Filmowcy ekranizują znane klasyki, a booktok płonie od afer. Oto literackie podsumowanie tygodnia 22-26.07.2024

Data: 2024-07-26 18:05:02 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Literackie podsumowanie tygodnia - grafika promująca cykl

Kolejny tydzień lipca za nami, dlatego czas na nowe podsumowanie w ramach cyklu „Literackie podsumowanie tygodnia”. Choć wakacje wydają się czasem, gdy niewiele się dzieje, świat literatury wydaje się temu zaprzeczać. Mamy więc doniesienia o nowych filmowych projektach inspirowanych literaturą, ale też afery, które z zaskakującą regularnością wybuchają na booktoku. Co konkretnie wydarzyło się w minionych dniach? Koniecznie sprawdźcie poniżej!

Kto jest influencerem książkowym roku?

Najlepsi influencerzy książkowi

Rozpoczęliśmy zgłoszenia do 6. edycji zestawienia serwisu Granice.pl na „Najlepszych influencerów książkowych”. Podobnie jak przed laty, chcemy uhonorować aktywne osoby twórcze, które w swoich mediach społecznościowych – na TikToku, Instagramie, we własnych podcastach czy filmach na YouTubie – przyczyniają się do promocji literatury. Znacie kogoś, kto zasługuje na ten tytuł? Koniecznie zgłoście go tutaj.

Polacy wykorzystają głosy zmarłych aktorów, by tworzyć nietypowe audiobooki

ElevenLabs Ai Readerfot. mat. prasowe

Stworzona przez polskich inżynierów firma zajmująca się sztuczną inteligencją w kontekście maszynowego generowania głosu, wykorzysta głosy znanych, lecz dawno zmarłych aktorów - w tym Jamesa Deana oraz  Judy Garland – do aplikacji służącej do czytania e-booków. Więcej o tym nietypowym projekcie piszemy w poniedziałkowym artykule: „Nieżyjący aktorzy będą... czytać książki. Polacy wymyślili nietypowe narzędzie AI”.

Bohater Sposobu na Elfa zachorował. Internauci pokazali, że mają ogromne serce

Sposób na Elfa - fragment okładki

Główny bohater powieści Marcina Pałasza, kundelek Elf, zachorował. Psi senior wymagał zabiegu, na którego nie stać było autora. Internauci w zbiórce na rzecz Elfa szybko zebrali wymaganą kwotę, która pomoże psiakowi stanąć na... łapy. Więcej o tej niezwykłej sprawie w artykule „Bohater "Sposobu na Elfa" zachorował. Zbiórka na leczenie zakończyła się w ekspresowym tempie”.

Jakub Żulczyk sprzedał milion książek i nie zamierza przestać!

Jakub Żulczyk - zdjęcie autora

Jeśli mielibyśmy wymienić nazwiska popularnych współczesnych polskich pisarzy, to zdecydowanie nie mogłoby zabraknąć Jakuba Żulczyka. Dlatego trudno się dziwić ostatniej informacji na temat wyników sprzedażowych książek pisarza i scenarzysty. Autor Ślepnąc od świateł ma już na swoim koniec milion sprzedanych książek i, czego jesteśmy pewni, na jednym milionie się nie skończy. Więcej w naszym artykule „Sukces Jakuba Żulczyka. Jego powieści sprzedały się już w milionie egzemplarzy”.

Popularne wydawnictwo zrywa umowy z autorkami książek YA

BookTok stos książek w księgarni - fotografia iilustracyjna

Kolejny tydzień, kolejna burza na BookToku. Teraz chodzi o zerwanie umów na wydanie książek z autorkami młodzieżowych powieści fantasy przez imprint Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Chociaż autorki odmawiają komentarza, wydawca przekazał nam oficjalne stanowisko w tej sprawie. Koniecznie dowiedzcie się więcej na ten temat tutaj: „Popularny wydawca zrywa współpracę z polskimi autorkami. Burza wśród booktokerek”.

Lalka zostanie ponownie zekranizowana

Lalka nowa ekranizacja - fotografia ilustracyjna

W piątkowy poranek Internet wybuchł po wiadomości o zupełnie nowej ekranizacji Lalki Bolesława Prusa. To kolejny raz, kiedy filmowcy sięgają po klasyki literatury – jak było to przy Znachorze czy Akademii pana Kleksa. Poznaliśmy nazwiska producenta i reżysera filmu. Więcej o nowej adaptacji pozytywistycznej powieści dowiecie się w tekście: „»Lalka« doczeka się nowej ekranizacji! Za film odpowiadać będzie Maciej Kawulski”. 

Jerzy Bralczyk otrzyma autorski program w telewizji?

Jerzy Bralczyk w trakcie wystąpieniafot. Adam Koprowski, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Ledwo umilkły echa po ostatniej wypowiedzi prof. Bralczyka, tymczasem pojawiły się przecieki, wedle których językoznawcy otrzymać autorski program w Telewizji Polskiej. Choć na razie wokół planowanego formatu pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi, to jedno wydaje się pewne – profesor będzie miał teraz dużo przestrzeni, by wypowiadać swoje opinie! Więcej o tym przeczytacie w artykule „Jerzy Bralczyk będzie miał swój własny program w TVP? Już nie YouTube”. 

A na dokładkę…

Veronica Roth, autorka bestsellerowej Niezgodnej, planuje napisać nową powieść, w której istotne będą słowiańskie motywy i polskie tradycje. Pisarka już teraz pochwaliła się na Instagramie przygotowaniami do pracy.

Na Netfliksie zadebiutował serial, który inspirowany jest twórczością Giovanniego Boccaccia – to „Dekameron”. Produkcja przenosi widzów do Włoch XIV wieku.

To już wszystko w literackim podsumowaniu tego tygodnia! Która z wiadomości zainteresowała Was najbardziej? Koniecznie zalogujcie się lub zarejestrujcie na swoje konto w serwisie Granice.pl i dajcie znać w komentarzach!

Tagi: literackie podsumowanie tygodnia, literatura,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje