Matura 2021 – jaka lektura na temacie z rozprawki? Możliwe warianty 

Data: 2021-05-03 11:13:42 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Już 4 maja odbędzie się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Typujemy, jaki może być temat oraz lektura do wypracowania z języka polskiego. 

Obrazek w treści Matura 2021 – jaka lektura na temacie z rozprawki? Możliwe warianty  [jpg]

Jeden z najważniejszych egzaminów w życiu Polaków w tym roku odbędzie się w reżimie sanitarnym. Maturzyści przez ostatnie półtora roku niemal cały czas kształcili się w formie edukacji zdalnej. Już 4 maja rozpoczną rozwiązywanie egzaminu z języka polskiego. Jakie mogą być tematy? 

PILNE! CZYTAJ TAKŻE: Matura 2021 – język polski odpowiedzi do egzaminu

Lalka, Dziady i Wesele – te lektury już były na maturze!

W ciągu ostatnich sześciu lat na maturze z języka polskiego przeważały lektury z gwiazdką. Nic więc dziwnego, że nauczyciele języka polskiego ogromną wagę przykładali właśnie do tych książek.  Warto jednak wiedzieć, że niektóre z lektur powtarzały się na rozprawce maturalnej już kilkukrotnie, dzięki czemu maturzyści mogą przypuszczać, że lektura ta nie pojawi się w ich arkuszu zadań. 

Czytaj także: 8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole

W dwóch egzaminach maturalnych pojawiła się rozprawka, która związana była z Dziadami Adama Mickiewicza. Pierwszy raz w tak zwanej „nowej maturze” Dziady pojawiły się w 2016 roku. Maturzyści musieli rozważyć problem: „Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia?”. W swojej pracy należało odwołać się do znajomości z IV części Dziadów. Kolejny raz utwór Mickiewicza pojawił się w kontekście tematu z 2019 roku – wówczas zdający odpowiadali na pytanie: „Czym dla człowieka może być wolność?” i odnosili się do Dziadów cz. III. 

Równie często, co Dziady, na egzaminie pojawiała się także Lalka Bolesława Prusa. Ta złożona i obszerna powieść pozytywistyczna lubiana jest nie tylko przez uczniów, ale jak się okazuje – także twórców egzaminów. 

Czytaj także: Bolesław Prus. Życie na krawędzi

Pierwszy raz Lalka pojawiła się w 2015 roku. Wówczas maturzyści musieli stworzyć wypracowanie na temat: „Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie?”. Kolejny raz utwór Prusa pojawił się trzy lata później, przy okazji rozprawki o… tęsknocie! Temat zadania brzmiał: „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?”

Czytaj także: Stanisław Wyspiański - między twórczością a biografią geniusza

Sporym zaskoczeniem dla ubiegłorocznych maturzystów okazała się z kolei rozprawka, której treść odnosiła się do Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Tematem całej pracy pisemnej musiała być fantastyka w literaturze – maturzyści odpowiadali na pytanie: „Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu?”.

Pan Tadeusz na maturze 2021? 

Chociaż do jutrzejszego egzaminu maturalnego temat rozprawki maturalnej utrzymany zostaje w największej tajemnicy, warto pamiętać, że wielu nauczycieli i samych uczniów już od tygodni zastanawia się nad tym, jaka lektura w tym roku pojawi się na maturze z języka polskiego. 

Czytaj także: Prawie wszystko o Panu Tadeuszu

Wśród popularnych propozycji internautów jest m.in. Pan Tadeusz, będący jedną z najważniejszych lektur w szkole średniej. Na korzyść dzieła Mickiewicza przemawia fakt, że do tej pory nie pojawił się on na maturze w kontekście tematu do rozprawki. W Panu Tadeuszu odnaleźć można także wiele motywów do rozważenia w kontekście pracy pisemnej – m.in. walki za ojczyznę, tradycji i obyczajowości czy miłości. 

Czytaj także: Twórcy filmu "Twój Vincent" zrealizują animację na podstawie "Chłopów". Główną bohaterką będzie Jagna

Część osób zauważa także, że na maturze nie pojawiło się także dzieło W.S. ReymontaChłopi. W szkołach średnich uczniowie poznają najczęściej pierwszy z tomów – Jesień. Jednak Chłopi nie są lekturą z gwiazdką, jeśli zatem pojawiliby się w arkuszu egzaminacyjnym, to w rozprawce uczniowie najprawdopodobniej musieliby odnieść się jedynie do fragmentu zamieszczonego w zadaniu oraz innej dowolnej lektury obowiązkowej. 

Czytaj także:  Matura i egzamin ósmoklasisty w 2021 odbędą się zgodnie z planem!

Ani razu na maturze od 2015 roku nie pojawiło się Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Warto zauważyć, że powieść ta – chociaż z popularną gwiazdką – nie musiała być poznana przez uczniów w całości, a jedynie we fragmentach. Dlatego, jeśli Ferdydurke pojawiłoby się na maturze, to w podobnej formie co wspomniani Chłopi

Lektury z gimnazjum na maturze? 

Możliwe jest także, że na maturze mogą pojawić się także… lektury z gimnazjum! Już raz na maturalnej rozprawce pojawiła się III część Dziadów, która to omawiana była na lekcjach języka polskiego w szkole gimnazjalnej. 

Czytaj także:  Kolejne zmiany na liście lektur szkolnych? Resort zapowiada zmiany

Na maturze pojawić może się zatem także i Zemsta Aleksandra Fredry. Tę lekturę maturzyści powinni znać w całości, podobnie jak Pana Tadeusza czy Lalkę. Zemstę wykorzystać można byłoby np. w tematach dotyczących humoru i komizmu, szlachty, konfliktu czy miłości. 

Czytaj także: Zemsta - streszczenie lektury

Maturzyści powinni znać także przynajmniej jedną powieść Henryka Sienkiewicza – np. Krzyżaków, Potop czy Ogniem i mieczem

Czy rozprawka na maturze może być spoza kanonu lektur? 

Może oczywiście zdarzyć się także i tak, że rozprawka na maturze 2021 dotyczyć będzie tekstu, którego maturzyści nie będą znali w ogóle! Tak stało się w 2017 roku, kiedy w zadaniu z wypracowaniem pojawił się tekst Ziemia, planeta ludzi autorstwa Antoine'a de Saint-Exupéry'ego

Czytaj także:  Koronawirus. Czy będą matury w 2021?

Co zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim na rozprawce trzeba odnieść się do fragmentu zamieszczonego w zadaniu. Jeśli nie znamy całego tekstu, nie musimy odnosić się do całości. W przypadku zadania z 2017 roku maturzyści w kolejnych argumentach rozprawki maturalnej mogli użyć innych dowolnych tekstów kultury (np. przykładów z książek, filmów czy gier komputerowych). Warto jednak czytać dokładnie polecenia – jeśli bowiem wymagane będzie odniesienie się do lektur obowiązkowych, w swojej pracy nie można będzie wykraczać poza ten kanon. 

Matura 2021 z języka polskiego 

Matura z języka polskiego odbędzie się we wtorek, 3 maja o godz. 9:00. Wówczas abiturienci z całej Polski przystąpią do egzaminu. Wtedy także poznamy oficjalny arkusz i zadania maturalne. 

Czytaj także:  5 filmów, które warto zobaczyć przed egzaminem

Propozycje w powyższym artykule mając charakter orientacyjny i powstały na podstawie dotychczasowych tematów maturalnych z języka polskiego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje