W poniedziałek, 14 listopada 2022, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozszerzyło listę obywateli Kanady, którzy mają zakaz wjazdu do Rosji. To odpowiedź na sankcje, jakie Kanada nałożyła na Moskwę. Na listę stu wykluczonych osób trafiła słynna pisarka, Margaret Atwood.
Margaret Atwood, jedna z najważniejszych współczesnych kanadyjskich pisarek, znalazła się wśród osób, które nie wjadą na teren Federacji Rosyjskiej. Autorka, która angażuje się w sprawy związane z prawami człowieka, w październiku tego roku wzięła udział w lwowskim festiwalu Lviv Book Forum, gdzie poruszano m.in. problemy sztuki w czasach konfliktu, równości płci czy imperializmu.
Rosja zakazuje Margaret Atwood wstępu do kraju
Autorka podpadła Kremlowi, bo, jak pozostałe osoby z listy, zdaniem rosyjskiego MSZ była bezpośrednio zaangażowana w tworzenie agresywnego, antyrosyjskiego kursu. Margaret Atwood, autorka takich książek jak Opowieść podręcznej czy Testamenty, podpisała swego czasu list otwarty PEN International, otwarcie potępiający inwazję na Ukrainę. W treści padły wówczas słowa:
Stoimy zjednoczeni we wspieraniu pisarzy, dziennikarzy, artystów i wszystkich mieszkańców Ukrainy, którzy przeżywają swoje najciemniejsze godziny. Stoimy przy Tobie i czujemy Twój ból. Wszystkie jednostki mają prawo do pokoju, wolności słowa i wolności zgromadzeń. Wojna Putina jest atakiem na demokrację i wolność nie tylko na Ukrainie, ale na całym świecie.
Atwood nie była jedyną pisarką, która podpisała się pod listem. Zrobiła to wspólnie z wieloma innymi artystami i noblistami, wśród których znalazła się między innymi Olga Tokarczuk.
Margaret Atwood, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek
Atwood jedna z najbardziej zasłużonych i uhonorowanych współczesnych pisarek. Jej książki ukazały się w 35 krajach; w 2000 roku otrzymała Bookera za powieść Ślepy zabójca, a później powtórzyła ten sukces w 2019, przyjmując nagrodę za wspominany już Testamenty. Atwood jest nie tylko pisarką, ale też aktywistką, poetką, krytyczką literacką i działaczką społeczną.
Czytaj także: Margaret Atwood pali „Opowieść podręcznej”. Ognioodporny egzemplarz trafi na aukcję
Gdy serwis HBO podjął się ekranizacji jej książek, sława Margaret Atwood poszybowała wyżej, a jej książka Opowieść podręcznej, wydana pierwotnie w 1985 roku, zyskała nowe życie. Serial, który zadebiutował na platformie HBO w 2017 roku, z miejsca stał się międzynarodowym hitem. Antyutopijna przyszłość, w której kobiety traktuje się przedmiotowo, przeraża i jednocześnie daje do myślenia. Serial doczekał się pięciu sezonów, zyskał wielkie uznanie krytyków i został obsypany nagrodami (zdobył między innymi dwa Złote Globy). Na razie nie ma oficjalnej informacji, czy powstanie 6 sezon popularnej serii.
Opowieść podręcznej, która w Polsce początkowo ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, a następnie — Wydawnictwa Wielka Litera, kupić można poniżej:
Tagi: Margaret Atwood, Rosja, opowieść podręcznej,