry ch³opak to sprawnie napisany i logiczny „lekki” krymina³, ze spor± dawk± ironii i czarnego humoru. Iwona Wilmowska jest ¶wietn± obserwatork± ludzkich zachowañ, które sprawnie przenosi na strony opowie¶ci. Równie znakomicie radzi sobie w dialogach. Rozmowy bohaterów s± wiarygodne i w ¿adnym razie nie przypominaj± wymuszonych, sztucznych scen. Podczas lektury czytelnik odniesie wra¿enie, jakby sam uczestniczy³ w opisywanych sytuacjach lub jakby siê im z daleka przygl±da³. Zwraca uwagê zwiêz³o¶æ powie¶ci – na zaledwie dwustu trzydziestu stronach Iwona Wilmowska poprowadzi³a intryguj±c± akcjê, sprawnie sportretowa³a bohaterów, a do tego kilka razy pomys³owo myli³a tropy.
Dobry ch³opak to powie¶æ, któr± mo¿na czytaæ bez znajomo¶ci wcze¶niejszych tomów serii Prywatne ¶ledztwo Agaty Brok. Jednak warto nadrobiæ te zaleg³o¶ci, by mieæ pe³en obraz wyzwañ, przed jakimi stanê³a g³ówna bohaterka i z przyjemno¶ci± spêdziæ nieco wiêcej czasu podczas rozwi±zywania zagadek kryminalnych wraz z Agat± Brok.
Trzymaj±ce w napiêciu thrillery wzbudziæ mog± wiele emocji – nie tylko w d³ugie, jesienne wieczory. Tak jest bez w±tpienia w przypadku nagrodzonej przez jurorów powie¶ci W mroku lasu (HarperCollins Polska). Nowa ksi±¿ka Alex Kavy jest rasowym thrillerem, który utrzyma czytelników w napiêciu do ostatniej strony.
Autorka Z³owrogiego nieba doskonale wie, jak pisaæ, by graæ na emocjach czytelników. Pisarka sprawnie buduje napiêcie i wykorzystuje kolejne chwyty narracyjne, by niemal do samego koñca utrzymaæ zainteresowanie odbiorców.
Powie¶æ W mroku lasu nosi wszystkie cechy dobrych amerykañskich thrillerów detektywistycznych. Dodatkowym „smaczkiem" dla mi³o¶ników powie¶ci Kavy jest fakt, ¿e w sprawê zaanga¿owani s± zarówno agentka Maggie O’Dell, jak i Ryder Creed – w±tek dotycz±cy ¿ycia prywatnego tego ostatniego bohatera kontynuowany jest ju¿ od kilku tomów cyklu.
W mroku lasu poziomem nie odbiega od pozosta³ych powie¶ci Alex Kavy, z ca³± pewno¶ci± spodoba siê wiêc wszystkim tym, którzy regularnie ¶ledz± losy Rydera Creeda oraz Maggie O’Dell. Nowa ksi±¿ka Kavy to jednak przede wszystkim przyk³ad solidnej prozy kryminalnej – warto po ni± siêgn±æ.
Czytelnicy za najlepszy thriller uznali powie¶æ Natalii Nowak-Lewandowskiej Joker (Wydawnictwo JakBook). W swojej nowej powie¶ci popularna autorka mówi o stalkingu i jego konsekwencjach.
Joker nazywany bywa b³aznem, lecz tak¿e szaleñcem i to w³a¶nie tê demoniczn± postaæ przybiera w thrillerze polskiej autorki. Natalia Nowak-Lewandowska pokazuje, jak stalker rozpoczyna osaczanie swojej ofiary oraz przejmuje coraz wiêksz± kontrolê nad jej ¿yciem.
W powie¶ci Natalii Nowak–Lewandowskiej z³o nie pojawia siê znik±d. Zamiast tego kie³kuje powoli, odnosz±c przy tym coraz wiêksze sukcesy. Jednocze¶nie autorka udowadnia, ¿e do tego, by zniszczyæ komu¶ ¿ycie, nie potrzeba przemocy fizycznej i brutalnej si³y. Wystarcz± zdjêcia zrobione z ukrycia, przes³ane na skrzynkê mailow±.
Czytelnicy z pewno¶ci± mog± wynie¶æ z lektury nowej ksi±¿ki Natalii Nowak-Lewandowskiej wniosek, ¿e nie nale¿y obawiaæ siê proszenia o pomoc. Nie zawsze jeste¶my w stanie samemu poradziæ sobie z ¿yciowymi trudno¶ciami, a w sytuacji, w jakiej znalaz³a siê Julianna, jest to jeszcze bardziej niebezpieczne.
Joker to interesuj±cy thriller osadzony w polskich realiach, to powie¶æ, któr± czyta siê szybko i która z ca³± pewno¶ci± przypadnie do gustu czytelniczkom i czytelnikom poprzednich ksi±¿ek autorki.
Najlepsze ksi±¿ki na jesieñ – powie¶ci pe³ne emocji
Na miano to z pewno¶ci± zas³uguj± rywalizuj±ce w tegorocznej edycji plebiscytu powie¶ci obyczajowe i romanse. Nagrodzona w¶ród powie¶ci obyczajowych ksi±¿ka Magdaleny Kordel Zanim wyznasz mi mi³o¶æ (Wydawnictwo Znak) to historia, w której codzienno¶æ mieszkañców ma³ego miasteczka splata siê z opowie¶ciami z przesz³o¶ci, a wszystko to otulone jest ciep³± i pe³n± empatii narracj±, wzbogacon± poczuciem humoru i trafnymi spostrze¿eniami.
Zanim wyznasz mi mi³o¶æ to pierwszy tom interesuj±co zapowiadaj±cej siê nowej serii ksi±¿ek popularnej polskiej autorki. Widaæ, ¿e Magdalena Kordel dopiero rozplata poszczególne w±tki opowie¶ci, jakby rozk³ada³a je na stole, jednym przypatruj±c siê uwa¿niej, inne zarysowuj±c tylko w ogólnikach. Nie zamyka te¿ wiêkszo¶ci rozpoczêtych w±tków, a wrêcz raczy czytelnika sprytnie wkomponowanym cliffhangerem. Co bêdzie dalej? Jak potocz± siê losy Eweliny, jej przyjació³ek, babci i Ja¶ka? O tym czytelnicy przekonaj± siê prawdopodobnie w kolejnych tomach serii.
Ksi±¿kê Magdaleny Kordel czyta siê szybko, cechuje j± niezwyk³a lekko¶æ, charakterystyczna dla wszystkich powie¶ci autorki. Ksi±¿ka Zanim wyznasz mi mi³o¶æ wype³niona jest uczuciami, które wydaj± siê wrêcz wyp³ywaæ z tej historii i skapywaæ na d³onie czytelnika. Zanim wyznasz mi mi³o¶æ to powie¶æ, w której do¶wiadczenia starszych pokoleñ przeplataj± siê z b³êdami m³odo¶ci, w której empatia i bezinteresowna pomoc staj± w opozycji do ludzkiej bezduszno¶ci i bestialstwa, gdzie dobro ¶ciera siê ze z³em w ci±g³ej i odwiecznej rywalizacji.
Jak± moc maj± wspomnienia? I czy warto t³umiæ w sobie uczucia? Na te pytania odpowiedzi poszukuj± bohaterowie nagrodzonej przez internautów powie¶ci Jolanty Kosowskiej Pocztówki z Portugalii (Wydawnictwo Zaczytani).
W Pocztówkach z Portugalii Jolanta Kosowska udowadnia, ¿e mi³o¶æ mo¿e przybieraæ ró¿ne oblicza. Mo¿e byæ zatem namiêtna, jednak takie uczucie mo¿e szybko siê wypaliæ. Z kolei mi³o¶æ prawdziwa i szczera to uczucie, które jest w stanie przetrwaæ próbê czasu.
Czas stanowi w Pocztówkach z Portugalii niezwykle istotn± rolê. Za spraw± swoich bohaterów Jolanta Kosowska przekonuje, ¿e chocia¿ niekoniecznie musi on leczyæ rany, to z ca³± pewno¶ci± pozwala nabraæ dystansu i ponownie oceniæ swoje ¿yciowe decyzje. Z tych ocen powinni¶my natomiast wyci±gaæ lekcje, nie nale¿y powtarzaæ po raz kolejny tych samych b³êdów.
Pocztówki z Portugalii to interesuj±ca powie¶æ obyczajowa, która z ca³± pewno¶ci± spodoba siê nie tylko czytelnikom zakochanym w Pó³wyspie Iberyjskim.
