Egzamin maturalny z języka polskiego to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów, do którego co roku przystępują abiturienci szkół średnich. W tym artykule prezentujemy przygotowaną przez naszą redakcję propozycje lektur na maturze 2022 i nasze typy na maturę z polskiego 2022.
Dobrze zdana matura z polskiego często ogromny wpływ ma na to, czy dostaniemy się na upragnione studia. Wbrew pozorom, wysoki wyniki z matury z języka polskiego potrzebny jest nie tylko dla tych, który po liceum wybierają się na polonistykę! Warto więc dobrze przygotować się w 2022 roku do matury z polskiego.
Czytaj także: Matura 2022: język polski – odpowiedzi i zadania, arkusz zadań 2022 matura z polskiego
Co czeka na maturzystów na maturze z języka polskiego w 2022 roku? Poniżej prezentujemy:
- Wymagania na maturę 2022
- Nasze typy: co może być na maturze z polskiego 2022?
- Jakie lektury przypomnieć sobie przed maturą z polskiego w 2022 roku
- Matura z polskiego w 2022 - daty i godziny
- Informacje o egzaminie ustnym z polskiego w 2022 roku.
Wymagania matura z polskiego 2022
W 2022 roku, podobnie jak w poprzednich latach, maturzyści zdawać będą swój egzamin w oparciu o specjalne wymagania egzaminacyjne, a nie podstawę programową.
Czytaj także: Mniej lektur na egzaminie! Co zostało wykreślone?
Oznacza to, że w jeszcze w tym roku abiturienci mogą spodziewać się egzaminu okrojonego o część zagadnień. Zmiany te wynikają z pandemii, która na pewien czas zmusiła szkoły do przejścia na zdalny tryb pracy.
Co będzie na maturze z polskiego w 2022 roku?
Przed maturą wielu zdających zastanawia się nad tym, czego można spodziewać się na egzaminie. Najczęściej przed maturą z polskiego szukamy streszczeń i opracowań lektur z gwiazdką, o które twórcy egzaminów pytają w zadaniach zamkniętych, ale także – w wypracowaniach (rozprawkach maturalnych).
Może zainteresować cię także...
- Jak dobrze napisać rozprawkę na egzaminie?
- Matura z polskiego – jaka lektura na temacie z rozprawki? Możliwe warianty
Czego można spodziewać się na maturze w tym roku? Przede wszystkim spoglądając na tematy wypracowań maturalnych z lat ubiegłych, zauważyć można, że najczęściej na maturze z polskiego pojawia się Lalka Bolesława Prusa. Powieść pozytywistyczna od 2015 roku pojawiła się w zadaniach z rozprawką aż 3 razy: w 2015, 2018 i 2021 roku.
Oprócz tego dwukrotnie w zadaniach z rozprawką odwoływano się do Dziadów (części IV oraz III) Adama Mickiewicza, a w 2020 roku zdający musieli napisać rozprawkę na temat motywu fantastycznego w literaturze na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
Warto zauważyć, że do tej pory w ramach zadania z rozprawką nie pojawił się Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, który również jest lekturą z gwiazdką. Pan Tadeusz pojawiał się dotychczas w pozostałych częściach egzaminów, m.in. w zadaniach na czytanie ze zrozumieniem.
Istnieje duża szansa, że na maturze w 2022 roku uczniowie otrzymają tekst któregoś z twórców epoki romantyzmu – np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Aleksandra Fredry. W 2022 roku mija bowiem dokładnie 200 lat od wydania Mickiewiczowskiego poematu Romantyczność, który symbolicznie uznaje się za początek romantyzmu w Polsce.
Jakie lektury przypomnieć sobie przed maturą z polskiego 2022?
Co warto więc przypomnieć sobie na kilka dni przed maturą z polskiego? Przede wszystkim należy spojrzeć w streszczenia utworów, które czytano w liceum jako lektury z gwiazdką.
Nie można jednak zapomnieć o tym, że na egzaminie maturzyści mogą zostać zapytani także o lektury poznane wcześniej, np. w gimnazjum – chodzi m.in. o Zemstę, Balladynę czy którąś z powieści Henryka Sienkiewicza.
Może zainteresować cię także...
- Potop - gdzie zobaczyć ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza?
- Spektakularna adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza w Internecie! Zobacz film Krzyżacy
- „Ballady i romanse” lekturą Narodowego Czytania 2022
Warto przypomnieć sobie najważniejsze informacje o budowie Trenów Jana Kochanowskiego oraz okolicznościach ich powstania. Nie wolno zapomnieć także o jednym z najważniejszych światowych twórców – Williamie Szekspirze. Dramaty takie jak Makbet czy Romeo i Julia nie tylko są lekturami obowiązkowymi, ale także zawierają w sobie wiele literackich motywów, które wykorzystać można w rozprawkach.
Kiedy i o której godzinie będzie matura z języka polskiego w 2022 roku?
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w środę, 4 maja 2022 roku o godz. 9:00.
Czytaj także: Znani pisarze bez matury! Kto nie zdał egzaminu dojrzałości?
Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się w kolejnym tygodniu – we wtorek 10 maja 2022 roku. Egzamin na poziomie rozszerzonym również odbędzie się o godzinie 9.
Czy na maturze z języka polskiego w 2022 część ustna jest obowiązkowa?
Podobnie jak w ostatnich latach, także na maturze 2022 nie będzie przeprowadzany egzamin ustny z języka polskiego.
Czytaj także: Próbny egzamin 2021 – odpowiedzi do egzaminu z języka polskiego
Do takiego egzaminu mogą przystąpić jednak maturzyści, którzy potrzebują wynik z egzaminu ustnego, ponieważ planują studiować na uczelni zagranicznej.