Księgarnie otrzymają dodatkową pomoc finansową od rządu? 

Data: 2020-12-04 10:45:39 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Senat RP wprowadził ponad 400 poprawek do nowej ustawy dot. pandemii koronawirusa. Wśród poprawek znalazło się rozszerzenie pomocy związanej z „tarczą antykryzysową” o kolejne przedsiębiorstwa – w tym wydawców prasy oraz księgarnie. 

Obrazek w treści Księgarnie otrzymają dodatkową pomoc finansową od rządu?  [jpg]

Jak donosi serwis Rynek Książki, w czasie posiedzenia Senatu z dnia 28 listopada, izba  wyższa wprowadziła dodatkowe poprawki do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wśród zmian, które zaproponowali senatorowie, znalazło się m.in. dodanie kolejnych przedsiębiorców do listy tych, którzy skorzystać mogą z nowej pomocy rządowej w ramach tzw. „tarcz antykryzysowych”. W ramach nowej ustawy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dodatkowych środków związanych z tzw. „postojowym” oraz Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Czytaj także: Bożena Dudko zwolniona ze stanowiska sekretarza Nagrody Kapuścińskiego

Jak się okazuje, dzięki poprawkom Senatu, zyskać na tym mogą wydawcy prasy oraz księgarnie. Wszystko dzięki uzupełnieniu zestawienia o kolejny kody PKD, które określają zakres działalności gospodarczych poszczególnych przedsiębiorców. Z tarczy skorzystać będą mogli zatem ci, których główną działalność określona została za pomocą kodu PKD 47.61.Z – „Sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach”. 

Poprawki do ustawy zostały wprowadzone bez głosów sprzeciwu czy wstrzymania się od głosu. Teraz poprawki analizować ma ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, którym zarządza wicepremier Jarosław Gowin.

Czytaj także: Benedict Cumberbatch i Jodie Foster w ekranizacji Dziennika z Guantanamo

W ostatnich miesiącach doszło do zamknięć kolejnych księgarń – zarówno niezależnych, jak i tych będących częścią wielkich sieci księgarskich. Najdotkliwiej odczuli to klienci księgarń Mole Mole, które zamknięte zostały wiosną przez ich właściciela – spółkę Empik. Niezależne księgarnie z kolei od kilku miesięcy angażują się także w inicjatywę „Książka na telefon”, której celem jest zachęcenie klientów do skorzystania z małych, lokalnych książnic. Książki kupować można przez internet lub zamawiać telefonicznie. 

Ostatni miesiąc roku będzie kluczowy dla wielu przedsiębiorców. Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy klienci częściej zaglądają do księgarń w poszukiwaniu świątecznych podarunków. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska
Zagubiony w mroku
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pajęczyca
Mariusz Leszczyński ;
Pajęczyca
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Pokaż wszystkie recenzje