W¶ród romansów czytelnicy wyró¿nili Gdyby mia³o nie byæ jutra Agnieszki Lingas-£oniewskiej (S³owne z Uczuciem). To poruszaj±ca opowie¶æ o sile prawdziwej mi³o¶ci, która mo¿e przetrwaæ próbê czasu i pokonaæ wszelkie przeszkody.
Agnieszka Lingas-£oniewska pokazuje destrukcyjn± si³ê mi³o¶ci, któr± t³umi siê, dusi w sobie. Mi³o¶ci, która niszczy osobê kochaj±c±, która nie pozwala jej rozpocz±æ nowego etapu i zaznaæ szczê¶cia, ale która mo¿e równie¿ zniszczyæ ¿ycie jej bliskich. Autorka podkre¶la, ¿e prawdziwa mi³o¶æ jest uczuciem na zawsze, nie da siê o niej zapomnieæ czy jej zabiæ. Równocze¶nie jednak, odpowiednio pielêgnowana, mo¿e staæ siê nasz± si³± i przezwyciê¿yæ wszelkie przeciwno¶ci losu.
Nie³atwe tematy pisarka porusza w sposób bardzo przystêpny, równowa¿±c osobiste dramaty bohaterów doz± poczucia humoru. W powie¶ci Agnieszki Lingas-£oniewskiej pojawia siê równie¿ w±tek gangsterski, powraca te¿ w drobnej roli znany z innych ksi±¿ek autorki Lukas. Sensacyjne sceny przykuwaj± uwagê, buduj± napiêcie, nie pozwalaj±c czytelnikom oderwaæ siê od lektury. A fina³… Có¿, fina³ tej historii trzeba poznaæ ju¿ podczas lektury, a potem czekaæ na kolejne powie¶ci „dilerki emocji”. Powie¶ci± Gdyby mia³o nie byæ jutra Agnieszka Lingas-£oniewska udowadnia, ¿e na okre¶lenie to w pe³ni zapracowa³a.
¯ycie bywa przewrotne, o czym przekonuje siê Marta, g³ówna bohaterka najnowszej powie¶ci Kingi Tatkowskiej. W nagrodzonej przez czytelników w kategorii romansów powie¶ci Oszukany czas (Wydawnictwo Jakbook) autorka pisze nie tylko o mi³o¶ci, ale tak¿e sile przyja¼ni i zaufaniu w zwi±zku.
Chocia¿ romansów o gangsterach powsta³o ju¿ przynajmniej kilka, autorka Oszukanego czasu udowadnia, ¿e temat ten wci±¿ nie jest wyeksploatowany. Kinga Tatkowska love story, pasuj±ce raczej do scenerii niebezpiecznej Sycylii ni¿ Pragi-Pó³noc, z powodzeniem przenosi do stolicy Polski. Pokazuje te¿, ¿e chocia¿ polscy gangsterzy niekoniecznie porywaj± kobiety na 365 dni, to mog± przysporzyæ im równie wiele cierpienia.
W powie¶ci istotn± rolê odgrywa k³amstwo. Chocia¿ ka¿dy z nas skrywa tajemnice, aby móc stworzyæ szczê¶liw±, zdrow± relacjê, partnerzy musz± wzajemnie sobie ufaæ. Zwi±zek oparty na k³amstwie i sekretach skazany jest natomiast na pora¿kê. Jednocze¶nie Kinga Tatkowska wskazuje, ¿e nigdy nie jeste¶my w stanie w stu procentach poznaæ drugiej osoby – nawet tej, z któr± pragniemy dzieliæ resztê ¿ycia.
Autorka Oszukanego czasu powraca do tematu szczerej, prawdziwej mi³o¶ci i podkre¶la, ¿e choæ czêsto przynosi ona rozczarowanie i wiele problemów, to w ostatecznym rozrachunku warto o ni± walczyæ, bo jedynie zwi±zek z osob±, któr± kochamy, mo¿e przynie¶æ nam szczê¶cie. Powie¶æ Kingi Tatkowskiej to sprawnie napisana historia mi³osna, wyró¿niaj±ca siê w¶ród licznych ksi±¿ek z nurtu literatury obyczajowo-romantycznej.
Najlepsza ksi±¿ka na jesieñ – publikacje z histori± w tle
Nagrodzona przez jurorów powie¶æ Cztery siostry Niny Majewskiej-Brown (Wydawnictwo Bellona) to drugi tom doskonale przyjêtej serii Zak³adnicy wolno¶ci. Po pierwszej czê¶ci, Florentyna i Konstanty tym razem spotykamy siê z rodzin± Zabierzyñskich w trudnych latach trzydziestych XX wieku. Tytu³ przywo³uje skojarzenia z Trzema siostrami Czechowa i nie bez powodu. ¦wiat stworzony przez Majewsk±-Brown jest równie przejmuj±cy, co dramat rosyjskiego pisarza.
Nina Majewska-Brown doskonale pokazuje przemiany spo³eczne i ró¿nice w pokoleniach na przyk³adzie swoich bohaterek. Despotyczna i domagaj±ca siê pos³uchu Seweryna poucza wszystkich, zapominaj±c, ¿e w m³odo¶ci nie zawsze przestrzega³a wyznawanych przez siebie zasad. Florentyna buntuje siê przeciwko narzuconym jej normom, chce sama decydowaæ o ¿yciu. Jej córki id± jeszcze dalej. Otwarcie ¿±daj± prawa do szczê¶cia i mi³o¶ci. ¦wiat pêdzi swoim tempem i wczorajsze zasady nie przystaj± ju¿ do nowego stylu m³odych ludzi. A wojna wywraca wszystko do góry nogami.
Cztery siostry zosta³y wzbogacone o mnóstwo oryginalnych zdjêæ, reklam i wycinków z czasopism (np. grafiki z satyrycznego czasopisma „Mucha”), a tak¿e o przepisy kulinarne z epoki. Przejmuj±ce opisy odkrycia zbiorowych grobów polskich oficerów na wschodzie wstrz±saj± na równi czytelnikami i bohaterami powie¶ci. Autorka umiejêtnie zaciera granicê pomiêdzy fabu³± a odbiorc± powie¶ci. Jeste¶my zaproszeni do opowiadanej historii, ¶ledzimy j± i prze¿ywamy wspólnie z Zabierzyñskimi. Ta szkatu³kowo¶æ, któr± zaznaczono ju¿ w pierwszym tomie, rozwija siê i dodaje ca³o¶ci uroku. Losy bohaterów staj± siê przygod±, w której uczestniczy tak¿e czytelnik
Nagrodzony przez internautów Klejnot z Bizancjum Weroniki Umiñskiej (Wydawnictwo Lucky) to wielow±tkowa historia z przeplataj±cymi siê wzajemnie planami czasowymi.
Autorka powie¶ci jest archeologiem klasycznym – Weronika Umiñska przyznaje to w jednym z przypisów, choæ nie musia³aby, bo widaæ to ju¿ na pierwszy rzut oka podczas lektury powie¶ci. W Klejnocie z Bizancjum nie brak bowiem odniesieñ do historii W³och i historii sztuki. Weronika Umiñska wykorzystuje je jednak z wyczuciem. Dziêki temu lektura Klejnotu z Bizancjum nie jest nudna. Przeciwnie – dobra znajomo¶æ tematów podejmowanych przez autorkê sprawia, ¿e wraz z bohaterami powie¶ci odwiedziæ mo¿emy najwa¿niejsze miejsca w Rzymie czy poczuæ atmosferê skwarnej Sycylii.
Klejnot z Bizancjum to interesuj±ca powie¶æ obyczajowa, która zaskakuje czytelników nie tylko nieco zagadkow± fabu³±, ale tak¿e bardzo dobrym warsztatem. Weronice Umiñskiej – przypomnijmy: debiutantce – udaje siê stworzyæ logiczn±, a zarazem koncepcyjnie ciekaw± historiê.
W nagrodzonej przez jurorów w kategorii „Per³y z lamusa" powie¶ci Dwa królestwa, jedna krew (Wydawnictwo Ksi±¿nica) Renata Czarnecka przenosi czytelników na pocz±tek XIV wieku, gdy El¿bieta £okietkówna, siostra Kazimierza Wielkiego, rusza na Wêgry, aby po¶lubiæ Karola Roberta Andegaweñskiego. M³oda królewna jeszcze nie wie, ¿e z jej marzeñ o ¿yciu w czysto¶ci nie pozostanie nic. W zamian los obdaruje j± potê¿n± w³adz±. Rz±dz±cy olbrzymim obszarem Karol, spokrewniony z neapolitañskimi Andegawenami, ¶ni o potêdze swego rodu. Wedle prawa, tron w Neapolu ma przypa¶æ w przysz³o¶ci jego synowi. Gdy sze¶cioletni Andrzej, syn Karola i El¿biety rusza do Italii, królowa przeczuwa, ¿e ten niepozorny ch³opiec stanie siê osi± wydarzeñ, które wci±gn± w wojnê Wêgry, papie¿a i Królestwo Neapolu.
Renata Czarnecka powoli buduje napiêcie, prowadzi czytelnika od 1320 roku a¿ do procesu w pa³acu papie¿y w Awinionie, gdzie Joanna musi przekonaæ Klemensa VI o swojej niewinno¶ci. Tymczasem za ni± jest spalony i spl±drowany Neapol, nad którym dodatkowo wisi widmo zarazy. Autorka zrêcznie odwzorowuje obyczaje panuj±ce na ¶redniowiecznych dworach Europy. Porusza kwestiê zale¿no¶ci od papie¿a, wszelkie polityczne dzia³ania, w wyniku których ksi±¿êta zasiadali na królewskich tronach, a tak¿e hierarchiê, która kaza³a El¿biecie £okietkównie skazaæ nieszczêsn± Klarê Zach, ofiarê mi³ostki Kazimierza Wielkiego, na straszliwy los obciêcia nosa, warg i w³óczenie po królestwie w klatce niczym kuriozalne widowisko, a ca³± jej rodzinê – na tortury i ¶mieræ.
Nagroda internautów w kategorii pere³ z lamusa przypad³a powie¶ci Doroty Poniñskiej Romantyczni w Pary¿u (Wydawnictwo Lira).
– Nigdy szczególnie nie przepada³am za XIX wiekiem – wyznaje pisz±ca o Romantycznych... czytelniczka Anna1990. – Trudno przyswaja³o mi siê wiedzê z zakresu popowstañczej emigracji i nudzi³am siê przy tym okropnie, a czasy te wydawa³y siê sztywne i odpychaj±ce. Dziêki Romantycznym w Pary¿u ta epoka staje siê bardziej przyjazna, bardziej realna. To okazja do spotkania z postaciami, które istnia³y naprawdê, m.in. z ksiêciem Adamem Czartoryskim, Adamem Mickiewiczem i Juliuszem S³owackim. To powie¶æ, która u¶wiadamia, ¿e wielkie postaci znane z pomników by³y takimi lud¼mi, jak my. Mia³y swoje wady, zalety, uczucia i pragnienia. Krótko mówi±c: byli to ludzie z krwi i ko¶ci!
Najlepsza ksi±¿ka na jesieñ – literatura faktu
Nagrodzone przez jurorów w kategorii literatury faktu Siostry z Szanghaju (Wydawnictwo Znak) opowiadaj± o tym, jak zrodzi³o siê wspó³czesne mocarstwo.
Najnowsza ksi±¿ka autorki Dzikich ³abêdzi przybli¿a losy trzech sióstr wywodz±cych siê z rodu Soong, które – choæ wychowywane w ten sam sposób – w ¿yciu dokonuj± zupe³nie ró¿nych wyborów.
Na stronach swej publikacji autorka kompleksowo przedstawia wa¿ne wydarzenia z historii Chin. Siostry z Szanghaju jedynie czê¶ciowo przypominaj± klasyczn± biografiê. Chang nie skupia siê bowiem tylko na epizodach z ¿ycia córek z rodziny Soong. Pozornie koncentruj±c siê na losach trzech sióstr, autorka tak naprawdê opowiada o historii spo³eczno-politycznej Chin.
Autorka balansuje pomiêdzy biografi±, dokumentem historycznym a reporta¿em, tworz±c ksi±¿kê z ogromnym ³adunkiem merytorycznym, a jednocze¶nie napisan± w tak atrakcyjny sposób, ¿e czyta siê j± jak dobr± powie¶æ.
Nagrodzona przez czytelników Bike'owa podró¿ Daniela Kocuja (Wydawnictwo Annapurna) pokazuje, ¿e ¶wiat wcale nie jest ma³y. Przynajmniej nie na tyle, by mo¿na go by³o bez trudu przejechaæ rowerem. Oczywi¶cie, przejechaæ mo¿na, jednak przedsiêwziêcie to wymaga sporo wysi³ku.
Bike'owa podró¿. Z Sydney do Szczecina jest relacj± z podró¿y po terenach ma³o znanych przeciêtnemu czytelnikowi. Bezkres zieleni i gór, bezmiar pustynnych piasków, trawiaste sawanny oraz nadrzeczne d¿ungle, szeroko otwarte serca (ale i nieprzychylno¶æ) ludzi z ró¿nych zak±tków ¶wiata oraz cechy charakterystyczne dla poszczególnych krajów – wszystkiego na w³asnej skórze do¶wiadczy³ autor. Siêgaj±cy po lekturê czytelnik poznaje szczegó³y dotycz±ce geografii odwiedzanych miejsc, ich historii, kultury, architektury, tradycji, religii, flory i fauny. S± nawi±zania do relacji podró¿ników, opisy misji wojskowych, atrakcje turystyczne. Zamieszczona na pocz±tku mapka pokazuje po³o¿enie poszczególnych krajów (wraz z tras± rowerow±) na mapie ¶wiata. Mnóstwo przepiêknych, kolorowych fotografii pochodz±cych z wielu ¼róde³ (w tym z osobistych zbiorów autora) ilustruje opisywane miejsca. Ballady, wiersze, fragmenty piosenek, propozycje tematycznych filmów i ¿yciowe refleksje wielu my¶licieli, zachêcaj± do g³êbokich przemy¶leñ. Pomoc± s³u¿± przypisy oraz przet³umaczone na jêzyk polski zwroty angielskie, indonezyjskie i hiszpañskie.
Siêgniêcie po ksi±¿kê Bike'owa podró¿. Z Sydney do Szczecina, bez w±tpienia jest pomys³em trafionym. Warto bowiem pog³êbiæ swoj± wiedzê dotycz±c± ¿ycia ludzi w krajach stosunkowo ma³o znanych. Zarówno wielo¶æ informacji, jak i wra¿eñ wzrokowych zachêcaj± do lektury.
Najlepsza ksi±¿ka na jesieñ – fantastyka
Czy mo¿na sprzeciwiæ siê boskiemu prawu, by spe³niæ swoje marzenia? Zw³aszcza, gdy w³adc± i bogiem jest Twój krewny, a Ty odkrywasz w sobie pewien niebezpieczny talent? Przed takimi dylematami stawia czytelników nagrodzonej przez jurorów w kategorii fantastyki powie¶ci Bóg Maszyna Joanna W. Gajzler.
Choæ czytelnik spodziewa siê historii wynalazcy, który odmieni ¶wiat, w rzeczywisto¶ci otrzymuje o wiele wiêcej. Bóg Maszyna to osadzona w fantastycznym ¶wiecie opowie¶æ o w³adzy, która nie zawsze dba o obywateli. To historia uci¶nionych, których prawa s± nagminnie ³amane, a brak odwa¿nych, którzy stan± w ich obronie. To historia o tym, jak jedno odkrycie mo¿e nie tylko zawróciæ w g³owie wynalazcy, ale wrêcz doprowadziæ do destabilizacji w pañstwie.
Wreszcie, Bóg Maszyna to opowie¶æ o mi³o¶ci, która niejedno ma imiê. O mi³o¶ci do kobiety, która stanê³a na naszej drodze w niespodziewany sposób. O mi³o¶ci do tworzenia, kreowania, nadawania ¿ycia rzeczom z pozoru spisanym na straty. O mi³o¶ci do tych, którzy siê tego uczucia najmniej spodziewaj±.
Na siedmiuset stronach powie¶ci Joanna W. Gajzler kre¶li przed czytelnikami historiê cz³owieka, którego m³odzieñcze marzenia i wielkie ambicje popchnê³y do dzia³ania wbrew wszystkiemu: logice, prawu, najbli¿szym. Ta wielow±tkowa opowie¶æ, choæ toczy siê w fikcyjnej, stworzonej przez autorkê rzeczywisto¶ci (dodajmy: wykreowanej z rozmachem, jaki spotkaæ mo¿na u naprawdê do¶wiadczonych twórców fantastyki), niemal nieustannie stawia czytelnika tak¿e przed dylematami dotycz±cymi naszego cz³owieczeñstwa, umiejêtno¶ci, jakie posiadamy, dzielenia siê w³adz± i wiedz± z innymi czy te¿ poczucia wy¿szo¶ci wobec s³abszych.
Nagrodzona przez czytelników Pani Cisza Arkadego Saulskiego (Fabryka S³ów) to osadzona w ¶wiecie bardzo przypominaj±cym dawn± Japoniê powie¶æ fantastyczna, wype³niona ¶wietnie opisanymi walkami, niezwyk³ymi przygodami i spor± doz± magii.
Stawka jest tu wysoka, przeciwnik – godny, akcja powie¶ci toczy siê szybko, napiêcie budowane jest sprawnie, niæ intrygi oplata za¶ bohaterów i czytelników, nie pozwalaj±c oderwaæ siê od lektury a¿ do fina³u. Podobnie jak w tomie pierwszym wra¿enie robi± opisy pojedynków na miecze, ale te¿ sceny wielkich bitew czy strategia dawnych japoñskich samurajów.
W Pani Ciszy autor podejmuje w±tki rozpoczête w Czerwonym Lotosie, z powodzeniem jednak mo¿na tê ksi±¿kê czytaæ jako powie¶æ niezale¿n±. Otwiera ona tak¿e zupe³nie nowe ¶cie¿ki, którymi – byæ mo¿e – pod±¿aæ bêd± bohaterowie w kolejnym tomie cyklu. Znaæ, ¿e historia Kentaro nadal siê nie skoñczy³a. Czy podejmie walkê o swoje szczê¶cie? I – co wa¿niejsze – czy uda mu siê j± wygraæ? Aby siê o tym przekonaæ, bêdziemy musieli siêgn±æ po Bitwê Nie¶miertelnych – ostatnim tom Zapisków stali.
Najlepsze ksi±¿ki na jesieñ – propozycje dla m³odych czytelników
Motywy z mitologii s³owiañskiej oraz rodzime ba¶nie i legendy coraz czê¶ciej wykorzystywane s± przez wspó³czesnych pisarzy. Reinterpretowane i „podkrêcane", nabieraj± nowych, bardziej wyrazistych barw, staj± siê nie tylko bardziej zrozumia³e, ale przede wszystkim – interesuj±ce. Maciej Ro¿en w nagrodzonej przez jurorów w kategorii „dla dzieci" ksi±¿ce Jaga i dom na orlich nogach – powie¶ci otwieraj±cej seriê Stra¿nicy wrót (Wydawnictwo Zielona Sowa) – zabiera czytelników w fantastyczny „s³owiañski" ¶wiat, w którym znane postacie – chocia¿by mistrza Twardowskiego – zosta³y solidnie „odkurzone".
Ksi±¿ka Macieja Ro¿na ¶wietnie pokazuje, czym jest odwaga i bezinteresowna pomoc, a tak¿e ¿e w niespodziewanych i dziwnych okoliczno¶ciach mo¿e narodziæ siê prawdziwa, szczera przyja¼ñ. Autor podkre¶la, ¿e nie ma rzeczy niemo¿liwych, ¿e wystarczy uwierzyæ w siebie, a dobro, którym siê kierujemy, odniesie zwyciêstwo.
Jaga i dom na orlich nogach to dopiero pocz±tek rewelacyjnie zapowiadaj±cego siê cyklu. Dynamiczna akcja, barwni, nietuzinkowi bohaterowie i ¶wietny pomys³ na fabu³ê sprawiaj±, ¿e ksi±¿ki nie chce siê odk³adaæ przed dotarciem do ostatniej strony. A wydarzenia, które rozegra³y siê w finale pierwszego tomu, zwiastuj± pe³n± przygód i zwrotów akcji kolejn± czê¶æ serii Stra¿nicy wrót.
Niezwyk³y jest czar starych fotografii. To, co zosta³o utrwalone na zdjêciach, poprzez wywo³ywanie obrazów z przesz³o¶ci, wzrusza i wspomaga pamiêæ. Ksi±¿eczka Czemu tata siedzi w garnku? jest (zw³aszcza dla czytelnika starszego) powrotem do czasów dawno minionych, przywo³uj±c tym samym szczê¶liwe wspomnienia.
W lekturze dociekliwy wnuk sk³oni³ dziadka do wspomnieñ: wszystkie te zabawne historie, okraszone zosta³y spor± dawk± poczucia humoru, wywo³uj± wiêc ¶miech, ale i zadumê. Kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje autorstwa Asi Gwis wzmagaj± przekaz. Twarda ok³adka umo¿liwia wielokrotne siêganie po ksi±¿eczkê bez obawy o szybkie jej zniszczenie. I oby czêsto ta wspania³a publikacja Wydawnictwa Literatura go¶ci³a w d³oniach ca³ej rodziny, zachêcaj±c do siêgania po albumy fotograficzne, które w przypadku starszego pokolenia ³atwo mo¿na znale¼æ na pó³kach czy w szufladach. A jak snuæ wspomnienia bêdziemy za kilka lat, w dobie zdjêæ cyfrowych, wykonywanych smartfonami? To ju¿ pytanie warte refleksji.
Nagrodê internautów w kategorii „dla m³odzie¿y" otrzyma³a powie¶æ Joanny Jagie³³o Nie wiesz o mnie wszystkiego (Books4YA). To historia podejmuj±ca trudne tematy, wa¿ne dla dzisiejszej m³odzie¿y.
Joanna Jagie³³o mówi w swej powie¶ci o toksycznej relacji. O mi³o¶ci, która mo¿e niszczyæ. O przyja¼ni, która bywa czasem mylona z mi³o¶ci±. O odkrywaniu w³asnej to¿samo¶ci, o d±¿eniu do swych pragnieñ i marzeñ. A tak¿e o odwadze przyznania siê do tego, kim w³a¶ciwie siê jest. Ale nade wszystko to ksi±¿ka o Polsce. Kraju, w którym wci±¿ nazbyt czêsto wszystko, co inne, budzi strach, niechêæ, nienawi¶æ.
W¶ród ksi±¿ek dla m³odzie¿y, jurorzy nagrodzili powie¶æ Kiery Cass Zdradzona (Wydawnictwo Jaguar). To opowie¶æ o tym, ¿e przysz³o¶ci nie da siê w stu procentach zaplanowaæ. W Zdradzonej czytelnicy maj± szansê poznaæ dalsze losy niedosz³ej królowej Koroanii.
Zdradzona to ksi±¿ka, której fabu³a opiera siê na dworskich intrygach. Jak przekonuje siê Hollis, ka¿da w³adza i jej potêga wi±¿e siê z tajemnicami, ukrytymi intencjami oraz skomplikowanymi prawnymi zapisami sporz±dzanymi na królewskiej papeterii. Mo¿liwo¶ci wprowadzenia pokoju nieod³±cznie towarzyszy natomiast po¶wiêcenie, o czym przekonuje siê bohaterka powie¶ci.
W nowej ksi±¿ce Kiery Cass nie brakuje równie¿ w±tków mi³osnych. Jednak, co rzadko spotykane w literaturze m³odzie¿owej, w Zdradzonej Cass próbuje ukazaæ równie¿ ¿a³obê po ¶mierci partnera i sposoby radzenia sobie z ni±. Nowa ksi±¿ka autorki to tak¿e opowie¶æ o uk³adaniu swojego w³asnego, wewnêtrznego ¶wiata na nowo i rewidowaniu ¿yciowych warto¶ci.
Zdradzona to ksi±¿ka skierowana do nastoletnich czytelników, a przede wszystkim – fanów i fanek dotychczasowej twórczo¶ci Kiery Cass. W powie¶ci znajdziemy zatem popularne w literaturze m³odzie¿owej motywy, choæ – co nale¿y zaznaczyæ – ciekawie przetworzone. Z kolei za spraw± osadzenia fabu³y w fikcyjnym ¶wiecie, Zdradzona stanowi atrakcyjn± alternatywê dla typowych powie¶ci z tego nurtu.
To ju¿ wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na jesieñ 2021". Ze wszystkimi zg³oszonymi tytu³ami zapoznaæ siê mo¿na na stronie internetowej www.ksiazkanajesien.pl. Recenzje za¶ bior±cych udzia³ w konkursie ksi±¿ek, ich fragmenty, a tak¿e obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywi¶cie, w naszym serwisie.