Książka otwierająca nową perspektywę dla par zmagających się z problemem niepłodności. „Obudź w sobie życie"

Data: 2024-03-26 13:49:49 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Książka Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności ukazuje nową perspektywę nie tylko dla par zmagających się z problemem niepłodności, który dotyka dzisiaj coraz więcej ludzi, ale także dla tych, którzy pragną towarzyszyć im w tym trudnym czasie. We współczesnym świecie, gdzie relacje międzyludzkie są niezwykle kruche, małżeństwo może być w pełni płodne, gdy akceptuje własne powołanie.

Nieodłącznym elementem tej akceptacji jest otwartość na życie, nie tylko pozostawienie przestrzeni dla drugiej osoby, ale również zrozumienie i przyjęcie tego, wobec czego życie może każdego człowieka nieoczekiwanie postawić.

Głębokie i autentyczne, przeniknięte życiową mądrością, osobiste przemyślenia autorów dotyczą realiów współczesności, rzeczywistych codziennych problemów i strapień nieobcych nikomu, kto próbuje nadać sens i kierunek swojemu życiu w relacji z inną osobą.

Maria Rosaria Fiorelli i Giovanni Gentili są doradcami rodzinnymi. Nauczycielka w szkole średniej i inżynier są członkami wspólnoty Chemin Neuf i uczestniczą w rozmaitych działaniach edukacyjnych i wspierających dla par narzeczeńskich i małżeńskich, m.in. w ramach inicjatywy Mystery Project oraz rekolekcji Count the Stars dla osób zmagających się z niepłodnością. 

W małżeństwie i w życiu nie ma bowiem elementów niepotrzebnych, skrawków do wyrzucenia, płodność zaś rozkwita wówczas, gdy trwamy razem tu i teraz. - Maria R. Fiorelli, Giovanni Gentili

Życie i miłość są ściśle związane. Z miłości płynie życie, a z życia, jako największy i najcenniejszy owoc, bierze się miłość. - Józef Tischner

Obudź w sobie życie grafika promująca książkę

Do lektury książki Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności zaprasza Wydawnictwo Promic. Dziś na naszych łamach przeczytacie jej premierowy fragment:

PRZEDMOWA

Tekst Marii Rosarii Fiorelli i Giovanniego Gentiliego, których znam od wielu lat, ma swoje źródło w ich osobistych przeżyciach jako małżeństwa mierzącego się z problemem niepłodności. Jest on również owocem ich zaangażowania w rozmaite przedsięwzięcia duszpasterstwa rodzin. Sposób ukazania przez autorów historii wybranych par biblijnych wypływa więc z ich własnego doświadczenia nabytego w Kościele. Przywołane przez nich opowieści stanowią ważną część dziedzictwa Kościoła dostępnego dla każdej pary małżeńskiej – mówią one o potrzebie płodności i prokreacji, w istocie współtworząc historię zbawienia. Być może rzadko ujmuje się tę tematykę w taki sposób w głoszonych kazaniach czy na kursach dla narzeczonych, niemniej przywoływane historie pomagają wyrazić to, co stanowi istotną część chrześcijańskiej spuścizny.

Niniejsza książka ukazuje nową perspektywę duszpasterską, stanowiącą niejako punkt wyjścia do rozważań nie tylko dla małżonków zmagających się z niepłodnością, ale także dla tych, którzy pragną towarzyszyć im w trudnym i bolesnym czasie, gdy dowiadują się o swojej niepłodności, problemie dotykającym dzisiaj coraz więcej ludzi. We współczesnym, naznaczonym cierpieniem świecie, w którym relacje międzyludzkie są niezwykle kruche, małżeństwo może być w pełni płodne, gdy akceptuje własne powołanie małżeńskie i uzmysławia sobie wartość sakramentu małżeństwa. Wydaje mi się, że dzisiejszy bieg spraw coraz bardziej zaciera tę rzeczywistość i naznacza życie samotnością, indywidualizmem, subiektywizmem. Współczesny człowiek zatem najbardziej potrzebuje swoistej terapii polegającej na stopniowym otwieraniu się na drugiego człowieka i na Boga. Pierwszym krokiem ku realizacji szeroko pojętej płodności jest uświadomienie sobie, że małżeńską drogą do zbawienia nie idzie się w pojedynkę, lecz we dwoje. A właściwie nawet we troje, ponieważ to obecność Ducha Świętego uzdalnia parę do uzdrawiania siebie i innych.
W moim przeświadczeniu w tej książce warto podkreślić najmocniej dwie rzeczy. Po pierwsze, proponowana w niej wykładnia treści biblijnych nie stanowi zwykłej egzegezy, ale została uzupełniona o zarys myśli, refleksji i uczuć bohaterów występujących na kartach Pisma Świętego. Taka uzupełniająca narracja humanizuje i wzbogaca przekazy biblijne, nie odchodząc jednak zbyt daleko od ich pierwotnego znaczenia. Pozwala każdemu odczytać je osobiście, w najwłaściwszy dla siebie sposób. Jestem przekonany, że takie podejście, osobiste i zarazem wieloaspektowe, nie trywializując biblijnego przekazu, pomaga odczytać nawet trudne fragmenty Biblii, które w innym razie mogłyby wprowadzać w zakłopotanie mniej doświadczonych czytelników.

Po drugie, atutem tej książki jest uświadomienie czytelnikom, że płodność jest wynikiem spotkania z Bogiem i że właśnie to spotkanie warunkuje osiągnięcie pełni i owocności relacji małżeńskiej. Miłość tylko wówczas przynosi owoce, gdy jest zakorzeniona w Bogu. A ponieważ Miłość z samej swojej natury płodna, niepłodność stanowi cechę akcydentalną (accidens) doświadczenia relacyjnego. Jednak w kluczu symbolicznym nawet stan niepłodności może okazać się owocny, pod warunkiem, że prowadzi on do autentycznego spotkania z Panem, który mówi o sobie: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5).

Wymaga to od małżonków zawierzenia się Miłości, która ku nim wychodzi, dzięki czemu mogą stać się świadkami i współuczestnikami płodności. To doskonały wzór dla wszystkich, ponieważ każdy z nas staje się niepłodny lub bezpłodny w takim stopniu, w jakim zamyka się na miłość. Dotyczy to również zamykania się na miłość międzyludzką, ponieważ ten, kto tak czyni, staje się zatwardziały, oporny, wycofany, niepodatny na działanie łaski Bożej, jego serce z ciała staje się sercem z kamienia (por. np. Ez 11, 9; 36, 26). Jest to więc problem par, ale także każdej jednostki, każdego człowieka, jako że każdy jest powołany do płodności, to zaś, jak zdoła wypełnić owo powołanie, zależy od jego zdolności do pozostawania w relacji z Tym, który jest źródłem wszelkiej płodności.
Szeroko pojęta płodność jest dyspozycją możliwą wówczas, kiedy człowiek staje się podatny na działanie łaski, gdy się jej poddaje, jednak nie wskutek słabości czy wyczerpania, ale dlatego, że naśladuje Chrystusa, który ofiarował się na krzyżu, okazując całkowite posłuszeństwo Ojcu. W ten sposób Jego ofiara stała się w najwyższym stopniu owocna: Chrystus ukrzyżowany obdarza płodnością w pełnym tego słowa znaczeniu.

Problem niepłodności przewija się w wielu historiach biblijnych, od początku pozostawał także w centrum zainteresowania Kościoła. Niepewność związana z własną płodnością od zarania świata jest wpisana w historię zbawienia i doprowadziła wiele par do stawiania dramatycznego pytania o to, jakie jest prawdziwe oblicze Boga. Kiedy pojawiają się trudności często rodzi się refleksja: skoro Bóg zaplanował mi tak ciężkie i bolesne życie, to może wcale nie jest dobry?

Autorzy tej książki zapraszają pary małżeńskie do ponownego pochylenia się nad doświadczeniem niepłodności i spojrzenia na nią w sposób bardziej kompleksowy, rozszerzając horyzont własnego pojmowania płodności. Odkrycie, że Bóg niezmiennie jest Miłością nawet wówczas, gdy czujemy coś innego, stanowi ważny element tego procesu. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się nieszczęściem, nieuchronnie wypacza obraz Boga, by zaś moc odkryć Go na nowo jako Miłość, trzeba sobie uprzytomnić, że Bóg pozostaje ściśle związany z całym ludzkim życiem, że niczego w nas nie odrzuca. Nikt nie może być bardziej mężczyzną czy kobietą, niż jest, ponieważ pełnia ludzkiej natury realizuje się w upodobnieniu się do Chrystusa, a On nie chce uczynić nikogo z nas jakimś wzorcowym mężczyzną czy wzorcową kobietą, lecz pragnie, abyśmy stawali się w pełni sobą, w całej naszej niepowtarzalności. Macierzyństwo i ojcostwo najlepiej wyrażają się w ten właśnie sposób, w konkretnej ludzkiej historii, w której Stwórca chce każdego z nas spotkać. 

Na tej drodze z pewnością warto poznać historie par małżeńskich, które opisuje Biblia. W niniejszej książce historie te przedstawiono w szczególnym ujęciu, tak aby dotrzeć do sedna sprawy i zrozumieć sens małżeńskiej płodności w najpełniejszym znaczeniu tego słowa, nawet jeśli owa płodność wydaje się zraniona, wybrakowana, niespełniona.

o. Marco Vianelli OFM
Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Asyżu
Dyrektor Krajowego Ośrodka
Duszpasterstwa Rodzin we Włoszech

Książkę Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: fragment,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności
Maria Rosaria Fiorelli0
Okładka książki - Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności

Książka ukazuje nową perspektywę nie tylko dla par zmagających się z problemem niepłodności, który dotyka dzisiaj coraz więcej ludzi, ale także dla tych...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje