Fundacja Identitas w najbliższych dniach ogłosi kolejną edycję konkursu literackiego dla polskich pisarzy poniżej 41. roku życia. Fundacja poinformowała również, że zmienił się skład jury. Kto wybierze zwycięzcę w najnowszej edycji?
Fundacja Identitas powstała w 2014 roku, a wraz z nią zapoczątkowany został konkurs literacki. Autor zwycięskiej książki otrzymuje nagrodę pieniężną. Oprócz tego istnieje również nagroda specjalna w postaci wyjątkowych warsztatów pisarskich w Arktyce.
Nagroda Identitas. Warsztaty za kręgiem polarnym
Nagroda Literacka i Historyczna Identitas to polskie wyróżnienie, w którym doceniane są monografie historyczne oraz prace z zakresu humanistyki i literatury pięknej. W konkursie ocenieni zostają najlepsi polscy pisarze, filozofowie czy historycy, którzy w minionym roku wydali własną książkę. Fundacja, oprócz swojego głównego przedsięwzięcia, jakim jest Nagroda Identitas, wspiera również studentów, absolwentów i doktorantów uczelni humanistycznych.
Czytaj również: Nagroda Literacka Gdynia 2022 – znamy nominowanych!
W ramach konkursu organizowane są wyjątkowe warsztaty pisarskie. Pisarze tworzyć mogą w wyjątkowych warunkach przyrody — w Arktyce na wyspie Uløya. Na warsztaty za kręgiem polarnym pojedzie jak co roku sześcioro polskich autorów, a spośród nich jeden otrzyma Nagrodę Identitas 2023. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: Jan Polkowski (Ślady krwi), Marta Kwaśnicka, (Krew z Mlekiem), Jarosław Marek Rymkiewicz (Koniec lata w zdziczałym ogrodzie), Krzysztof Koehler (Palus sarmatica), Marcin Cielecki (Miasto wewnętrzne. Latopis), Zbigniew Rokita (Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku). Zeszłorocznym laureatem Nagrody Identitas został Tomasz Grzywaczewski za Wymazaną granicę. Śladami II Rzeczpospolitej.
Nagroda Identitas – w 2023 roku nowy skład jury
W skład jury Nagrody Identitas obecnej edycji weszli Justyna Melonowska, Krzysztof Niewiadomski, Tomasz Kaźmierowski oraz Wojciech Stanisławski. Justyna Melonowska jest doktorem filozofii, psychologiem, absolwentką Szkoły Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, a także adiunktem w Instytucie Psychologii Stosowanej Akademii Pedagogiki Specjalnej. To autorka licznych książek i publikacji naukowych, a także eseistką i felietonistką. Napisała między innymi książkę Osobna kobieta a personalizm Karola Wojtyły Jana Pawła II. Doktryna i rewizja, stanowiącą polemikę z papieżem Janem Pawłem II i koncepcją natury kobiecości zawartą w jego dziełach. Z kolei Krzysztof Niewiadomski jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo pracuje jako redaktor pisma 44 / Czterdzieści i Cztery. Magazyn Apokaliptyczny. Jest to periodyk kulturalny o silnych akcentach religijnych i mesjanistycznych. W artykułach podejmowane są zagadnienia cywilizacyjne, metapolityczne, artystyczne i literackie. Oprócz tego jest kierownikiem Działu Programowego Wystawy Stałej w Muzeum Historii Polski.
Może zainteresuje Cię również:
- Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022
- Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2022
- Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022 – znamy finalistów!
W składzie nowego jury nie zabrakło również Tomasza Kaźmierowskiego – założyciela i prezesa Fundacji Identitas. Jest on absolwentem handlowych studiów podyplomowych we Francji oraz posiada tytuł magistra prawa. Oprócz bycia przedsiębiorcą jest również menedżerem i publicystą. W 2016 roku wydał zbiór esejów Podróże z kwasem, garbnikiem i słodyczą, w 2017 roku ukazał się jego wybór felietonów Winnik. Krople z podróży, a rok później zbiór tekstów To było teraz. Przewodniczącym jury został Wojciech Stanisławski – historyk, publicysta, a także współpracownik Muzeum Historii Polski. Specjalizuje się w historii Związku Radzieckiego, Europy Środkowej oraz Bałkanów Zachodnich. Obecnie publikuje na portalu Teologii Politycznej, a także na łamach Nowej Konfederacji, kwartalnika Herito, portalu Dzieje.pl i tygodnika Sieci.
Tagi: nagrody literackie, Nagroda Identitas,