Skradziono cenne rękopisy znanego zespołu. Wśród oskarżonych ich własny biograf

Data: 2022-07-24 08:00:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

12 lipca trzech mężczyzn zostało oskarżonych o posiadanie około 100 stron odręcznych notatek i tekstów, które wcześniej miały zostać skradzione liderowi zespołu Eagles. W rękopisach znalazły się również fragment tekstów pochodzących z kultowego albumu Hotel California z 1976 roku.

Obrazek w treści Skradziono cenne rękopisy znanego zespołu. Wśród oskarżonych ich własny biograf [jpg]

Wśród oskarżonych znalazł się między innymi Craig Inciardi, były kustosz muzeum Rock and Roll Hall of Fame, a także Glenn Horowitz oraz Edward Kosinski. Mężczyźni oskarżeni zostali o konspirację, posiadanie kradzionych przedmiotów oraz utrudnianie przebiegu śledztwa.

Skradzione w latach 70. teksty miały trafić na aukcje

Piąty album studyjny zespołu Eagles – „Hotel California” został wydany w 1976 roku i to podobno to właśnie w tamtym czasie zniknęły rękopisy i notatki lidera grupy – Dona Henleya. Teraz okazuje się, że w stan oskarżenia postawiono pisarza, który przed laty wynajęty został do napisania biografii zespołu. Zdaniem prokuratury, która zajmuje się sprawą, biograf w 2005 roku miał sprzedać nielegalnie zdobyte notatki Glennowi Horowitzowi, zajmującego się handlem rzadkich książek. Ten z kolei miał je odsprzedać Inciardiemu i Kosinskiemu. 

Może zainteresować cię także...

Według przekazywanych przez media informacji, mężczyzn podejrzewa się o to, że starali się sprzedać teksty za pośrednictwem domów aukcyjnych Christie’s i Sotheby’s, fabrykując nawet dokumenty rzekomo potwierdzające, że są ich prawowitymi właścicielami. Celem miało być zaś wymuszenie na liderze zespołu zakupu swoich własnych tekstów. Akt oskarżenia przygotowany przez prokuraturę zawierać miał dziesiątki maili dotyczącego rzekomego spisku, oskarżeni jednak nie przyznali się do zarzucanych im czynów, a ich prawnicy podkreślili, że ich klienci są niewinni.

Rękopisy Henleya warte ponad milion dolarów!

Pierwszą piosenką, jaka wielu kojarzy się z zespołem Eagles, to Hotel California. Znana z abstrakcyjnego tekstu opisującego amerykańskie ekscesy, a także niepowtarzalnego długiego outro Dona Feldera i Joe Walsha, w 1978 roku zdobyła Nagrodę Grammy w kategorii najlepszego nagrania roku. Ponadto utwór w 2004 roku znalazł się na 49. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

Samo gitarowe natomiast zostało docenione przez „Guitar Magazine”, które umieściło je na 8. miejscu. W Polsce również ten przebój został gorąco przyjęty. W pierwszym notowaniu (1994 roku) listy Top Wszech Czasów Programu Trzeciego Polskiego Radia utwór zajął 15. miejsce. W 2015 roku w 21. edycji Topu Wszech Czasów uplasował się na 23. miejscu. Utwór wielokrotnie wykorzystywany był w produkcjach filmowych i telewizyjnych, takich jak The Big Lebowski, Absolute Fabulous, American Horrror Story, The Sopranos czy Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni. Nic więc dziwnego, że rękopisy zawierające oryginalne teksty z tego albumu wycenia się na ponad milion dolarów. W rękopisach oprócz hitu Hotel California znalazł się również między innymi New Kid in Town oraz Life in the Fast Lane.

 

Tagi: eagles,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje