Księgarnie otrzymają dodatkową pomoc finansową od rządu? 

Data: 2020-12-04 10:45:39 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Senat RP wprowadził ponad 400 poprawek do nowej ustawy dot. pandemii koronawirusa. Wśród poprawek znalazło się rozszerzenie pomocy związanej z „tarczą antykryzysową” o kolejne przedsiębiorstwa – w tym wydawców prasy oraz księgarnie. 

Obrazek w treści Księgarnie otrzymają dodatkową pomoc finansową od rządu?  [jpg]

Jak donosi serwis Rynek Książki, w czasie posiedzenia Senatu z dnia 28 listopada, izba  wyższa wprowadziła dodatkowe poprawki do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wśród zmian, które zaproponowali senatorowie, znalazło się m.in. dodanie kolejnych przedsiębiorców do listy tych, którzy skorzystać mogą z nowej pomocy rządowej w ramach tzw. „tarcz antykryzysowych”. W ramach nowej ustawy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dodatkowych środków związanych z tzw. „postojowym” oraz Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Czytaj także: Bożena Dudko zwolniona ze stanowiska sekretarza Nagrody Kapuścińskiego

Jak się okazuje, dzięki poprawkom Senatu, zyskać na tym mogą wydawcy prasy oraz księgarnie. Wszystko dzięki uzupełnieniu zestawienia o kolejny kody PKD, które określają zakres działalności gospodarczych poszczególnych przedsiębiorców. Z tarczy skorzystać będą mogli zatem ci, których główną działalność określona została za pomocą kodu PKD 47.61.Z – „Sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach”. 

Poprawki do ustawy zostały wprowadzone bez głosów sprzeciwu czy wstrzymania się od głosu. Teraz poprawki analizować ma ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, którym zarządza wicepremier Jarosław Gowin.

Czytaj także: Benedict Cumberbatch i Jodie Foster w ekranizacji Dziennika z Guantanamo

W ostatnich miesiącach doszło do zamknięć kolejnych księgarń – zarówno niezależnych, jak i tych będących częścią wielkich sieci księgarskich. Najdotkliwiej odczuli to klienci księgarń Mole Mole, które zamknięte zostały wiosną przez ich właściciela – spółkę Empik. Niezależne księgarnie z kolei od kilku miesięcy angażują się także w inicjatywę „Książka na telefon”, której celem jest zachęcenie klientów do skorzystania z małych, lokalnych książnic. Książki kupować można przez internet lub zamawiać telefonicznie. 

Ostatni miesiąc roku będzie kluczowy dla wielu przedsiębiorców. Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy klienci częściej zaglądają do księgarń w poszukiwaniu świątecznych podarunków. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy