Od 2017 roku prowadzony jest projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Rodzice 360 tysięcy urodzonych maluchów mogą otrzymać czytelniczą wyprawkę, a trzylatki – biblioteczną wyprawkę malucha.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2017 roku powstał projekt „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach niej, od najmłodszych lat uczy się najmniejszych obywateli, jak ważna jest w naszym życiu książka.
Od tego roku rodzice noworodków mogli odebrać czytelnicze wyprawki na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce. Przygotowano ponad 360 tysięcy pakietów, w ramach których rodzicom przekazywano książkę z klasyką wierszy dziecięcych – m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej czy Joanny Papuzińskiej. Oprócz tego, w pakiecie znajdowała się także specjalna broszura dla rodziców.
To zaledwie jeden z elementów kampanii promującej literaturę. Kolejnym z nich jest wyprawka dla trzylatków, którzy odwiedzają biblioteki publiczne. Obecnie coraz więcej bibliotek zgłasza swój udział w programie dofinansowywanym przez Ministerstwo Kultury.
Kolejnym etapem są Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków, na które składają się książka „Pierwsze wiersze dla…” oraz Karta Małego Czytelnika. Przy każdej wizycie w bibliotece, podczas której młody czytelnik wypożycza przynajmniej jedną książkę, otrzymuje także naklejkę na swojej karcie. Przy uzbieraniu przynajmniej 10 naklejek, trzylatek otrzymuje imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz tego, oczywiście, w wyprawce znajdzie się także broszura informacyjna dla rodziców.
Obecnie w projekt zaangażowanych jest ponad 3 tysiące bibliotek.
Czy sądzicie, że projekt sprawi, że nasze społeczeństwo będzie chętniej sięgało po książki?