Od początku lipca w Krakowie działa Krakowski Kantorek Wymiany, w którym czytelnicy mogą wymienić się lekturami. To, co najciekawsze, to fakt, że biblioteczka skompletowana została z książek, które początkowo trafić miały na wysypisko śmieci.
- W Krakowskie powstał Kantorek Wymiany, w którym znajdują się uratowane przez śmieciarzy książki.
- Publikacje można wymieniać za darmo w każdy czwartek w Kantorku.
- Przed rokiem śmieciarze z Ankary stworzyli bibliotekę z wyrzuconych książek.
Od 2 lipca w Krakowie na terenie Lamusowni działa Krakowski Kantorek Wymiany. W tym niezwykłym miejscu wszyscy fani literatury mogą wymieniać się książkami. Pierwsze tytuły, które trafiły na półki punktu wymiany początkowo trafić miały na śmietnik.
Śmieciarze uratowali książki
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie coraz chętniej angażuje się w proekologiczne akcje, zachęcając mieszkańców dawnej stolicy kraju do racjonalnej gospodarki odpadami. W ostatnim czasie pracownicy MPO zaangażowali się w akcję ratowania i nadawania drugiego życia przedmiotom, które na śmietnik wyrzucić chcieli mieszkańcy Krakowa.
Czytaj także: Śmieciarz stworzył własną bibliotekę. Wszystkie książki uratował z kubłów
Wśród przedmiotów, które uratowano przed wylądowaniem na składowisku śmieci, znalazły się m.in. meble, stare telefony, żelazka czy radia. Teraz do cennych znalezisk dołączają także książki, które trafiły na książkową wymianę zorganizowaną w ramach Krakowskiego Kantorka Wymiany.
MPO stworzyło wyjątkowy punkt na terenie Lamusowni, czyli Zbiorczego Punktu Gromadzenia Odpadów przy ulicy Nowohuckiej. W specjalnym budynku Kantorka Wymiany znaleźć można uratowane przez śmieciarzy publikacje i zabrać je do domu – jest tylko jeden warunek.
Bookcrossing ze śmietnika
Każda osoba, która chciałaby skorzystać z oferty Kantorka Wymiany, musi najpierw przynieść własną książkę w zamian. W ten sposób krakowianie mogą wymienić własne, przeczytane tytuły na książki uratowane przed zniszczeniem.
Czytaj także: Karmniki na… książki! W Bytomiu skorzystasz z literackich karmników
Książki na wymianę można oddawać w każdy czwartek w godzinach otwarcia Lamusowni, czyli od godz. 10.00 do godz. 18.00. Warto zaglądać tam często, bo jak przekonuje MPO, na półkach Kantorka odnaleźć można „prawdziwe białe kruki”.
Bookcrossing jest jedną z akcji, która w duchu zero waste, nadaje publikacjom drugiego życia za sprawą nowych czytelników. Akcje wymian książkowych znane są od dawna na całym świecie, także i w Polsce.
Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej podobnych punktów, chociaż – punkt wymiany książek uratowanych ze śmietnika jest prawdopodobnie pierwszym takim w kraju.