Przez najbliższe dwa miesiące w Bibliotece Narodowej ma miejsce wystawa poświęcona twórczości jednej z najsłynniejszych polskich poetek – Marii Konopnickiej. W ramach ekspozycji zwiedzający mogą bliżej przyjrzeć się rękopisom artystki.
Maria Konopnicka to niewątpliwie jedna z najciekawszych postaci świata literatury. Wybitna poetka epoki realizmu, publicystka, nowelistka, tłumaczka. Artystka przyciąga nie tylko mistrzowskim kunsztem literackim, ale także, budzącą kontrowersje, naturą. Nie bez powodu nazwana została „rozwydrzoną bezbożnicą”.
Czytaj także:
Konopnicka – 180. rocznica urodzin pisarki
23 maja 2022 roku przypadła 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować poetkę i ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Rocznicę świętowało między innymi Google, tworząc okolicznościowe Google Doodle.
Konopnicka – wystawa rękopisów w Bibliotece Narodowej
W związku z rocznicą urodzin poetki ma miejsce wiele wystaw poświęconych jej twórczości. Archiwum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę internetową, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zorganizowała ekspozycję „W świecie Marii Konopnickiej. W 180 rocznicę urodzin”, a już teraz, przez najbliższe dwa miesiące w Bibliotece Narodowej w Warszawie, będzie można podziwiać wystawę, obfitującą w rękopisy poetki.
Co zobaczymy podczas zwiedzania?
Patriotyzm Konopnickiej
Niewątpliwie twórczość Konopnickiej kojarzona jest z Rotą, patriotyczną pieśnią, która w czasach wojny i okupacji pomagała zachować Polakom poczucie tożsamości, a także stała się symbolem sprzeciwu wobec germanizacyjnej polityki niemieckiej. Słowa utworu autorka napisała w 1908 roku. To właśnie rękopiśmienny zapis nutowy Roty, stworzony przez Feliksa Nowowiejskiego, otwiera wystawę.
Pisarka bardzo często w swojej twórczości, a także działaniach pozaliterackich, wyrażała swój głęboki patriotyzm. W ramach wystawy można zobaczyć list Konopnickiej, w którym protestuje przeciwko publikacji jej utworów w języku rosyjskim. Poetce bardzo leżał na sercu los biednych oraz wykluczonych, co pokazuje utwór Wolny najmita, którego rękopis również można przeczytać w ramach wystawy. W trakcie zwiedzania nie zabraknie również rękopisów wierszy, do pisania których zachęcał Konopnicką między innymi Henryk Sienkiewicz.
Konopnicka dzieciom
Nie można zapominać o ogromnym wkładzie Konopnickiej jeśli chodzi o utwory dla najmłodszych. O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Na Jagody czy Maria Konopnicka Dzieciom to tylko kilka przykładów. z dorobku pisarki. Biblioteka Narodowa udostępniła list Konopnickiej, w którym opisała sens tworzenia literatury dziecięcej. W ramach wystawy można zwiedzający będą mogli zobaczyć również korespondencję pisarki związaną z jej pracą w redakcjach czasopism oraz wydawnictwach. Twórczyni egzekwuje tam swoje prawa do korekty, krytykuje błędy czy pilnuje czcionek.
Może zainteresuje Cię także: Tajemne życie autorów książek dla dzieci
Konopnicka jako emancypantka
Twórcy wystawy chcą przypomnieć, że poetka swoje piętno odcisnęła również w walce o równouprawnienie kobiet. Konopnicka przez kilka lat była redaktorką, przeznaczonego dla kobiet, tygodnika Świt. „Kobieta jest tak samo człowiekiem jak mężczyzna” – pisała. To między innymi temat emancypacji zbliżył Konopnicką do Elizy Orzeszkowej, których korespondencję również można poznać w ramach wystawy.
Jaka była Konopnicka?
Twórczość oraz działalność Konopnickiej jest nieoceniona. Zdolna, stanowcza, wyzwolona artystka i patriotka, wokół której nie gasną kontrowersje. Warto poznać ją bliżej, a dzięki takim wystawą jak ta zorganizowana przez Bibliotekę Narodową, jest to wyjątkowo fascynująca przeprawa. Możemy bowiem przyjrzeć się jej oryginalnej korespondencji.
Książkę Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica kupicie w popularnych księgarniach internetowych:
Tagi: wystawa, Maria Konopnicka,