Książka tureckiego noblisty doczeka się ekranizacji? Netflix realizuje serial na bazie powieści Orhana Pamuka

Data: 2024-10-25 08:05:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Netflix realizuje serial na bazie powieści autorstwa tureckiego noblisty Orhana Pamuka. We wrześniu rozpoczęły się zdjęcia do adaptacji książki Muzeum niewinności.

Fragment okładki książki "Muzeum niewinności"
fot. fragment okładki książki Muzeum Niewinności

Muzeum niewinności to powieść napisana przez noblistę, Orhana Pamuka, która została wydana w 2008 roku. Już niebawem Muzeum niewinności powróci w nowej odsłonie, serialowej. Informacje na ten temat noblista zdradził podczas spotkania w Polsce.

Muzeum niewinności – powstanie serial na bazie powieści noblisty

Orhan Pamuk to laureat literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku. Otrzymał on to wyróżnienie za "poszukiwanie melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta i okrycie nowych symboli zderzenia i przenikania się kultur". Pisarz był jednym z gości poznańskiego Malta Festival. To właśnie tam, na jednym z paneli, zdradził, że we wrześniu Netflix rozpoczyna prace na planie serialu na bazie Muzeum niewinności. Produkcja będzie liczyła dziewięć odcinków.

Przygotowania trwały dość długo, dwa lata, ale kiedy dostałem pierwszą wersję adaptacji, zdecydowałem, że mogę podpisać tylko taki kontrakt, którego załącznikiem będzie całkowicie zaakceptowany przeze mnie scenariusz - mówił pisarz.

Dodał również, że zależało mu na tym, by mieć wpływ na scenariusz, jednak nie chce ingerować ani w wybór reżysera, ani obsady. Najprawdopodobniej prace na planie produkcji potrwają jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

Muzeum niewinności – o czym będzie ta historia?

Muzeum niewinności to wciągająca i osobista historia pierwszej, pięknej, a zarazem nieszczęśliwej miłości. Jest to słodko-gorzka historia o wielkiej namiętności i próbie znalezienia odpowiedzi na to czym jest miłość. 

Przeczytaj także: „Johnny” – film o ks. Kaczkowskim na Netfliksie i w telewizji!

Książka opowiada o kochankach, którzy spotykają się potajemnie w kamienicy Zmiłowanie. Przeżywają oni razem wiele namiętnych chwil, podczas których odkrywają, czym jest miłość oraz grzech. Füsun ma zaledwie osiemnaście lat i zaczyna się spotykać z trzydziestoletnim Kemalem. Mężczyzna nie potrafi się oprzeć pożądaniu. Równocześnie jest on zafascynowany młodą dziewczyną. Akcja powieści rozgrywa się w Stambule. 

W Polsce powieść Muzeum niewinności po raz pierwszy ukazała się w 2010 roku. Wznowienia doczekała się osiem lat później. Pisarz podczas zbierana materiałów do książki kupował liczne eksponaty z drugiej połowy XX wieku. Po pewnym czasie zebrał ich na tyle dużo, że zakupił kamienicę i tam je przeniósł. Sześć lat po tym jak zdobył Nagrodę Nobla, w 2012 roku, otworzył tam Muzeum Niewinności, które jest realną wersją miejsca opisanego w powieści. Każda osoba posiadająca książkę, na jednej z jej stron może znaleźć bilet do muzeum, który okazany w kasie upoważnia do darmowego wstępu.

Muzeum niewinności - książka

Co ciekawe podczas spotkania na festiwalu pisarz ogłosił, że właśnie pracuje nad kolejną powieścią. Będzie się ona składać z trzystu stron i wstępnie nosi tytuł Pewna pierwsza miłość

Źródło: rp.pl
Tagi: ekranizacje książek, literatura, aktualności literackie, premiery netflix,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Muzeum niewinności
Orhan Pamuk0
Okładka książki - Muzeum niewinności

,,Jest to książka o miłości w kraju islamskim - a więc takim, gdzie miłość jest czymś innym niż na Zachodzie. Na piątej stronie kochankowie uprawiają seks...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje