„Heartstopper” i nie tylko. Jakie książki wybierają nastolatkowie?

Data: 2022-07-21 10:13:31 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Młodzi ludzie nie czytają książek? Badania czytelnicze od lat pokazują, że to właśnie wśród najmłodszych zauważyć można największe zainteresowanie literatura. I choć często czytelnicze doświadczenia związane są zwłaszcza z lekturami szkolnymi, to — jak wskazują nowe statystyki udostępnione przez popularną sieć księgarń — nastolatkowie także i sami sięgają po literaturę. 

Obrazek w treści „Heartstopper” i nie tylko. Jakie książki wybierają nastolatkowie? [jpg]
fot. fragment okładki komiksu Heartsopper / Wydawnictwo Jaguar 

Co roku oferta Empika powiększa się o około 360 tytułów młodzieżowych. Chociaż nie jest to dużo, bo w ciągu roku do oferty popularnej księgarni trafia ogółem około 18 tysięcy książek, to w ostatnim czasie to właśnie literatura dla nastolatków zdominowała sprzedażowe top 10 Empiku. Zresztą, by zobaczyć, jak duże oddziaływanie ma dziś literatura młodzieżowa, wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze kanały o książkach na YouTubie, Instagramie czy TikToku. Co więc można znaleźć w biblioteczce statystycznego nastolatka?

Harry Potter i książki LGBT+ dla młodzieży

Niedługo po wybuchu pandemii ludzie znów zaczęli wracać do książek. Wiele osób, zwłaszcza młodych, zostało zamkniętym w domach, a zawieszone życie towarzyskie przeniosło się do mediów społecznościowych oraz do... literatury. Za sprawą najpopularniejszych serwisów młodzi influencerzy książkowi inspirowali obserwatorów do czytania. W komentarzach nierzadko wywiązywały się zażarte dyskusje, które sprawiły, że młodzież po prostu chciała stać się częścią tej społeczności. 

Co zaskakujące najpierw odnotowano powrót do klasyki gatunku! Harry Potter to cykl, który bez wątpienia zyskał drugą młodość. Według informacji przekazanych przez Empik, nastolatkowie najpierw wrócili do kultowego Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego, a następnie zainteresowali się m.in. powieściami z nurtu młodzieżowej literatury LGBT+.

Fenomenem w mediach społecznościowych stała się powieść „Nasz ostatni dzień” Adama Silvery. Chociaż ukazała się w Polsce w marcu 2019 roku, szczyt jej sprzedaży odnotowaliśmy na przełomie kwietnia i maja 2021 roku

– wspomina Joanna Marczuk, Menadżerka Działu Online Books w Empiku.

Nasz ostatni dzień autorstwa Adama Silvery to smutna opowieść o dwóch chłopakach, którzy mają przed sobą ostatni dzień życia. Chociaż zupełnie się nie znają, postanawiają razem spędzić ostatnie chwile. Jednak to nie Silvera od miesięcy okupuje sprzedażową TOP-kę, ustępując pierwsze miejsca jedynie najnowszej książce Olgi Tokarczuk. Największym młodzieżowym hitem pozostaje niedawno zekranizowany komiks Heartstopper.  Popularne komiksy autorstwa Alice Oseman opowiadają o losach Charliego, wycofanego licealisty, który — jako wyoutowany gej — należy do licealnej grupy wyrzutków. Chłopak zakochuje się w niedostępnym dla niego rugbyście Nicku. Nieoczekiwanie między nastolatkami zaczyna rodzić się przyjaźń.

Serie chętniej wybierane niż powieści jednotomowe?

Nie tylko jednotomowe opowieści, jak wspominany bestseller Adam Silvery, interesuje nastolatków, którzy równie chętnie wybierają także serie. Wśród nich znajduje się obyczajowy cykl Lato autorstwa Jenny Han, a niedawno wznowiony w Polsce dzięki Wydawnictwu Kobiecemu. Seria rozpoczyna się od powieści Tego lata stałam się piękna. Nie brakuje też serii fantasty, takich jak: Okrutny książkę, Z krwi i popiołu, czy Trylogia Grisza

czytaj także:  „Red, White & Royal Blue” – będzie film na podstawie powieści! Czy powtórzy sukces „Heartstopper”?

Spośród jednotomówek, najpopularniejsze były Loveless autorki Heartstoppera, Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata – powieść znana też pod dawnym tytułem Inne zasady lata – oraz książka Perfect on Paper.

Rynek literatury młodzieżowej rośnie w siłę!

Ostatnio na rynku wiele wydawnictw decyduje się na otwarcie nowych imprintów skupiających się właśnie na seriach i książkach młodzieżowych. Od kilku lat widzimy jak dobrze sobie radzi We need YA, czyli marka Wydawnictwa Poznańskiego. Jakiś czas temu powróciła również marka Moondrive, która jest częścią krakowskiego Wydawnictwa Otwartego. To właśnie oni są odpowiedzialni za popularne książki autorstwa Edyty Prusinowskiej (znanej też pod pseudonimem Eniiablog): Opowiem o tobie gwiazdom oraz zapowiedziany dopiero Truskawkowy blond

Co najmniej kilka wydawnictw, m.in. Poznańskie, Kobiece czy Muza, zdecydowało się w ostatnim czasie stworzyć imprinty dedykowane książkom dla nasto- i dwudziestoparoletnich czytelników. Ich konta na Instagramie gromadzą tysiące zaangażowanych obserwatorów, a promocja nowych tytułów coraz częściej przypomina działania wokół seriali czy albumów muzycznych – atmosfera podgrzewana jest wśród fanów na długo przed premierą

– mówił Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książka w Empiku.

Cykl komiksów Heartstopper autorstwa Alice Osman dalej zajmuje wysokie miejsca na listach Empika. Wśród tytułów na książkowej liście bestsellerów w Empiku za okres od 20 czerwca do 3 lipca 2022 drugie miejsce zajmuje Heartstopper, następnie komiksy odnajdujemy na miejscu piątym, siódmym oraz dziesiątym. Pierwszy zeszyt trafił do Polski we wrześniu 2021 roku i już wtedy zaskarbiła sobie sympatię młodych czytelników. Kolejne tomy znajdowały się coraz wyżej i wyżej. Przez długi czas nie znikały z list bestsellerów. Niedawno Netflix wypuścił ekranizację o przygodach nastoletnich Brytyjczyków. Serial podbił serca widzów na całym świecie. Platforma szybko potwierdziła kolejne sezony, a sprzedaż komiksów natychmiastowo poszybowała w górę. 

Czwarty, a zarazem przedostatni tom Heartstoppera w Polsce miał premierę niedawno, bo w czerwcu tego roku. Komiks jest dostępny do kupienia w wielu popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: literatura młodzieżowa,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Heartstopper
Alice Oseman10
Okładka książki - Heartstopper

Charlie i Nick chodzą do liceum dla chłopców. Charlie jest wyoutowanym gejem, Nick gra w rugby i jeszcze chwilę wcześniej był zakochany w dziewczynie....

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje