Nieznane dotąd opowiadanie Marka Hłaski Diabły w deszczu, które oryginalnie stworzone zostało przez autora po angielsku, ukazało się właśnie w polskim przekładzie. Za wydanie odpowiada Instytut Mikołowski.
W 2020 r. nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka ukazało się opowiadanie Diabły w deszczu autorstwa Marka Hłaski. Stworzony pod koniec lat 60. utwór do tej pory nie był dostępny w Polsce.
Diabły w deszczu – powojenne dziennikarskie śledztwo
W niedawno wydanym opowiadaniu Marka Hłaski zaprezentowana zostaje wielowątkowa narracja dwóch wyrazistych bohaterów – dziennikarza, który zajmuje się sprawą nazistowskich kapo po II wojnie światowej oraz policjanta, który zaczyna badać tajemnicze samobójstwa we Francji oraz Niemczech. Narracja prowadzi do przecięcia się losów obu bohaterów.
Opowiadanie Diabły w deszczu mieści się w 80 tysiącach znaków i jest jednym z ostatnich utworów Hłaski, które autor stworzył w czasie swego pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj także: Ćma. Recenzja serialu „Osiecka"
Diabły w deszczu powstały w języku angielskim, a za polski przekład odpowiada Julisz Pielichowski. Z kolei Piotr Kępiński stworzył także wstęp do opowiadania wydanego w Mikołowie w 2020 r.
Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie splata się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech - to tylko dwie historie wiodące. Oprócz nich, Hłasko w książce portretuje także organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców, są romanse, są trupy
– pisze we wstępie Kępiński.
Łącznie publikacja liczy 58 stron i kosztuje 25 zł. Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Marek Hłasko – biografia
Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r. w Warszawie. Uczył się w Liceum Administracyjno-Handlowym Izby Przemysłowo-Handlowej we Wrocławiu, a także w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej, z którego został wyrzucony. Pracował jako kierowca, a od 1953 r. rozpoczął prace nad własnym debiutem literackim – Bazą Sokołowską.
Fascynowała go twórczość Fiodora Dostojewskiego oraz Humphreya Bogarta. W swoich utworach Hłasko starał się sprzeciwiać zakłamaniu wszechobecnej kultury socrealistycznej – z tego powodu w swoich utworach opowiadał o faktycznych problemach społeczeństwa.
Hłasko utrzymywał kontakty towarzyskie z Agnieszką Osiecką, co zaprezentowane zostało w najnowszym serialu biograficznym stworzonym przez Telewizję Polską.
Pisarz zmarł w niemieckim Wiesbaden 14 czerwca 1969 roku.