"Na Zachodzie bez zmian". Adaptacja popularnej powieści już na Netflixie 

Data: 2022-10-28 08:14:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Pod koniec października na platformę Netflix trafiła produkcja Na Zachodzie bez zmian. Film z udziałem Felixa Kammerera w roli głównej to nowa adaptacja głośnej powieści Ericha Marii Remarque’a znanej pod tym samym tytułem. 

Obrazek w treści "Na Zachodzie bez zmian". Adaptacja popularnej powieści już na Netflixie  [jpg]
Fot. mat. prasowe Netflix

Od 28 października na platformie Netflix zobaczyć można najnowszy film w reżyserii Edwarda BergeraNa Zachodzie bez zmian. Produkcja powstała na podstawie powieści Ericha Marii Remarque’a i jest niemieckim kandydatem do Oscara.

Na Zachodzie bez zmian – opis 

Akcja filmu na podstawie powieści Remarque’a rozgrywa się w czasie I wojny światowej. To właśnie wówczas na front trafiają siedemnasto- i osiemnastoletni Niemcy, którzy z radością maszerują dla Cesarza, Boga i Ojczyzny. 

Wszystko zmienia się, gdy tuż za Chermizy, 25 kilometrów od frontu zachodniego, młodzi żołnierze zostają po raz pierwszy zaatakowani. Wśród nich znajduje się także niemiecki licealista Paul Bäumer. Początkowy entuzjazm Paula i jego towarzyszy szybko zamienia się w strach i desperacką próbę przeżycia każdej kolejnej doby. 

Na Zachodzie bez zmian – obsada ekranizacji popularnej powieści 

Kto wystąpi w filmie Na Zachodzie bez zmian? W postać Paula Bäumera wciela się Felix Kammerer. To pierwsza duża rola 27-letniego aktora, który dotąd nieznany był szerszej publiczności. 

U boku Austriaka wystąpią między innymi Albrecht Schuch, Aaron Hilmer, Moritz Klaus, Edin Hasanovic oraz Adrian Grünewald. 

Na Zachodzie bez zmian – gdzie zobaczyć film? 

Warto zauważyć, że choć Na Zachodzie bez zmian jest produkcją oryginalną Netflixa, to film także zobaczyć można było na dużym ekranie. Produkcja do kin studyjnych trafiła 14 października. 

Dwa tygodnie później, 28.10.2022 roku, z filmem zapoznać mogą się wszyscy abonenci Netflixa. 

Na Zachodzie bez zmian – opinie 

Chociaż produkcje realizowane przez Netflix bywają różnie odbierane nie tylko przez widzów, ale przede wszystkim przez krytyków, wiele wskazuje na to, że twórcy adaptacji powieści Ericha Marii Remarque’a istotnie mają duże szanse na Oscara. 

Maggie Lovitt z „Collider” zapewnia, że Na zachodzie bez zmian zdecydowanie zasługuje na miano kina klasy A. Zdaniem krytyczki, reżyser produkcji, Edward Berger, daje tę samą lekcję, co powieść Remarque: nacjonalizm zabija tylko dla chwały ego. Pięć na pięć gwiazdek filmowi przyznaje również Wendy Ide z „The Guardian”. Dziennikarka w swojej recenzji pisze, że produkcja z udziałem Kammerera to niezwykły, choć wstrząsający film

Na Zachodzie bez zmian – książka 

Film Na zachodzie bez zmian powstał na podstawie książki Ericha Marii Remarque’a. Powieść inspirowana była przeżyciami autora, który sam brał udział w I wojnie światowej. Wydana w 1929 roku, cztery lata po premierze została zakazana w III Rzeszy z rozkazu Josepha Goebbelsa, a naziści dokonali publicznego spalenia książek

Książka po raz pierwszy w Polsce ukazała się w 1930 roku w przekładzie Stefana Napierskiego. Następnie powieść była wielokrotnie wznawiana i wydawana przez kolejne oficyny. Doczekała się także nowego tłumaczenia w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego. Na początku października tego roku książka ukazała się w nowej, filmowej oprawie nakładem Domu Wydawniczego Rebis

Na Zachodzie bez zmian - książka

Powieść już teraz kupić można w księgarniach internetowych poniżej: 

Tagi: premiery netflixa,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Na Zachodzie bez zmian
Erich Maria Remarque0
Okładka książki - Na Zachodzie bez zmian

Ekranizacja powieści Remarque'a w reżyserii Edwarda Bergera to niemiecki kandydat do Oskara. Film dostępny na platformie NETFLIX. Jedno z najgłośniejszych...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje