E-recepta umożliwia zakup przyjmowanych leków bez konieczności udawania się do gabinetu lekarza. Niektórych pacjentów takie nowoczesne rozwiązania wprawiają jednak w zakłopotanie. Gdzie znajdę e-receptę? Jak sprawdzić co na e-recepcie jest zalecane? Jeśli zadajesz sobie te pytania, nasz artykuł jest dla Ciebie.
E-recepta online, aplikacja do e-recepty — podpowiadamy jak z tego korzystać
Aplikacja do e-recepty oraz uruchamianie Internetowego Konta Pacjenta mogą przysporzyć wiele trudności pacjentom w starszym wieku. Tymczasem korzystanie z tego typu nowoczesnych rozwiązań może znacznie uprościć proces korzystania z opieki medycznej. E-recepty online można bowiem uzyskać bez konieczności wizyty u lekarza — jeśli dana osoba przyjmuje stale konkretne leki, nie musi za każdym razem udawać się do przychodni. To samo tyczy się osób o ograniczonej mobilności lub przewlekle chorych.
Gdzie znajdę e-receptę? Kto ją wystawia?
E-receptę może wypisać lekarz dowolnej specjalności, rodzinny, kardiolog, diabetolog, pulmonolog itd. Jedynym warunkiem, koniecznym do tego, aby pacjent uzyskał receptę bez fizycznej wizyty w przychodni, jest brak przeciwwskazań do stosowania danego leku. Gdzie szukać podmiotu medycznego, który zajmuje się takimi usługami? Bardzo popularne są różne portale medyczne - zamawianie e-recepty na NaszaRecepta.pl lub poprzez inną stronę internetową czy aplikację do e-recepty, jest bardzo proste. Pacjent musi wypełnić formularz (podać nazwę leku, liczbę opakowań, powód, dla którego przyjmowany jest lek) oraz uiścić płatność za prywatną wizytę u lekarza, która jest organizowana zdalnie. Następnie należy oczekiwać na kontakt ze strony lekarza oraz wystawienie e-recepty.
Gdzie znajdę e-receptę? Jaka aplikacja do e-recepty w tym pomoże?
Po wystawieniu e-recepty online wszystkie dane są przesyłane automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta i można je wyświetlić za pomocą przeglądarki internetowej lub specjalnej aplikacji do e-recepty. Jak sprawdzić, co na e-recepcie jest do wykupienia? Program, który w tym pomoże to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, mojeIKP. Jest ona dostępna w sklepie Google Play oraz App Store.
Dane potrzebne do zakupu leków są przesyłane także SMS-em oraz na pocztę e-mail. Po udaniu się do apteki można zatem otworzyć przeglądarkę internetową, skorzystać z aplikacji do e-recepty lub po prostu wyświetlić wiadomość SMS/e-mail. Następnie trzeba podać urządzenie farmaceucie, który zeskanuje kod QR lub podyktować 4-cyfrowy kod recepty oraz numer PESEL. Gotowe, po przygotowaniu zestawu leków można za nie zapłacić gotówką lub kartą.
Jak sprawdzić co na e-recepcie jest zalecone przez lekarza?
Aplikacja do e-recepty mojeIKP pozwala sprawdzić nie tylko, co zostało przepisane pacjentowi, ale także w jakich dawkach. Istotne informacje, które znajdują się na e-recepcie i są do wglądu przez pacjenta to:
● data wystawienia recepty,
● dane lekarza, który wystawił receptę,
● przepisany lek (nazwa, postać farmaceutyczna, zawartość substancji czynnej podawana w mg, zalecane przez lekarza dawkowanie),
● informacja o przysługującej refundacji (dotyczy osób mających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Ile ważna może być e-recepta?
Z poziomu aplikacji do e-recepty można sprawdzić także, ile ważny jest dokument i do kiedy trzeba wykupić przepisane leki. Data ważności recepty wynosi zwykle 30 dni, wyjątek stanowi sytuacja, gdy pacjentowi przepisano:
● antybiotyki przeznaczone do stosowania wewnętrznie (w celu wyleczenia zakażenia bakteryjnego) — taką receptę trzeba wykupić do 7 dni,
● leki narkotyczne lub leki immunosupresyjne — w przypadku tego typu recept czas realizacji jest wydłużony i może trwać od 90 do nawet 365 dni, przy czym nie można zrealizować całej recepty za jednym razem, lecz należy kupować leki stopniowo.