Od soboty zamknięte będzie część instytucji kultury, które w ostatnim czasie warunkowo otwarte było na terenie kraju. Ogólnokrajowe media mówią o obejmującym całą Polskę lockdownie.
- Od soboty zamknięte ponownie zostaną kina i teatry.
- Na ten moment nie ma decyzji związanej z zamknięciem bibliotek.
- Kina po wielomiesięcznej przerwie działały dopiero od 12 lutego.
Od soboty ponownie zamknięte zostanie część ośrodków kultury. O decyzji rządu poinformował w środowe popołudnie Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
Kina zamknięte od soboty
Zaledwie kilka tygodni po otwarciu kin, rząd planuje kolejne – tymczasowe – ich zamknięcie. Tak wynika z przedstawionych w środę planów dotyczących kolejnych obostrzeń. W ostatnich tygodniach zachorowalność na koronawirusa znacznie wzrosła, co przyczyniło się do podjęcia drastycznych kroków przez rząd.
Czytaj także: Co nowego w kinie? Premiery 12-19 marca
Branża kinowa, która w ostatnim czasie zaczęła się powoli „odmrażać” po niemal rocznym zawieszeniu, teraz ponownie będzie musiała zdjąć swoje filmy z kinowych repertuarów. W czasie otwarcia kin w lutym początkowo widzowie zobaczyć mogli głównie filmy mniejszych dystrybutorów, którzy stale współpracowali z kinami studyjnymi. Od niedawna premiery planowali także najwięksi dystrybutorzy w kraju – w tym Kino Świat, Monolith Films czy Disney. Wśród planowanych premier na najbliższe dni pojawił się chociażby film Nocny Konwój z Omarem Sy czy Nomadland, dystrybuowany przez Disneya i nominowany w 6 kategoriach do Oscara.
Z powodu niepewnej sytuacji związanej z pandemią i obostrzeniami, swoich kin nie otwarły największe multipleksy – takie jak Cinema CIty czy Multikino. Ostatnie tygodnie był czasem dla niezależnych kin lokalnych.
Teatry i muzea zamknięte. A biblioteki?
Zakazem działalności objęte mają zostać także inne instytucje kultury – teatry, muzea oraz galerie sztuki. Od niedawna teatry rozpoczęły ponowną działalność offline – przy zachowaniu reżimu sanitarnego i utrzymaniu połowy wolnych miejsc na sali widowiskowej. Teraz – jeśli teatry będą chciały przedstawiać swoje sztuki – ponownie będą musiały przenieść się do działalności internetowej.
Czytaj także: Kupujemy sporo książek? W 2020 roku sprzedanych ok. 100 mln tytułów
Podobnie sprawa wygląda w przypadku muzeów. Wszystkie galerie sztuki będą mogły działać wyłącznie w formie online. W samych budynkach muzeów przebywać będą mogli wciąż pracownicy dbający o stan ekspozycji. Możliwe jest także tworzenie wirtualnych spacerów po muzeach.
Na ten moment nie wiadomo, czy zamknięte zostaną biblioteki publiczne. W tej sprawie w nadchodzącym czasie odpowiedni komunikat wydać ma Biblioteka Narodowa.
Księgarnie działają w centrach handlowych
Według nowych przepisów kolejny raz zostaną zamknięte sklepy w centrach handlowych. W galeriach otwarte pozostaną jedynie poszczególne punkty usługowe, supermarkety oraz – podobnie jak było to wcześniej – księgarnie.
Oznacza to, że w nadchodzącym czasie – nawet pomimo zamkniętych galerii handlowych – w księgarniach takich jak Empik czy Świat Książki wciąż będziemy mogli zrobić zakupy.
Otwarte pozostają także cały czas księgarnie, które zlokalizowane są poza centrami handlowymi.
Przepisy obowiązują od soboty
Obecnie rozporządzenie przekazane ma zostać do konsultacji społecznych. Według najnowszych planów, obostrzenia – nazywane przez media „ogólnopolskim lockdownem” – zostaną wprowadzone już w najbliższą sobotę, 20 marca i będą trwały aż do 9 kwietnia, czyli czasu poświątecznego.
W ostatnich tygodniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń koronawirusem. Według informacji przekazanych przez rząd, brytyjska mutacja COVID-19 odpowiada za ponad 52% zachorowań. Jedynie w ostatnim tygodniu liczba zakażeń na koronawirusa zwiększyła się o 38%.