Wydawnictwo PWN ogłosiło tegoroczne Młodzieżowe Słowo Roku podczas gali transmitowanej w mediach społecznościowych. Najpopularniejszym słowem wśród młodzieży w tym roku okazało się sigma.
- We wtorek, 10.12.2024 r., wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2024.
- Zwycięskim słowem stało się wyrażenie sigma, określające osoby pewne siebie i zdecydowane.
- W wydarzeniu brali udział językoznawcy, ale też gwiazdy popkultury.
- Słowo roku wśród młodzieży ogłosili Krzysztof Zalewski oraz Magda Gessler.
Młodzieżowe Słowo Roku to jedno z najbardziej emocjonujących „językowych” wydarzeń. Co roku – internauci oraz językoznawcy – łączą siły, by wybrać najpopularniejsze wyrażenie pochodzące z młodzieżowego slangu. W tym roku do finałowej 20. Trafiły takie słowa jak bambik, skibidi, riz czy oporowo. Ostatecznie słowem-laureatem zostało słowo sigma.
Młodzieżowe słowo 2024 roku, czyli sigma
Organizator konkursu, Wydawnictwo PWN, tegoroczne słowo roku zaprezentował przy okazji organizacji wydarzenia, w którym wzięli udział badacze i badaczki języka, celebryci i gwiazdy, a także jego użytkownicy - zaproszona na wydarzenie młodzież licealna. Podczas uroczystej gali transmitowanej na Instagramie oglądać można było między innymi teleturniej na znajomość słów, w którym udział wziął między innymi profesor Jan Miodek. Po quizie z gośćmi odbyło się oficjalne ogłoszenie Młodzieżowego Słowa Roku. Zwycięskie słowo nie zaprezentował jednak językoznawca ani nikt z kapituły konkursu, a... słynna restauratorka Magda Gessler oraz muzyk, Krzysztof Zalewski.
To wyjątkowa chwila. Ja sama głosowałam, moje słowo, które miało wygrać, miało jakieś znaczenie, ale może nie było dla Was ważne. Mowa jest żywa, mowa się zmienia
- mówiła Magda Gessler.
W ostatnich tygodniach internauci mogli wybrać spośród dwudziestu finałowych słów, które wybrane zostało przez jury konkurs. W skład kapituły tegorocznej edycji wchodzili prof. UJK dr hab. Anna Wileczek, prof. dr hab. Marek Łaziński, prof. dr hab. Ewa Kołodziejek, a także zastępca redaktora naczelnego „Polityki” – Bartek Chaciński.
Magda Gessler przyznała także, że choć do niedawna nie wiedziała, o co chodzi w słowie sigma, to dzięki plebiscytowi już wie. Restauratorka zachęciła także obecną na wydarzeniu młodzież do tego, by wyjaśniła, dlaczego dokonali akurat takiego wyboru.
Głosowałam za słowem sigma dlatego, że wszyscy moi znajomi są sigmami i cała moja rodzina jest sigma. Dlatego uważam, że odpowiednie słowo wygrało
- powiedziała jedna z obecnych na gali nastolatek.
Do finałowej dwudziestki trafiły słowa takie jak: aura, azbest, bambik, brainrot, brat, cringe, czemó, delulu, fe!n, fr, glamur, GOAT, oi oi oi baka, oporowo, riz, sigma, skibidi, slay, womp womp oraz yapping. Objaśnienia poszczególnych słów znajdziecie w naszym poprzednim artykule.
Sigma słowem roku w Polsce, a na świecie?
Polskim młodzieżowym słowem roku zostało słowo sigma, które stanowi "określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk". Sigma długo czekało na swoje zwycięstwo - do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku było już zgłaszane w poprzednich latach: w edycji 2022 oraz 2023.
Co ciekawe, jedno ze słów, które pojawiło się w finałowej dwudziestce - brainrot - uznane zostało za słowo roku w konkursie, które zorganizowane zostało przez twórców angielskiego słownika Oxford English Dictionary. W Wielkiej Brytanii określenie to przebiło swoją popularnością takie słowa jak "lore" czy "demure".
Tagi: literatura, ciekawostki językoznawcze, ciekawostki literackie,